Prema riječima visokog palestinskog pregovarača, izraelska delegacija u Dohi nije imala ovlaštenja da donosi ključne odluke, a posjeta izraelskog premijera Benjamina Netanjahua Vašingtonu iskorištena je za „kupovinu vremena“.
Oni su pozvali Vašington da izvrši jači pritisak na Izrael kako bi se izbjegao potpuni prekid razgovora.
„Proces visi o koncu. Bez drastične i brze promjene, pregovori bi mogli potpuno propasti“, rekao je jedan regionalni zvaničnik.
Glavna sporna pitanja ostaju mehanizam distribucije humanitarne pomoći i stepen povlačenja izraelske vojske iz Pojasa Gaze.
Hamas zahtijeva da pomoć ulazi preko agencija UN i međunarodnih humanitarnih organizacija, dok Izrael insistira na distribuciji putem Humanitarne fondacije za Gazu (GHF), organizacije koju podržavaju SAD.
U vezi sa povlačenjem, Izrael je ponudio da zadrži „tampon zonu“ dubine jedan do 1,5 kilometara, ali je kasnije dostavljena mapa prikazivala mnogo dublje vojne položaje, što je Hamas ocijenio kao „znak loše vjere“.
Mapa je pokazivala izraelsku prisutnost u većem dijelu južnog grada Rafe, 85 odsto sela Huza, kao i dijelovima sjeverne Gaze i grada Gaze, uključujući četvrti Tufa, Šedžaija i Zejtun.
Jedan zvaničnik je optužio Izrael da koristi humanitarno planiranje za dugoročnu strategiju prisilnog raseljavanja Palestinaca, ističući plan izraelskog ministra odbrane Izraela Kaca da u Rafi izgradi kamp za 600.000 ljudi, uz mogućnost širenja na cijelu populaciju Gaze, prenosi Tanjug.