Radna grupa koju će formirati Ministarstvo pravde u cilju sprovođenja preporuka Venecijanske komisije, počeće da radi ovog mjeseca, rekli su Vijestima iz tog Vladinog resora.
Kazali su da je Ministarstvo preduzelo konkretne korake u pravcu formiranja radne grupe koja će raditi na izmjenama i dopunama Zakona o Ustavnom sudu, “sa ciljem da sve preporuke iz mišljenja Venecijanske komisije budu uvažene i da se time osigura nesmetano, predvidivo i pravno utemeljeno funkcionisanje tog suda”.
Podsjetili su da su 17. juna uputili javne pozive za predlaganje predstavnika NVO u radnoj grupi, kao i za konsultovanje zainteresovane javnosti u postupku pripreme predloga ovog zakona. Rok za prijave istekao je juče.
“Pozivi za delegiranje predstavnika u radnoj grupi upućeni su Ustavnom sudu, Skupštini Crne Gore (radi delegiranja predstavnika parlamentarne većine i opozicije), Ministarstvu socijalnog staranja, brige o porodici i demografije”, rekli su iz Ministarstva dodajući da će nakon isteka za prijave formirati radnu grupu koja će početi da radi ovog mjeseca.
Venecijanska komisija je sredinom juna objavila Mišljenje povodom prestanka sudijske funkcije sutkinju Ustavnog suda Dragani Đuranović . Ukazano je na to da je crnogorski parlament trebalo da ispoštuje proceduru koja zahtijeva formalno obavještenje Ustavnog suda o sticanju uslova za prestanak funkcije sutkinji. Naglasili su da nije u njihovoj nadležnosti da tumače nacionalne ustavne norme i sporne odredbe domaćeg zakonodavstva, niti ustavnost konkretnih postupaka koje su preduzeli Skupština i Ustavni sud.
Da bi se izbjegle situacije slične slučaju Đuranović, Venecijanska komisija preporučila je razmatranje nekoliko predloga, kao što je usvajanje jasnog zakonskog okvira koji uređuje starosnu granicu za penzionisanje sudija Ustavnog suda, uvođenje pojednostavljenog automatskog mehanizma za obavještavanje o ispunjenju uslova za starosnu penziju sudija Ustavnog suda i razmatranje proširenja odredbi o izuzeću sudija Ustavnog suda u slučaju sukoba interesa.
“Vlada, kao i Venecijanska komisija, smatra da je apsolutni prioritet da se u Zakonu o Ustavnom sudu jasno i nedvosmisleno definišu godine za penzionisanje sudija, čime će se otkloniti izvor svih dosadašnjih sporova i pravne konfuzije”, objasnili su iz Ministarstva.
Pored toga, kako su dodali, proširenje pravila o sukobu interesa, posebno u kontekstu odlučivanja o ličnim statusima sudija, biće ključno za očuvanje povjerenja u nezavisnost i etičnost rada Ustavnog suda.
Dragani Đuranović je parlament, na osnovu zaključka Ustavnog odbora, krajem prošle godine konstatovao prestanak funkcije jer je stekla uslov za penziju shodno Zakonu o PIO, a sudijama Ustavnog suda funkcija je prestajala po Zakonu o radu. U znak protesta, opozicija je napustila parlament i blokirala Odbor za reformu izbornog zakonodavstva. Nakon što je dio opozicije, uz posredovanje šefa Delegacije EU u Podgorici Johana Satlera , potpisao 15. marta sa premijerom Milojkom Spajićem sporazum o rješavanju političke krize, opozicionari su se vratili u poslaničke klupe, a Venecijanskoj komisiji je upućen zahtjev za mišljenje o spornom slučaju.
U Sporazumu piše da se strane saglašavaju da preduzmu sve neophodne korake ka punoj primjeni mišljenja Venecijanske komisije u najkraćem roku, a najkasnije 15 dana nakon njegovog dostavljanja. Rok za primjenu mišljenja, koje vlast i opozicija različito tumače, je istekao, jer je ono dostavljeno sredinom juna.
Ministar pravde Bojan Božović najavio je 14. juna formiranje radne grupe sastavljene od predstavnika vlasti, opozicije i nadležnih institucija, koja će raditi na potpunoj i preciznoj implementaciji preporuka venecijanaca.
Iz opozicije su ukazali da je Vencijanska komisija saopštila ono što je bilo očekivano – da je parlamentarna većina prekršila Ustav kad je bez obavještenja Ustavnog suda konstatovala prestanak funkcije Đuranović.
Prošle sedmice je ponovo obustavljena procedura izbora nedostajućih sudija Ustavnog suda u Skupštini jer se čeka ishod sastanka parlamentarne većine i opozicije sa šefom Delegacije EU Johanom Satlerom, a u vezi sa primjenom Mišljenja venecijanaca.
“Vijestima” su iz Delegacije EU u petak nezvanično rekli da će Satler “biti uključen u razgovore sa predstavnicima vlasti i opozicije povodom realizacije Mišljenja Venecijanske komisije”.