Prvi koji je digao glas protiv ove sramne odluke ministra spoljnih poslova Ervina Ibrahimovića, koju je donio uz sugestiju „vaskrslog Milovog igrača“ Ranka Krivokapića, bio je lider Demokratske narodne partije Milan Knežević.
Na pitanje „Novosti“ može li ovaj incident uzdrmati vladajuću većinu u Crnoj Gori, on je odgovorio:
— Parlamentarna većina je sastavljena od ideološki različitih političkih subjekata koji su se prilikom formiranja vlade obavezali da neće potencirati teme i aktivnosti koje nas udaljavaju od evropskog puta i unutrašnjeg konsenzusa. Međutim, svako malo imamo inicijative o dodatnoj podršci i pozicioniranju tzv. Kosova u međunarodnim okvirima koje dolaze od pojedinih članica vlade. Naravno da se protivim takvim jednostranim potezima koji idu u pravcu destabilizacije ne samo vlade, već i čitavog društva. Ali to je više pitanje za premijera Milojka Spajića, a ako ga kad sretnem, pošto se nismo vidjeli odavno, svakako ću ga pitati da li se slaže sa ovom inicijativom ministra spoljnih poslova. Bilo bi nekorektno za sve okriviti Ibrahimovića, makar dok po ovom pitanju ne čujemo stav Milojka Spajića – rekao je Knežević.
Do kada će Srbi u Crnoj Gori trpjeti spoljnu politiku Mila Đukanovića koja se sprovodi i poslije njegovog političkog pada?
— Treba biti pošten i saopštiti da je jedan značajan broj Srba glasao za političke subjekte koji su sad u vladi, a imaju isti odnos prema tzv. Kosovu kao Milo Đukanović. Partija koju predvodim ima četiri poslanika, i sa nivoa moći koju su joj dali građani na izborima, imamo i srazmjeran uticaj na ova pitanja. U izbornoj kampanji sam na svakom našem skupu ponavljao, i sad to činim, da ako budemo imali dovoljan broj glasova da sami sastavimo vladu, prva odluka na spoljnopolitičkom planu biće povlačenje odluke o priznavanju tzv. Kosova – rekao je predsjednik DNP, pa nastavio:
– Zašto je značajan broj Srba glasao za partije koje podržavaju nezavisno Kosovo više je pitanje za njih. I sad u vladi imate ministre i potpredsjednike koji se nacionalno izjašnjavaju kao Srbi, a uporno ćute na ovakve i slične antisrpske poteze ministra Ibrahimovića. Treba li podsjećati kroz kakvu hajku sam prošao zbog izglasavanja Rezolucije o Jasenovcu, i dalje prolazim kroz različite napade jednog broja i hrvatskih poslanika u Evropskom parlamentu, koji, da mogu, najradije bi donijeli rezoluciju da me zatvore u Jasenovcu. Ako neko misli da sa četiri poslanika u parlamentu mogu poništiti sve antisrpske odluke donijete u prošlosti, onda neka mi predloži model, i ja ću sa nemjerljivim zadovoljstvom sve to i učiniti.
Kako gledate na zvanične odnose Podgorice i Beograda, kao i na sve veći pritisak Zapada na Srbiju i Republiku Srpsku?
— Odnosi zvanične Podgorice i Beograda mogli bi biti bolji. Zato antisrpske inicijative kao što je bila i ova posljednja o prijemu tzv. Kosova u Savjet Evrope doživljavam kao namjerno projektovane na urušavanje naših bratskih odnosa. Mi nemamo bliže niti bratskije države od Srbije, a tu emociju, ma koliko se trudili, nikad ne može ugasiti bilo koja vlast u Podgorici – kazao je Knežević, pa dodao:
– Više je nego evidentno da poslije pobjede Trampa na izborima i napredovanja ruske vojske u Ukrajini, pojačava se i pritisak tzv. duboke države prema Srbiji i Republici Srpskoj. I ako pogledate slične odnose u Rumuniji, Slovačkoj, Mađarskoj, biće vam jasno zašto su danas Srbija i Republika Srpska u većinskom slobodoljubivom svijetu označene kao baklje otpora apokaliptičnom globalizmu – rekao je lider DNP-a za „Novosti“.
Da li je pozicija predsjednika Vučića ugrožena zbog „obojene revolucije“, ili je jača poslije susreta sa Putinom u Moskvi?
— Prije neki dan sam Aleksandru rekao da se cijena nezavisne, neutralne i slobodoljubive politike najbolje ogledala prilikom njegovog odlaska u Moskvu na Dan pobjede. Nijedan državnik prisutan na paradi nije istrpio takav pritisak i prijetnje, ali nijedan državnik na svijetu u posljednjih godinu dana nije uspio da se sastane sa Putinom, Makronom, Šolcom, Si Đi Pingom, Erdoganom, Ursulom fon der Lajen, kao što je to uradio Vučić, a da pritom nije ugrozio razvoj i budućnost države na čijem je čelu. Da ne ispadne kako mu pišem hvalospjeve, samo ću uputiti sve objektivne poznavaoce političkih prilika i odnosa na Balkanu, da se prisjete koji je to od lidera država iz bivše Jugoslavije, i to od sticanja nezavisnosti, imao ovakav međunarodni status kao Vučić? Nijedan. Možete da ga volite ili ne, ali njegovo velemajstorstvo u međunarodnoj politici najbolji je odgovor na pitanje da li se osnažen ili oslabljen vratio iz Moskve – zaključio je Knežević.