Strah od obilne kiše: Vrlo nestabilni most na rijeci Pčinji vjerovatno neće skoro biti zamijenjen novim

Strah od obilne kiše: Vrlo nestabilni most na rijeci Pčinji vjerovatno neće skoro biti zamijenjen novim

Privremeni i, kako mještani tvrde, vrlo nestabilni most na rijeci Pčinji, koji je jedina veza nekoliko desetina domaćinstava u Lugovima i Pješčanici sa magistralnim putem, vjerovatno neće skoro biti zamijenjen novim.To se može zaključiti iz odgovora koje je odbornici opozicione Grupe birača (GB) Gospavi Vujisić dao predsjednik Opštine Petko Bakić . On je objasnio da je za novi most potrebno 250.000 eura, a da je ove godine za sanaciju svih mostova na teritoriji opštine opredijeljeno 130.000.

“Mi smo budžetom za ovu godinu mogli da izdvojimo za rekonstrukciju mostova 130.000 eura, što nije dovoljno za radove na mostu na Pčinji. Za izgradnju mosta, prema glavnom revidovanom projektu, potrebno je 250.000 eura. Moguće je da ćemo mi obezbijediti ta sredstva i raspisati tender, ali ne možemo raspisivati tender a da nemamo 250.000 eura… Nije to jedini most koji je zreo za rekonstrukciju”, kazao je Bakić u usmenoj dopuni odgovora na sjednici SO.

Vujisić za Vijesti podsjeća da se “iz godine u godinu u budžetu planira, pa skloni novac za gradnju mosta”, a da su sredstva za taj objekat bila planirana još u budžetu kada je predsjednica Opštine kratko bila Marta Šćepanović . Njen mandat je prekinut smjenom vlasti, a nakon toga, objašnjava opoziciona odbornica, uvijek je “bilo nešto preče u odnosu na urgentnu potrebu dva sela”. U međuvremenu je, u odnosu na prvobitni plan izgradnja mosta trostruko poskupila.

Na Pčinji je sada, objašnjavaju mještani, improvizovani most koji je finansirala Opština, a postavio ga je privatni preduzetnik, nakon što su poplave u jesen 2021. godine odnijele dotadašnji. To je trebalo da posluži kao privremeno rješenje, za zadovoljenje elementarnih potreba, ali trenutno se tim mostom odvija i teretni saobraćaj, to jest, saobraćaju kamioni koncesionara šuma. Tvrde da će prve obilnije padavine uzrokovati potpuno urušavanje mosta, koji je jednom stranom oslonjen samo na šljunkovitu obalu.

U brojnim dopisima koje su iz ta dva sela dostavljali na lokalne i državne adrese, mještani upozoravaju na stanje mosta, ali i na štetu koju putna infrastruktura trpi zbog prolaska vozila koncesionara šuma iz tog kraja.

Objasnili su da je stari most, koji je voda odnijela, sagradila Vojska 1999. godine, kao i da je za izgradnju lokalnog, asfaltnog puta 2017. godine, dužine 1.200 metara, finansirala Uprava za javne radove. I most i put bili su predviđeni za težinu do deset tona.

Dostavili su procjeni projektantske kuće iz Podgorice, prema kojoj za snimanje i ispitivanje terena, projektovanje mosta, reviziju projekta, izvođenje radova na mostu i utvrđivanje obala Pčinje, te nadzor, potrebno izdvojiti između 60.000 i 70.000 eura.