Povodom godišnjice brutalnog ubistva tročlane porodice Klapuh – Hasana, Feride i njihove kćerke Sene koje se dogodilo 6. jula 1992. godine kod Plužina, Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) organizuje komemorativni skup u nedjelju, 6. jula 2025. godine u dset časova, na mostu „Obrada Cicmila“ u blizini Plužina, mjestu zločina.
„Porodica Klapuh iz Foče odlučila je da napusti svoju ratom zahvaćenu zemlju u nadi da ih bolji život čeka u Crnoj Gori. Kako bi što bezbjednije prešli granične prelaze, zamolili su komšiju i poznanike, Janka Janjića, Zorana Vukovića, Zorana Simovića, Radomira i Milomira Kovača, da im u tome pomognu. Svi oni su bili Pripadnici Vojske Republike Srpske – specijalnog odreda ‘Dragan Nikolić’. Za tu uslugu, porodica Klapuh je platila i određenu sumu novca. Umjesto da im pomognu i bezbjedno ih prevezu preko granice, ovi vojnici su Hasana, Feridu i Senu na prevaru dovezli do mosta blizu Plužina, gdje su ih hladnokrvno ubili. Obdukcija je potvrdila da su Ferida i Sena još bile žive kada su bačene u ambis“, ističe se u saopštenju YIHR.
Iz te nevladine organizacije (NVO) su dodali da su za ovaj zločin, koji je Viši sud u Podgorici 1996. godine pravosnažno okvalifikovao kao ratni zločin protiv civilnog stanovništva, četvorica pripadnika te jedinice osuđena na po 20 godina zatvora, ali da je ipak, kaznu od osam mjeseci odslužila samo jedna osoba, zbog neprijavljivanja slučaja.
„Ferid Klapuh, jedini preživjeli član porodice Klapuh, godinama unazad traži pravdu i dostojanstvenu sahranu za svoje najbliže. Decenijama su crnogorske institucije glasno ćutale na sve njegove apele. Ipak, pritisak koji su, uz Ferida, neumorno stvarale i organizacije civilnog društva, rezultirao je odlukom nadležnih da 4. juna 2025. godine u Nikšiću budu ekshumirani posmrtni ostaci tri osobe za koje postoji osnovana sumnja da pripadaju porodici Klapuh. Uzorci su upućeni na DNK analizu u laboratoriju Međunarodne komisije za nestala lica u Hagu, a identifikacija će biti obavljena uz prisustvo članova porodice“, kazali su iz YIHR.
Iz YIHR su rekli da ovim obilježavanjem žele da izraze poštovanje prema žrtvama i da pošalju zahtjeve prema državnim institucijama da:
● označe mjesto zločina trajnim spomen-obilježjem,
● insistiraju na izručenju osuđenih koji su i dalje na slobodi, a nisu u Crnoj Gori,
● i da sistematski uključuju ovakve slučajeve u memorijalne i obrazovne politike, kako bi se osiguralo institucionalno pamćenje i suočavanje s prošlošću.
„Pozivamo sve građane i građanke, predstavnike institucija, civilnog društva i medija da nam se pridruže u zajedničkom činu sjećanja i javnog zalaganja za istinu, pravdu i dostojanstvo žrtava“, piše u saopštenju YIHR.