Radulović obmanuo javnost u vezi sa planom restrukturiranja: Od šest scenarija izabrali gašenje Crnogorske plovidbe

Radulović obmanuo javnost u vezi sa planom restrukturiranja: Od šest scenarija izabrali gašenje Crnogorske plovidbe

Ministar pomorstva Filip Radulović obmanuo je javnost tvrdnjom da Vlada i Ministarstvo pomorstva u ovom trenutku ne razmatraju gašenje “Crnogorske plovidbe” (CP), jer “Plan restrukturiranja brodarskih društava Crne Gore”, koji je za potrebe ovog resora uradila firma “Računovođa”, pokazuje da je na djelu scenario gašenja ove državne pomorske kompanije.

Uz to, Vlada je juče odobrila zahtev Radulovića da se prodaju oba broda CP – “Kotor” i “Dvadesetprvi maj”.

Upitan da prokomentariše navode o gašenju CP iz “Plana restrukturiranja brodarskih društava Crne Gore”, o kojem su “Vijesti” pisale ove sedmice, Radulović je novinarima u Baru prije dva dana kazao da u tom dokumentu ima nekoliko potencijalnih rješenja.

“Analiza je rađena u Institutu sertifikovanih računovođa i u njoj je bilo jedno rješenje da se jedna od firmi potencijalno gasi, jedno rješenje da se obije firme gase, treće rješenje je bilo da se nijedna firma na gasi. Ima tu sijaset potencijalnih rješenja, sada moramo da vidimo šta je pravno i finansijski moguće da mi izvedemo”, naveo je on.

Radulović je naglasio da analiza ima nekoliko drugih rješenja, “ali je neko samo izvukao jedno rješenje, i to saopštio javnosti”, što je ocijenio tendencioznim, jer je u dokumentu, po njegovim riječima, bilo pet rješenja. Dodao je da čim se izvršna vlast za neko od tih rješenja odluču informisaće javnost.

Međutim, ministar demantuje sadržaj Plana na koju se poziva, kao i ono što je Ministarstvo pomorstva već preduzelo na planu “spašavanja CP” kako su oni pred javnošću nazvali potpisivanje ugovora o poslovno tehničkoj saradnji Crnogorske i Barske plovidbe (BP) na kojem je Radulovćev resor insistirao, uprkos upozorenjima donedavnog menadžmenta CP i dijela stručne javnosti da je riječ o nezakonitom i štetnom ugovoru po CP.

Plan restrukturiranja, koji je za Ministarstvo pomorstva uradila firma “Računovođa” a ne Institut sertifikovanih računovođa Crne Gore kako je to saopštio ministar, i u koji “Vijesti” ekskluzivno imaju uvid, potpisivanje ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji, kakav je krajem maja sklopljen između dvije brodarske kompanije, predviđa isključivo za relizaciju scenarija nazvanog “Programirano gašenje Crnogorske plovidbe”. Jedino je ovaj scenario do detalja razrađen, a njegove ključne odredbe su, kako su to “Vijesti” već objavile, “zaključenje ugovora o poslovnoj-tehničkoj saradnji između Crnogorske i Barske plovidbe pod sljedećim uslovima: BP uzima u zakup i na upravljanje dva broda koji su u vlasništvu CP, a koji su trenutno dati u najam i upošljeni do septembra 2025, s tim da bi se iznos zakupnine utvrdio pod tržišnim uslovima, u zamjenu za preuzete brodove BP bi na ime plaćanja budućih najamnina brodova unaprijed avansno uplatila CP nedostajuća sredstva u iznosu od oko milion eura radi otplate over-draft kredita Prvoj banci, isplatu zarada i ostalih neophodnih operativnih troškova u vezi sa brodovima (troškovi goriva, ulja, rezervnih djelova, potrošnog materijala u vezi sa brodovima); nakon ubiranja prvih najamnina od izdavanja brodova, BP bi vršila povraćaj plaćenog avansa…” Autori “Plana prestrukturiranja”, završenog krajem marta ove godine kada je on predat Ministrarstvu pomorstva i izvršnim direktorima CP Vladimiru Tadiću i BP Borisu Mihailoviću, posebno su tada istakli da bi “ovaj ugovor mogao biti zaključen u roku od 20 dana” te da “ovakva vrsta ugovornog aranžmana, kao dvostruko obavezujućeg, ne zahtijeva prethodno odobrenje od strane Agencije za zaštitu konkurencije”.

Upravo se to u međuvremenu i desilo te je krenula realizacija u praksi scenarija nazvanog “Programirano gašenje Crnogorske plovidbe” sa konačnim ciljem, kako su to autori Plana i napisali, prenošenja dva njena kreditima neoptrećena trgovačka broda “Kotor” i “Dvadeset prvi maj” u BP, te time olakšavanja toj kompaniji njene tržišne pozicije i povećanja sposobnosti da Barska vraća kreditne rate Kinezima za dva njena dva broda “Bar” i “Budva”, kojima je ta kompanija opterećena do 2034.

