Zbog Rudnika uglja ne mogu da rade i grade: Ostaje zabrana gradnje na pojedinim ležištima uglja, mještani razočarani

Zbog Rudnika uglja ne mogu da rade i grade: Ostaje zabrana gradnje na pojedinim ležištima uglja, mještani razočarani

Predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš povukao je inicijativu o donošenju zaključaka u lokalnom parlamentu, kojim bi se tražilo od Vlade da se kroz Izmjene i dopune Prostornog plana opštine Pljevlja, čija je izrada u toku, zabrani gradnja za objekte u funkciji poljoprivrede u mjestima Kalušići, Potrlica i Grevo.

Predsjednik Opštine je kazao da odluku povlači kako bi se njom obuhvatila neka mjesta kao što su Bakrenjače, Mrzoviće, Lijeska i još neka.

Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti” to nije glavni razlog zbog kojeg je povučena, već protivljenje nekih od odbornika vladajuće većine zaposlenih u Rudniku uglja koji ne podržavaju takvu inicijativu.

Država je prije 35 godina donijela odluku o zabrani gradnje na nekim ležištima uglja, čime je stanovnicima sela koja gravitiraju uz kop Potrlica onemogućeno da razvijaju svoja domaćinstva.

U obrazloženju predloženih zaključaka Vraneš je naveo da zabrana gradnje onemogućava razvoj seoskih domaćinstava i ostanak stanovništva na tom području.

“Zbog usporene dinamike realizacije stvaranja novih rudarskih kopova, neopravdano je zaustavljati razvoj seoskih poljoprivrednih domaćinstava ne pomenutom prostoru. Postupanje po ovoj inicijativi pozitivno bi uticalo na lošu demografsku sliku Pljevalja”, naveo je Vraneš.

Kazao je da jedan mladi bračni par iz sela Lijeska namjeravao da gradi veću farmu, ali da zbog zabrane gradnje ne može dobiti urbanističko tehničke uslove.

U istoj situaciji, dodaje on, nalazi se i jedan privrednik koji planira da izgradi savremenu mljekaru u Bakrenjačama, ali da to ne može iz istog razloga da uradi, iako se, kako tvrdi prvi čovjek grada, odustalo od eksploatacije uglja sa tog prostora zbog neekonomičnosti.

Mještanin Kalušića Dragan Lučić kazao je “Vijestima” da više od trideset pet godina ne mogu u potpunosti da koriste imanja i razvijaju domaćinstva, jer je taj prostor proglašen Prostornim planom posebne namjene Rudnika uglja.

Planskim dokumentima prostor Kalušića predviđen je za eksploataciju uglja, pa je 1990. godine donijeta odluka da im se zabrani gradnja kuća, štala i pomoćnih objekata.

Kalušići se nalaze na svega par kilometara od grada, u neposrednoj blizini površinskog kopa Portlica Rudnika uglja.

“Mi, mještani sela Kalušići, smo vlasnici određenih nepokretnosti, na koje je upisan teret zabrana gradnje pošto su obuhvaćene Prostornim planom područja posebne namjene Rudnika uglja. Naznačena zabrana postoji od 1990. godine, što znači 32 godine. S obzirom da se naša imovina sastoji od objekata građevinskog, poljoprivrednog zemljišta, te da je u pogledu cjelokupne imovine zabranjena bilo kakva gradnja ili dogradnja koja bi omogućila normalan život generacijama naših porodica koje su zbog blizine grada nastavile tu da žive, jasno proizilazi da ta ograničenja značajno umanjuju vrijednost naše imovine, kao i da pogoršava uslove života”, kazao je Lučić.

Lučić kaže da su “posljedice ograničenja vrijednosti njihove imovine višestruke”.

“Prvo, potreba za stambenim prostorom za članove domaćinstva, koji je nemoguće sagraditi na sopstvenoj imovini, do ograničenja bavljenja poljoprivredom, s obzirom na nemogućnost izgradnje štala i drugih pomoćnih objekata, pa sve do značajno umanjene vrijednosti imovine budući da niko neće da kupi našu imovinu u ovakvom stanju, ni po znatno umanjenoj vrijednosti. Nemoguće je baviti se seoskim turizmom ili bilo kojom drugom poljoprivrednom ili industrijskom djelatnošću”, kazao je Lučić.

Podsjeća da je odredbom člana 58 Ustava Crne Gore propisano “da se jamči pravo svojine i da niko ne može biti lišen ili ograničen prava svojine osim da to zahtijeva javni interes uz pravičnu naknadu”.

Lučić kaže da je ostala još samo jedna trećina Kalušića koju nije oduzeo Rudnik uglja, ali da ne znaju da li će i kada i ostatku sela.

“Što se tiče mene, ne moraju nikada to da urade. Ako već moraju da nam oduzmu zemlju, onda neka to urade ujutru, jer ovako je više neizdrživo i direktno je na štetu mještana. Evo ovih dana je aktuelna priča o izradnji termofasada, a mi ne znamo da li nešto da radimo ili ne jer ne znamo da li ćemo i koliko ostati ovjdje”, istakao je Lučić.