Sjednica Ustavnog odbora na kojoj je trebalo da se utvrdi predlog za izbor dvoje sudija Ustavnog suda biće odložena

Sjednica Ustavnog odbora na kojoj je trebalo da se utvrdi predlog za izbor dvoje sudija Ustavnog suda biće odložena

Sjednica Ustavnog odbora Skupštine Crne Gore na kojoj je trebalo da se utvrdi predlog za izbor dvoje sudija Ustavnog suda biće odložena.

Ta sjednica je trebalo da se održi sjutra.

„Planirana sjednica Ustavnog odbora, na kojoj je predviđeno važno glasanje o imenovanju sudija Ustavnog suda, biće odložena zbog iskrslih obaveza i opravdanih razloga pojedinih članova odbora koji neće moći prisustvovati. Svi članovi Odbora izrazili su želju i opredijeljenost da budu prisutni na sjednici, jer je imenovanje sudija Ustavnog suda od izuzetne važnosti za pravni sistem i dalji rad institucija u Crnoj Gori“, navela je u saopštenju Jelena Božović, predsjednica Ustavnog odbora.

Ona je dodala da se očekuje da će se uslovi za održavanje sjednice steći najkasnije do kraja jula, kada planiraju da se održi glasanje.

„Uvažavajući važnost ovog procesa, dok se ne obezbijede uslovi za prisustvo svih članova odbora, nova sjednica neće biti zakazivana, a javnost će biti pravovremeno obaviještena o novom terminu“, poručila je Božović.

Ustavni odbor je oglas za izbor dvoje sudija raspisao 23. decembra prošle godine i sve kandidate saslušao sredinom marta. Nakon toga je procedura obustavljena dok ne stigne mišljenje Venecijanske komisije u vezi s konstatovanjem prestanka funkcije sutkinji Ustavnog suda Dragani Đuranović zbog sticanja uslova za penziju.

Dragani Đuranović je parlament, na osnovu zaključka Ustavnog odbora, krajem prošle godine konstatovao prestanak funkcije jer je stekla uslov za penziju shodno Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO), a sudijama Ustavnog suda funkcija je prestajala po Zakonu o radu. U znak protesta, opozicija je napustila parlament i blokirala Odbor za reformu izbornog zakonodavstva. Nakon što je dio opozicije potpisao 15. marta s premijerom Milojkom Spajićem (Pokret Evropa sad) sporazum o rješavanju političke krize, opozicionari su vratili u poslaničke klupe, a Venecijanskoj komisiji je upućen zahtjev za mišljenje o spornom slučaju.

Venecijanska komisija je navela da je crnogorski parlament trebalo da ispoštuje proceduru koja zahtijeva formalno obavještenje Ustavnog suda o sticanju uslova za prestanak sudijske funkcije, naglašavajući da nije u njihovoj nadležnosti da tumače nacionalne ustavne norme i sporne odredbe domaćeg zakonodavstva, niti ustavnost konkretnih postupaka koje su preduzeli Skupština i Ustavni sud.

U međuvremenu je funkcija prestala i sudiji Ustavnog suda Budimiru Šćepanoviću, čime je Ustavni sud ostao sa četvoro sudija, od propisanih sedam.

Predsjednik države Jakov Milatović (jedan od predlagača sudija Ustavnog suda) za nasljednicu Šćepanovića predložio je sredinom maja Mirjanu Vučinić, ali je Skupština još nije izabrala. Milatović je u srijedu raspisao novi oglas za izbor sudije Ustavnog suda, jer sutkinji Desanki Lopičić krajem godine ističe mandat.

Na javni poziv Ustavnog odbora iz decembra prijavilo se 13 kandidata: predsjednik Suda za prekršaje u Bijelom Polju Alija Beganović, advokati Zoran Vukićević i Goran Velimirović, sudije Višeg suda u Podgorici Jovan Jovanović i Marko Blagojević zamjenice ombudsmana Nerma Dobardžić i Mirjana Radović, sutkinja Upravnog suda Medina Mušović, član Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka Muhamed Đokaj, ekspert Savjeta Evrope za ljudska prava Jovan Kojičić, službenica Ministarstva javne uprave Sanja Maslenjak, glavni administrator Opštine Herceg Novi Nenad Đorđević i carinska inspektorka Milva Prelević.