Iako je Radulović novinarima u Baru saopštio da u Planu “ima sijaset potencijalnih rješenja”, od kojih je jedno po njemu “da se obije firme gase”, to ne odgovara istini, jer u “Planu restrukturiranja brodarskih društava Crne Gore”, koji je Radulović držao u tajnosti, uopšte nema nijednog scenarija koji podrazumijeva gašenje BP.

Autor Plana su ponudili šest scenarija: varijantu u kojoj i CP i BP nastavljaju samostalno i nezavisno jedna od druge da posluju u istom organizacionom i operativnom obliku kao do sada, varijantu “Integracija kapaciteta kroz preraspodjelu resursa”, a koja kroz tri podvarijante podrazumijeva uzimanje u zakup dva broda Crnogorske od strane BP i njihovo dalje korišćenje i kreditno opterećivanje od strane BP u cilju daljeg razvoja njene flote teretnih brodova, odnosno kupovinu feribota za liniju Bar-Bari, te scenario nazvan “Dodatna razmatranja” koji ima dvije podvarijante – “Programirano gašenje Crnogorske plovidbe”, odnosno “Naplata državnog duga i ubrzano gašenje Crnogorske plovidbe”. U nijednoj od tih varijanti koje podrazumijevaju bilo koji vid saradnje sa Barskom, CP nema blistavu budućnost, jer joj se u svakoj od njih predviđa ili potpuno gašenje i likvidacija kroz stečaj, ili tek u najboljem slučaju “vegetiranje” na papiru u obliku kompanije bez brodova sa minimumom zaposlenih, a koja bi trebalo da preživljava od samo 50.000 – 60.000 dolara mjesečno koliko bi BP, po autorima Plana, trebalo da mjesečno Crnogorskoj isplaćuje za tzv. “bare boat charter” njena dva broda.

Svaki predloženi scenario saradnje CP sa BP za cilj i konačni efekat prema autorima Plana ima ili “dugoročnu stabilizaciju i bolje pozicioniranje BP na tržištu” ili “ekspaniziju BP” kupovinom dodatnih plovila na kredit čije bi sredstvo uzimanja i obezbjeđenja bila dva broda CP. Sve ovo Ministarstvo pomorstva radi, iako je CP 100 odsto u državnom vlasništvu, dok to nije slučaj sa Barskom gdje je država vlasnik 55 odsto kapitala, a ostatak kompanije pripada raznim privatnim manjinskim akcionarima. Jedini scenario iz Plana koji podrazumijeva potpisivanje “ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji”, kakav je već pod pritiskom Ministarstva pomorstva sklopljen između dvije kompanije je “Programiramo gašenje Crnogorske plobvidbe”. U nastavku realizacije tog scenarija autori Plana predvidjeli su da će on dovesti do situacije u kojoj Vlada treba da obavi “otkup akcija manjinskih akcionara Barske do sticanja dvotrećinske većine državog kapitala u društvu”. To znači da Radulović već realizuje scenario svjesnog uništavanja 100 odsto CP, prenošenja na upravljanje njena dva broda Barskoj kao kompaniji u kojoj država ima tek nešto malo iznad pola vlasništva, te na kraju otkup akcija manjinskih dioničara Barske od strane države, što bi u džepove tih akcionara “ulilo” na milione eura državnog novca.

Ovakav scenario isplate manjinskih akcionara Radulović je već sproveo prošle godine kada je bio na čelu tada jedinstvenog Ministarstva saobraćaja i pomorstva, na primjeru spajanja dviju do tada odvojene željezničke kompanije u jednu Željezničkog prevoza Crne Gore (ŽPCG) i Održavanja željezničkih voznih sredstava (OŽVS). Vlada je tada na predlog Radulovićevog resora, manjinskim akcionarima ove dvije željezničke firme njihove akcije otkupila po cijeni od 1,7 eura (ŽP), odnosno 2,1 euro (OŽVS). Posljednja cijena akcija ŽP na Montenegro berzi, po kojima su prodavane prije ovog poteza Radulovića i Vlade, iznosila je 38 centi, dok su u istom periodu akcije OŽVS prodavale za 1,45 eura.

Ovoj scenario je u džepove manjinskih akcionara dviju željezničkih firmi unio ukupno nešto preko 1,5 miliona eura državnog novca, ali istražni organi, do sada barem javno, nisu pokazivali namjeru da istraže ovu transakciju koja se u sličnom šablonu, ali sa znatno većim vrijednostima, sada pokušava izvesti i u slučaju dviju pomorskih kompanija u kojima je država isključivi ili većinski vlasnik.