„Svaka država koja podržava antiameričku politiku BRIKS-a biće oporezovana dodatnom carinom od 10%. Izuzetaka u ovoj politici neće biti. Hvala na pažnji“, napisao je Tramp.
BRIKS je međudržavna organizacija koju su 2006. osnovale Rusija, Kina, Indija i Brazil. Južnoafrička Republika se pridružila 2011, Egipat, UAE, Etiopija i Iran su pristupili 2024, a Indonezija 2025. godine.
Po povratku u Bijelu kuću, američki lider je počeo da pooštrava trgovinsku politiku. Uveo je carine na uvoz iz Meksika i Kanade, povećao tarife na kinesku robu, a najavio je iste mjere za čelik, aluminijum i automobile.
Kulminacija je uslijedila 2. aprila, kada su uvedene recipročne carine na uvoznu robu. Osnovna stopa bila je 10%, ali za 57 zemalja tarife su bile još više. Ipak, samo nedjelju dana kasnije, pooštravanje je stavljeno na čekanje, a SAD su započele pregovore sa više trgovinskih partnera.
Lavrov: Dominacija Zapada odlazi u prošlost
Prema podacima američkog Instituta za upravljanje snabdijevanjem, ova politika dovodi do pada industrijske aktivnosti u SAD i ozbiljnih poremećaja u lancima snabdijevanja. Kompanije su primorane da same pokrivaju rastuće troškove, što ih dovodi u režim preživljavanja.
Istovremeno, tržišta sve više ignorišu oštru retoriku američkog predsjednika, pošto je u prošlosti više puta ublažavao mjere nakon negativne reakcije investitora.
Televizijski kanal „En-bi-si“, pozivajući se na neimenovani visoki izvor u administraciji, prenio je da su ministri finansija i trgovine molili predsjednika da obustavi tarife, uznemireni zbog stanja na tržištu obveznica. Zvaničnici SAD takođe izražavaju bojazan da bi ova Trampova odluka mogla izazvati novu svjetsku finansijsku krizu.