Satler prenio Kneževiću odgovor Evropske komisije: Sporazum sa UAE ne sadrži dovoljno detaljne odredbe koje bi same po sebi bile u suprotnosti s pravom EU

Satler prenio Kneževiću odgovor Evropske komisije: Sporazum sa UAE ne sadrži dovoljno detaljne odredbe koje bi same po sebi bile u suprotnosti s pravom EU

Na osnovu preliminarne analize Evropske Komisije, Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina sa UAE-om, na prvi pogled, ne sadrži dovoljno detaljne odredbe koje bi same po sebi bile u suprotnosti s pravom EU, stoji u pismu koje je generalni direktor Generalnog direktorata za energetiku Evropske komisije Gert Jan Koopman poslao predsjedniku DNP-a Milanu Kneževiću.

Kneževiću je pismo proslijedio šef Delagacije EU u Podgorici Johan Satler.

Koopmnaov odgovor Kneževiću, u ime evropske komesarke za proširenje Marte Kos, prenosimo u cjelosti:

– Poštovani gospodine Milane Kneževiću,

Zahvaljujemo Vam na Vašem pismu od 9. aprila u kojem izražavate zabrinutost u vezi sa nedavno potpisanim Sporazumom između Vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata, te tražite ocjenu Evropske komisije.

Komesarka Kos me je zamolila da Vam odgovorim u njeno ime i prenesem stav Evropske komisije, koji je ona prethodno već saopštila predsjedniku Crne Gore.

Svi međunarodni sporazumi koje Crna Gora zaključuje treba da budu u skladu s nacionalnim ustavnim i pravnim okvirom, pravnom tekovinom EU, kao i sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između Crne Gore i EU.

Na osnovu preliminarne analize Komisije, Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina, na prvi pogled, ne sadrži dovoljno detaljne odredbe koje bi same po sebi bile u suprotnosti s pravom EU.

Međutim, neke odredbe, kako su trenutno navedene, ako se potvrde prilikom sprovođenja, mogle bi biti u suprotnosti s određenim principima javnih nabavki sadržanim u pravnoj tekovini EU. Zbog toga će biti važno pažljivo pratiti njegovu primjenu.

Posebno, Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina (dalje u tekstu: Sporazum) navodi da su svi ugovori, programi i dalji sporazumi s investitorima iz UAE izuzeti od zakonodavstva obje zemlje o javnim nabavkama, javnim tenderima i postupcima javnog nadmetanja (član 2.4). Čini se, dakle, da bi budući ugovori mogli imati koristi od direktne dodjele, što bi moglo predstavljati kršenje pravila EU o javnim nabavkama.

Takođe, na prvi pogled, ovaj Sporazum ne sadrži odredbe koje su same po sebi u suprotnosti s SSP-om. Usklađenost će zavisiti od tumačenja i sprovođenja „Projekata“ opisanih u članu 1.

SSP sadrži široku odredbu o otvaranju tržišta javnih nabavki zasnovanu na principima nediskriminacije i reciprociteta, ravnopravnog tretmana između kompanija iz EU i Crne Gore, kao i na transparentnosti procedura javnih nabavki.

Uzimajući u obzir težnju Crne Gore da postane članica EU, biće od suštinske važnosti da se prilikom sprovođenja ovog Sporazuma obezbijedi usklađenost s pravnom tekovinom EU u oblasti javnih nabavki, na principima nediskriminacije, ravnopravnog tretmana kompanija i transparentnosti procedura. Način na koji će se Sporazum tumačiti, primjenjivati i sprovoditi moraće biti pažljivo upravljan kako bi se izbjeglo da dođe do bilo kakvih problema u tom pogledu. Transparentnost, poštovanje pravila o javnim nabavkama, državnoj pomoći, izboru investitora, imovinskim pravima, širim implikacijama po upravljanje javnim finansijama i borbi protiv korupcije, kao i poštovanje standarda zaštite životne sredine, biće od najveće važnosti u ovom kontekstu.

Pristupanje EU strateški je i politički cilj Vaše zemlje, i koristim ovu priliku da potvrdim nepokolebljivu podršku Evropske komisije tom cilju. Da bi se nastavilo s napretkom kao i u protekloj godini, od ključne je važnosti konstruktivan dijalog među svim političkim akterima radi postizanja neophodnog konsenzusa o reformama – stoji u odgovoru koji potpisuje Koopman.

Podsjetimo, Knežević je 10. aprila od Marte Kos tražio zvanično mišljenje Evropske komisije o Sporazumu sa UAE.