Curenje hemikalija ispituje tužilaštvo: Formiran predmet u vezi sa velikim ekološkim incidentom u rudniku Šuplja stijena

Curenje hemikalija ispituje tužilaštvo: Formiran predmet u vezi sa velikim ekološkim incidentom u rudniku Šuplja stijena

Osnovno tužilaštvo u Pljevljima formiralo je predmet u vezi sa ekološkim incidentom koji se prije petnaestak dana dogodio u Rudniku Šuplja stijena, u rudarskom naselju Šula, kada su otpadne vode otekle iz flotacijske deponije.

“Pred Osnovnim državnim tužilaštvom u Pljevljima formiran je predmet povodom događaja na koji se odnose vaša pitanja, u kome se preduzimaju potrebne mjere i radnje u cilju utvrđivanja svih činjenica i okolnosti neophodnih za utvrđenje da li u radnjama bilo kog lica ima elemenata bića krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti”, odgovorili su iz Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) na pitanje “Vijesti” šta su do sada preduzeli vezano za jedan od najvećih ekoloških incidenata u Crnoj Gori.

Iz ODT nisu odgovorili da li su saslušali odgovorne u Rudniku Šuplja stijena. Nijesu odgovorili ni na pitanje da li je utvrđeno da li je rukovodstvo Rudnika prijavilo incident nadležnima, i da li je riječ o krivičnom djelu, ukoliko to nisu uradili.

Nedavno se na odlagalištu Rudnika Šuplja stijena pojavio ponor koji je usisao šljaku sa flotacijskog jalovišta. Za akcident se saznalo nekoliko dana kasnije, kada je ribočuvarska služba SRK “Lipljen” došla u posjed fotografija i snimaka, koji potvrđuju opravdanost sumnje da je riječ o potencijalno velikoj šteti koja je nanijeta životnoj sredini izlivanjem otpadnih voda punih hemikalija.

Sa akcidentom je upoznata i inspekcija.

Nekoliko dana kasnije, došlo je do zamućenja izvorišta Badanj u mjestu Jelice, ispod Rudnika Šuplja stijena, za koju se sumnja da potiče sa flotacijske deponije.

Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, Ekološka inspekcija utvrdila je da “Gradir Montenegro”, u čijem sastavu posluje Rudnik Šuplja stijena, nije sproveo mjere utvrđene Elaboratom procjene uticaja na životnu sredinu, kojim su bile propisane mjere koje će se preduzeti u slučaju havarije na flotacijskom jalovištu.

Zbog nepoštovanja navedenih mjera, protiv pravnog lica je podnijet zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka kod nadležnog suda za prekršaje.

Ekološka inspekcija je dostavila Agenciji za zaštitu životne sredine zahtjev za pokretanje postupka štete ili neposredne opasnosti od štete u životnoj sredini, vezano za akcident koji se dogodio na flotacijskom jalovištu.

U inspekciji tvrde da se još ne može govoriti o posljedicama incidenta s obzirom na to da je u toku analiza vode iz Ćehotine, ali i da za sada nema informacija da je došlo do pomora ribe.

Zbog ekološkog incidenta, Zavod za javno zdravstvo Bosansko-podrinjskog kantona Goražde i Javno komunalno preduzeće “6. mart” iz Goražda, preporučili su građanima tog grada da budu oprezni prilikom korišćenja vode iz rijeke Drine. Saopštili su da do sada urađene analize uzoraka vode ne pokazuju odstupanja od propisanih vrijednosti, ali da se preventivne mjere i dalje primjenjuju zbog potencijalnog zagađenja rijeke Drine teškim metalima. Zamolili su građane da vodu iz česme ne koriste za piće, kuvanje i pripremu hrane, već samo za tehničke svrhe, pranje i sanitarnu upotrebu.

Ćehotina se ulijeva u rijeku Drinu, iz koje se putem vodozahvata Vitkovići snabdijeva vodovodni sistem Goražda.

Direktor Rudnika Šuplja stijena u Šulima Petar Vraneš ranije je kazao “Vijestima” da je došlo do popuštanja tla ispod deponije na manjem prostoru, što je izazvalo oticanje vode.

Tvrdi da oni ničim nisu doprinijeli niti su mogli da utiču da dođe do otvaranja zemljišta ispod deponije i da je takvih pojava pukotina i ranije bilo Šulima.

“Odgovorno tvrdim da je deponija urađena po svim propisima koji regulišu ovu oblast. Teren je uvaljan i postavljena je i folija. Šta se dogodilo, utvrdiće nadležni, ali tvrdim da mi ništa nismo uticali niti smo mogli da utičemo da ne dođe do popuštanja tla ispod deponije i stvaranja otvora, kroz koji je otekla voda”, rekao je Vraneš.

Kazao je da se naknadno u izvorištu Bezdan pojavila voda sivkaste boje i da će nadležni utvrditi da li potiče iz deponije.

Rudnik Šuplja stijena godinama se dovodi u vezu i sa zagađenjem Mjedničkog potoka, lijeve pritoke Ćehotine.

Mjednički potok ima konstantno negativan uticaj na rijeku Ćehotinu koji se očitava u promjenama zajednica riba i organizama dna vodotoka, čak pet kilometara nizvodno od ušća. To su ranije konstatovali stručnjaci CETI-ja u izvještaju o ispitivanju stanja segmenata životne sredine u okolini Rudnika olova i cinka “Šuplja stijena” u rudarskom naselju Šula i stanja ekosistema Mjedničkog potoka.

“Mjednički potok ima konstantan negativan uticaj na rijeku Ćehotinu jer se formira od voda koje izlaze iz napuštenih rudničkih okana. Postoji vjerovatnoća da se događa i veći negativni uticaji kada dolazi do većeg izlivanja voda iz jama koje su vjerovatno urušene i u kojima postoje podzemna jezerca, pa prilikom provaljivanja unutrašnjih brana dolazi do veoma jakog negativnog uticaja na rijeku Ćehotinu usljed velikih količina vode lošeg hemizma koje se tom prilikom, a kroz Mjednički potok, ulivaju u ovu rijeku”, piše u izvještaju koji su ranije objavile “Vijesti”.

Konstatuje se i da je Mjednički potok u potpunosti bez vidljivog života, iznad i nakon postrojenja za flotaciju rude…