Od Satlera i Spajića traže primjenu mišljenja „venecijanaca“

Od Satlera i Spajića traže primjenu mišljenja „venecijanaca“

Opozicija insistira na primjeni Sporazuma potpisanog sa premijerom Milojkom Spajićem u kojem je navedeno da će biti ispoštovano mišljenje “venecijanaca”

Procedura izbora nedostajućih sudija Ustavnog suda u Skupštini ponovo je obustavljena jer se čeka ishod sastanka parlamentarne većine i opozicije sa šefom Delegacije EU Johanom Satlerom, koji se očekuje naredne sedmice, saznaju “Vijesti”.

Prema nezvaničnim informacijama, tema sastanka je primjena Mišljenja Venecijanske komisije u vezi s konstatovanjem prestanka funkcije sutkinji Ustavnog suda Dragani Đuranović zbog sticanja uslova za penziju, u skladu sa Zakonom o penzijsko-invalidskom osiguranju.

“Vijestima” su iz Delegacije EU nezvanično rekli da da će Satler “biti uključen u razgovore sa predstavnicima vlasti i opozicije povodom realizacije Mišljenja Venecijanske komisije”.

Izvor “Vijesti” iz parlamentarne opozicije kazao je da je sastanak sa Satlerom trebalo da bude održan ove sedmice, ali je odložen. Zbog toga je, kako dodaje, odložena i sjednica Ustavnog odbora na kojoj je juče trebalo da bude utvrđena lista kandidata za sudije Ustavnog suda.

Rekao je da opozicija insistira na primjeni Sporazuma potpisanog sa premijerom Milojkom Spajićem (Pokret Evropa sad) u kojem je navedeno da će biti ispoštovano mišljenje Venecijanske komisije, “koja je jasno ukazala da u slučaju Đuranović nije ispoštovana procedura”.

Dragani Đuranović je parlament, na osnovu zaključka Ustavnog odbora, krajem prošle godine konstatovao prestanak funkcije jer je stekla uslov za penziju shodno Zakonu o PIO, a sudijama Ustavnog suda funkcija je prestajala po Zakonu o radu. U znak protesta, opozicija je napustila parlament i blokirala Odbor za reformu izbornog zakonodavstva. Nakon što je dio opozicije, uz posredovanje Satlera, potpisao 15. marta sa Spajićem sporazum o rješavanju političke krize, opozicionari su se vratili u poslaničke klupe, a Venecijanskoj komisiji je upućen zahtjev za mišljenje o spornom slučaju.

Satler je nakon toga više puta rekao da očekuje da će vlast i opozicija dosljedno primijeniti potpisani Sporazum, “u interesu evropske budućnosti Crne Gore”.

U Sporazumu piše da se strane saglašavaju da preduzmu sve neophodne korake ka punoj primjeni mišljenja Venecijanske komisije u najkraćem roku, a najkasnije 15 dana nakon njegovog dostavljanja. Rok za primjenu mišljenja, koje vlast i opozicija različito tumače, je istekao, jer je ono dostavljeno sredinom juna.

U Mišljenju je ukazano da je crnogorski parlament trebalo da ispoštuje proceduru koja zahtijeva formalno obavještenje Ustavnog suda o sticanju uslova za prestanak sudijske funkcije Đuranović. Naglasili su da nije u njihovoj nadležnosti da tumače nacionalne ustavne norme i sporne odredbe domaćeg zakonodavstva, niti ustavnost konkretnih postupaka koje su preduzeli Skupština i Ustavni sud.

Da bi se izbjegle situacije slične slučaju Đuranović, Venecijanska komisija preporučila je razmatranje nekoliko predloga: usvajanje jasnog zakonskog okvira koji izričito uređuje starosnu granicu za penzionisanje sudija Ustavnog suda; uvođenje pojednostavljenog automatskog mehanizma za obavještavanje o ispunjenju uslova za starosnu penziju sudija Ustavnog suda; donošenje odredbe kojom se omogućava sudiji da nastavi s obavljanjem dužnosti do stupanja na dužnost novog sudije, kako bi se izbjegle situacije u kojima su sudijske pozicije nepopunjene; razmatranje proširenja odredbi o izuzeću sudija Ustavnog suda u slučaju sukoba interesa, uz puno poštovanje proceduralnih garancija i očuvanje funkcionalnosti Ustavnog suda.

U vlasti su tada ocijenili da se mišljenje Venecijanske komisije ne bavi pojedinačnim slučajem, već daje preporuke u cilju prevazilaženja dugotrajne i štetne neujednačene prakse.

