Američki predsjednik Donald Tramp pojačao je u četvrtak svoj carinski napad na Kanadu, rekavši da će Sjedinjene Američke Države (SAD) sljedećeg mjeseca uvesti carinu od 35 odsto na uvoz i da planiraju da uvedu opšte carine od 15 odsto ili 20 odsto za većinu ostalih trgovinskih partnera, prenosi agencija Rojters.
U pismu objavljenom na njegovoj platformi društvenih medija, Tramp je rekao kanadskom premijeru Marku Karniju da će nova stopa stupiti na snagu 1. avgusta i da će se povećati ako Kanada uzvrati.
U objavi na društvenok mreži X kasno u četvrtak, Karni je rekao da će njegova vlada nastaviti da brani kanadske radnike i preduzeća u njihovim pregovorima sa SAD dok rade na ispunjenju tog roka.
Carina od 35 odsto je povećanje u odnosu na trenutnu stopu od 25 odsto koju je Tramp dodijelio Kanadi i predstavlja udarac Karniju, koji je nastojao da se dogovori o trgovinskom sporazumu sa Vašingtonom, navodi Rojters.
Očekivalo se da će izuzeće za robu obuhvaćenu Sporazumom o trgovini između SAD, Meksika i Kanade (USMCA) ostati na snazi, a da se carine od deset odsto na energiju i đubrivo takođe neće menjati, iako Tramp nije donio konačnu odluku o tim pitanjima, rekao je zvaničnik administracije.
Tramp se u svom pismu žalio na ono što je nazvao protokom fentanila iz Kanade, kao i na carinske i necarinske trgovinske barijere zemlje koje štete američkim proizvođačima mlijeka i drugima. Rekao je da trgovinski deficit predstavlja prijetnju američkoj ekonomiji i nacionalnoj bezbjednosti.
„Ako Kanada bude sarađivala sa mnom kako bi zaustavila protok fentanila, možda ćemo razmotriti izmjene ovog pisma“, napisao je Tramp.
Kanadski zvaničnici kažu da minimalna količina fentanila potiče iz Kanade, ali da su preduzeli mjere za jačanje granice.
„Kanada je postigla vitalni napredak u zaustavljanju pošasti fentanila u Sjevernoj Americi. Posvećeni smo nastavku saradnje sa SAD kako bismo spasili živote i zaštitili zajednice u obje naše zemlje“, dodao je Karni u svojoj objavi na mreži X kasno u utorak.
Premijer Kanade je prošlog mjeseca rekao da su se on i Tramp složili da zaključe novi ekonomski i bezbjednosni sporazum u roku od 30 dana.
Tramp je posljednjih dana proširio svoj trgovinski rat, uvodeći nove tarife za brojne zemlje, uključujući saveznike Japan i Južnu Koreju, zajedno sa tarifom od 50 odsto na bakar.
Njegova najnovija salva poteza ponovo je uznemirila investitore, a fjučersi američkih i evropskih akcija su u petak pali u Aziji, dok su tržišta nervozno iščekuju vijest o tome kakvu će tarifu Tramp dodijeliti Evropskoj uniji (EU) kasnije danas.
„Potencijalna eskalacija između EU i SAD je velika stvar za finansijska tržišta. Ako dobijete nešto slično (trgovinskom ratu između SAD i Kine u aprilu), to će biti veoma destabilizujuće“, rekao je Džozef Kapurso, šef međunarodne ekonomije u Komonvelt banci Australije.
U intervjuu za NBC njuz objavljenom u četvrtak, Tramp je rekao da će se drugi trgovinski partneri koji još nisu dobili takva pisma vjerovatno suočiti sa opštim tarifama.
„Ne moraju svi da dobiju pismo. Znate to. Mi samo određujemo naše tarife. Samo ćemo reći da će sve preostale zemlje platiti, bilo da je to 20 odsto ili 15 odsto. To ćemo sada riješiti“, rekao je Tramp u intervjuu.
Vladajući vojni general Mjanmara zatražio je od Trampa da smanji carinsku stopu od 40 odsto na izvoz svoje zemlje u SAD na 10-20 odsto i spreman je da pošalje pregovarački tim u Vašington ako bude potrebno, objavili su danas državni mediji.
Predsjednik Filipina će se ovog mjeseca prvi put sastati sa Trampom u Vašingtonu i razgovaraće o carini od 20 odsto, rekao je ministar spoljnih poslova te zemlje.
Kanada je drugi najveći trgovinski partner SAD poslije Meksika i najveći kupac američkog izvoza. Prošle godine je kupila američku robu u vrijednosti od 349,4 milijarde dolara i izvezla u SAD u vrijednosti od 412,7 milijardi dolara, prema podacima Američkog popisnog biroa.
Karni, koji je početkom ove godine predvodio svoju Liberalnu stranku do pobjede na izborima, uz obećanje da će se baviti trgovinskim izazovima sa SAD, ciljao je da pregovara o trgovinskom sporazumu sa svojim ključnim trgovinskim partnerom do 21. jula.
Tramp u svom pismu nije konkretno naveo kako se trgovinski pregovori odvijaju, ali je rekao da „tarife mogu biti modifikovane, naviše ili naniže, u zavisnosti od našeg odnosa sa vašom zemljom“.
Prošlog mjeseca, Karnijeva vlada je odustala od planiranog poreza na digitalne usluge usmjerenog na američke tehnološke firme nakon što je Tramp naglo otkazao trgovinske pregovore rekavši da je porez „otvoren napad“.