Generalni sekretar Savjeta Evrope Alen Berse odbacio je danas svako ublažavanje Evropske konvencije o ljudskim pravima, poslije poziva devet država, predvođenih Italijom, da se preispita tumačenje konvencije u dijelu koji se odnosi na migracije.
„Suočeni sa složenim izazovima našeg vremena, naša uloga nije da oslabimo Konvenciju, već naprotiv, da je održimo snažnom i relevantnom“, rekao je generalni sekretar Savjeta Evrope, koji je sa 46 zemalja članica čuvar demokratije i ljudskih prava na starom kontinentu.
Italija i još osam evropskih država objavile su u četvrtak otvoreno pismo u kojem pozivaju na preispitivanje tumačenja Evropske konvencije o ljudskim pravima, posebno u pogledu migracija.
„Želimo da iskoristimo naš demokratski mandat da pokrenemo novu, otvorenu diskusiju o tumačenju Evropske konvencije o ljudskim pravima. Moramo da vratimo pravu ravnotežu. I naše zemlje će zajedno raditi na ostvarivanju ove ambicije“, piše u tekstu, koji je objavio kabinet italijanske premijerke Đorđe Meloni.
Tekst je namijenjen Evropskom sudu za ljudska prava, ogranku Savjeta Evrope, oba sa sjedištem u Strazburu, koji je odgovoran za obezbjeđivanje poštovanja istoimene konvencije u 46 zemalja potpisnica.
Berse je odgovorio da je debata zdrava, ali da sud ne treba politizovati.
„Održavanje nezavisnosti i nepristrasnosti suda je od suštinskog značaja“, rekao je Berse, koji je nekada bio predsjednik Švajcarske.
Pismo devet zemalja je objavljen poslije sastanka u četvrtak u Rimu Đorđe Meloni i danske premijerke Mete Frederiksen. Potpisali su ga i lideri Austrije, Belgije, Estonije, Letonije, Litvanije, Poljske i Češke.
„Pripadamo različitim političkim porodicama i potičemo iz različitih političkih tradicija. Ali je neophodno pokrenuti diskusiju o tome kako međunarodne konvencije odgovaraju na izazove sa kojima se danas suočavamo“, naveli su potpisnici.