Na transplantaciju bubrega čeka 64 pacijenta, još 35 osoba čeka neki drugi organ: Irena zna šta znači boriti se za život

Na transplantaciju bubrega čeka 64 pacijenta, još 35 osoba čeka neki drugi organ: Irena zna šta znači boriti se za život

U Crnoj Gori na transplantaciju bubrega čekaju 64 pacijenta, a lista onih kojima je potreban neki drugi organ broji još 35 osoba.

I dok pojedinci spas pronalaze u inostranstvu, transplantacioni program u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) ponovo je pokrenut u februaru.

Donorska mreža i dalje je slaba, a država, iako pridružena članica Eurotransplanta, ne učestvuje u razmjeni organa.

Irena Čabarkapa je prošle godine prošla transplantaciju bubrega u Bjelorusiji i zna šta znači boriti se za život.

Nakon 11 godina dijalize, prošle godine u aprilu uspjela je da pođe u Minsk, u Bjelorusiju na transplantaciju bubrega.

„Onako kako zamišljate jedan zdravstveni sistem da treba da funkcioniše, tako funkcioniše zdravstveni sistem u Minsku. Ja sam svoju transplantaciju platila i koštala me je skoro 70.000 eura. Znači, to su putne karte, transplantacija, pregledi, nošenje seruma, jako dosta košta“, kazala je Čabarkapa.

U međuvremenu praksa je promijenjena, transplantacija bubrega u Bjelorusiji sada se rade o trošku države.

KCCG je zadovoljan saradnjom koja je prošle godine uspostavljena sa Institutom za transplantaciju bubrega u Minsku.

„Do sada je kod ukupno četiri pacijenta urađena takozvana kataverična transplantacija bubrega, a više od 15 pacijenata je otišlo na takozvanu pretransplatacionu obradu, koju su prošli, završili i sada čekaju poziv za transplantaciju bubrega u toj zemlji“, kazao je Elvir Mučić, direktor Klinike za nefrologiju KCCG.

Na transplantaciju bubrega u Crnoj Gori čekaju 64 pacijenta, dok je na listama za presađivanje drugih organa još 35 pacijenata.

Od februara, Crna Gora ponovo je pokrenula sopstveni transplantacioni program.

„U KCCG nakon razvoja, odnosno ponovnog pokretanja transplantacionog programa urađena je jedna transplantacija bubrega i u planu je još dvije, a što se tiče transplantacije matičnih ćelija urađene su dvije“, kazao je Mučić

Da prostora za napredak ipak ima, poručuje Čabarkapa. Iako pozdravlja to što država danas snosi troškove transplantacije bubrega u Bjelorusiji, podsjeća da Crna Gora, iako formalno pridružena Eurotransplantu, zapravo ne učestvuje u njegovom sistemu razmjene organa.

„Eurotransplant je organizacija koja se bavi, isključivo, donacijom organa i funkcioniše na principu reciprociteta, što znači da Crna Gora, obzirom da nije već šest godina imala donacije kadaverične, ne učestvuje u programu Eurotransplanta. To naročito pogađa pacijente koji imaju i želju i nadu da se transplantiraju.Oni žele samo spas, žele da žive normalan život“, kazala je ona.

Zato Čabarkapa poziva građane da podrže kampanju „Potpis za život“, koju je pokrenulo Ministarstvo zdravlja.

Potpisivanjem donorske kartice, svako od nas može postati potencijalni donor i, u slučaju smrti, pomoći da nečiji život bude spašen transplantacijom.