Ministar pravde Bojan Božović najavio je 14. juna formiranje radne grupe sastavljene od predstavnika vlasti, opozicije i nadležnih institucija, koja će raditi na potpunoj i preciznoj implementaciji preporuka “venecijanaca”.

Iz opozicije su ukazali da je Vencijanska komisja saopštila ono što je bilo očekivano – da je parlamentarna većina prekršila Ustav kad je bez obavještenja Ustavnog suda konstatovala prestanak funkcije Đuranović.

Satler je o Mišljenju Venecijanske komisije juče razgovarao i sa Udruženjem pravnika Crne Gore. Iz Udruženja su “Vijestima” rekli da su u razgovoru sa Satlerom izrazili ozbiljnu zabrinutost što, i pored hitnosti i protoka roka, nije došlo do realizacije preporuka Venecijanske komisije koje su u saglasju sa stavovima Udruženja.

Naglasili su da je realizacija preporuka Venecijanske komisije pitanje pune primjene vladavine prava i poštovanja međunarodnih obaveza, preuzetih potpisivanjem Sporazuma.

Predsjednik države Jakov Milatović rekao je juče da je Skupština neodgovorna jer još nije izabrala nedostajuće sudije u Ustavnom sudu.

Ocijenio je da se radi o produženju ozbiljne ustavne krize u kojoj se nalazi Crna Gora, koja je počela prošle godine u decembru.

“Kriza je jasno potvrđena sada i mišljenjem Venecijanske komisije u dijelu neustavnog penzionisanja sudije Ustavnog suda, gospođe Đuranović. Takođe, to isto mišljenje je potvrđeno i u izvještaju Evropske komisije. Imamo veliku neodgovornost od strane Skupštine kada je u pitanju popunjavanje predloženih kandidata za sudije Ustavnog suda”, kazao je Milatović novinarima nakon konferencije “Moć odlučivanja bez rodne ravnoteže”, koju je organizovala Građanska alijansa.

Ustavni odbor je oglas za izbor dvoje sudija raspisao 23. decembra prošle godine i sve kandidate saslušao sredinom marta. Nakon toga je procedura obustavljena dok ne stigne mišljenje Venecijanske komisije u vezi sa slučajem Dragane Đuranović.

U međuvremenu je funkcija prestala i sudiji Ustavnog suda Budimiru Šćepanoviću, čime je Ustavni sud ostao sa četvoro sudija, od propisanih sedam.

Milatović (kao jedan od predlagača sudija Ustavnog suda) za nasljednicu Šćepanovića predložio je sredinom maja Mirjanu Vučinić, ali je Skupština još nije izabrala. Milatović je u srijedu raspisao novi oglas za izbor sudije Ustavnog suda jer sutkinji Desanki Lopičić krajem godine ističe mandat.

Predsjednica Ustavnog odbora Jelena Božović u četvrtak je saopštila da je sjednica tog skupštinskog tijela, na kojoj je predviđeno važno glasanje o imenovanju sudija Ustavnog suda, odložena zbog “iskrslih obaveza i opravdanih razloga pojedinih članova odbora koji neće moći prisustvovati”.

“Svi članovi Odbora izrazili su želju i opredijeljenost da budu prisutni na sjednici, jer je imenovanje sudija Ustavnog suda od izuzetne važnosti za pravni sistem i dalji rad institucija u Crnoj Gori”, navela je Božović u saopštenju.

Ona je dodala da se očekuje da će se uslovi za održavanje sjednice steći najkasnije do kraja jula, kada planiraju da se održi glasanje.

“Uvažavajući važnost ovog procesa, dok se ne obezbijede uslovi za prisustvo svih članova odbora, nova sjednica neće biti zakazivana, a javnost će biti pravovremeno obaviještena o novom terminu”, poručila je Božović.

Na javni poziv Ustavnog odbora iz decembra prijavilo se 13 kandidata.

Predstavnici Udruženja pravnika razgovarali su juče sa Satlerom i o drugim pitanjima od značaja za reforme u oblasti vladavine prava i ukazali mu, kako su saopštili, na opasnost od sprovođenja “ishitrenog i nepripremljenog vetinga” i učestalost korišćenja instituta pritvora.

Predstavnici Udruženja pravnika su tokom razgovora ocijenili da institut pritvora sve više postaje kazna, a ne mjera obezbjeđenja kako to zakon predviđa.

Satleru su, kako je saopšteno, ukazali i na neustavnost predloženih izmjena Zakona o javnom okupljanju.