Stotine hiljada Avganistanaca primorane da napuste Iran usred represije, saopštio UN

Stotine hiljada Avganistanaca primorane da napuste Iran usred represije, saopštio UN

Stotine hiljada Avganistanaca napustilo je Iran tokom proteklih nedelja otkako je Teheran dao milionima avganistanskih migranata rok do 6. jula da napuste zemlju, saopštile su Ujedinjene nacije.

Više od 256.000 Avganistanaca vratilo se u svoju zemlju iz Irana samo u junu, prema podacima Međunarodne organizacije za migracije (IOM). Agencija je saopštila da neviđeni porast repatrijacija ometa mogućnosti ove organizacije i partnera da pruže pomoć dosežući samo do oko 10 procenata onih kojima je potrebna.

Iran navodi da je domaćin više od šest miliona Avganistanaca, od kojih mnogi tamo žive bez legalnog statusa. Mnogi avganistanski migranti tvrde da se suočavaju sa redovnom diskriminacijom u Iranu.

Neki izvještaji iranskih medija ukazuju na to da su čak i Avganistanci sa važećim vizama nasilno protjerani tokom najnovijeg talasa deportacija.

Dvanaestodnevni rat Irana sa Izraelom sredinom juna navodno je doprinio odlascima, a iranski državni mediji i korisnici društvenih mreža tvrde da je jedan broj avganistanskih državljana uhapšen zbog sumnje da su špijunirali za Izrael.

Ričard Benet, specijalni izvestilac UN za ljudska prava u Avganistanu, rekao je 5. jula u emisiji X da su „stotine“ Avganistanaca i pripadnika drugih etničkih i vjerskih manjina pritvorene i „optužene za špijunažu“.

Benet je takođe izrazio zabrinutost zbog onoga što je opisao kao „etiketiranje Avganistanaca (i) manjinskih zajednica kao izdajnika“ od strane iranskih medija.

Nekoliko migranata koji žive u Iranu reklo je za RSE da su avganistanski državljani koji su pritvoreni zbog optužbi za špijunažu bili zlostavljani u pritvoru i potom deportovani u Avganistan uprkos tome što su imali važeće dozvole boravka i dokumentaciju.

Mladi avganistanski migrant koji živi u Teheranu rekao je za RSE pod uslovom anonimnosti da je njegov otac nedavno pritvoren i zlostavljan od strane iranske policije zbog lažne optužbe za špijunažu.

„Moj otac je uhapšen i mučen pod optužbom za špijunažu“, rekao je migrant pod uslovom anonimnosti.

„Noge su mu bile vezane lancima i nije mu data hrana ni voda. Iranska policija ga je zadržala nekoliko dana, a kasnije deportovala u Avganistan. Situacija ovde za avganistanske izbjeglice je veoma loša“, dodao je.

Migrant je rekao da mu je viza nedavno istekla i da ne izlazi iz kuće plašeći se da će i on biti uhapšen i deportovan.

Drugi avganistanski migrant dijeli slična iskustva rekavši da se „situacija avganistanskih izbjeglica dodatno pogoršala u poslednjih nedelju ili dvije“.

„Čak i oni koji imaju legalan status i rade, žive u strahu. Većina naših prijatelja je protjerana. Situacija je veoma zabrinjavajuća“, rekao je za RSE 6. jula.

IOM i druge međunarodne organizacije, poput Međunarodne federacije društava Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca (IFRC) koje pružaju pomoć povratnicima, rekle su da mnogi Avganistanci stižu „samo sa odećom (spakovanom) na leđima“ i „hitno im je potrebna hrana, medicinska nega i podrška“.

IFRC je 5. jula saopštio da velike grupe Avganistanaca, uključujući mnogo dece, stižu preko graničnog prelaza Islam Kala, nakon što su na putu kući izdržali „iscrpljenost, glad i neizvjesnost“, dok su temperature prelazile 43 stepena Celzijusa.

Ta organizacija je saopštila da se više od 800.000 Avganistanaca vratilo iz Irana od januara.

U međuvremenu, stotine hiljada ljudi je stiglo iz Pakistana, još jedne glavne zemlje domaćina avganistanskih izbjeglica. Pakistan planira da ove godine protjera tri miliona Avganistanaca.

Ujedinjene nacije su prošlog mjeseca saopštile da je najmanje 1,2 miliona Avganistanaca bilo primorano da se vrati iz Irana i Pakistana do sada ove godine, što je izazvalo krizu koja bi potencijalno mogla da destabilizuje krhku situaciju u Avganistanu.