Prirodni lijekovi za OPEKOTINE od sunca – Šest načina da ublažite bol i crvenilo

Prirodni lijekovi za OPEKOTINE od sunca – Šest načina da ublažite bol i crvenilo

Ovi jednostavni i dostupni prirodni lijekovi za opekotine od sunca mogu pružiti značajno olakšanje od boli i nelagode te pomoći vašoj koži da se brže i lakše oporavi.

Sve ljepše vrijeme znači sve više vremena provedenog na otvorenom pod suncem, ali i sve više opasnosti za opekotine od sunca. Ponekad je podcjenjivanje jačine sunčevih zraka ili jednostavno neopreznost dovoljno da izgorimo. Koža postaje crvena i osjetljiva na dodir, a to stanje može trajati danima. Srećom, postoje brojna prirodna rješenja za ublažavanje nelagode.

Izdvojili smo prirodne lijekove za opekline od sunca koje će olakšati nelagodu.

Kako nastaju opeklotine od sunca?

Opekotine od sunca rezultat su prekomjernog izlaganja kože ultraljubičastom (UV) zračenju, bilo od sunca ili vještačkih izvora poput solarija. UV zrake oštećuju DNK u stanicama kože, što pokreće upalni odgovor. Tijelo šalje više krvi u oštećeno područje kako bi popravilo štetu, uzrokujući karakteristično crvenilo, osjećaj topline i bol. Simptomi se obično javljaju unutar nekoliko sati nakon izlaganja suncu.

Ne bušite mjehure – štite kožu i pomažu u cijeljenju.

Ako mjehur pukne, očistite ga i nanesite antibiotsku mast.

Ne gulite ljušteću kožu – možete oštetiti novu kožu i izazvati infekciju.

Izbjegavajte masne kreme, ulja i vazelin – zadržavaju toplinu u koži.

Ne izlažite opečenu kožu suncu dok potpuno ne zacijeli.

Prirodni lijekovi za opekotine od sunca

Kada sunce ipak ostavi svoj bolni trag, okrenite se provjerenim prirodnim saveznicima koji će umiriti kožu i ubrzati njezin oporavak. Lijekarsku pomoć treba potražiti ako imate znakove dehidracije (suva usta, jaka žeđ, tamno ili malo mokrenja), osjećate hladnoću i nesvjesticu, ili ako su zahvaćena velika područja kože. Hitno reagujtei kod opekotina na licu, rukama, stopalima, genitalijama ili ako se pojave veliki, bolni mjehuri.

Aloe Vera

Aloe vera je vjerojatno najpoznatiji i najcjenjeniji prirodni lijek za opekline od sunca. Njen prozirni gel, koji se nalazi unutar mesnatih listova, prava je riznica spojeva s moćnim protuupalnim i hidratantnim svojstvima. Aloin, jedan od ključnih aktivnih sastojaka, dokazano pomaže smanjiti upalu i crvenilo. Aloe vera takođe intenzivno hidrira kožu, pomažući spriječiti neugodno ljuštenje koje često prati opekline. Za najbolje rezultate koristite 100% čisti gel aloe vere, idealno ohlađen u frižederu za dodatni, trenutačni osjećaj olakšanja. Gel možete nanijeti iz svježe prerezanog lista biljke, ako je imate, ili kupiti kvalitetan gotov gel u apotekama i trgovinama zdravom hranom. Nanosite ga obilno nekoliko puta dnevno na opečeno područje.

Jogurt

Obični, nezaslađeni jogurt, posebieno gusti grčki tip, može pružiti iznenađujuće brzo i efikasno olakšanje. Njegova hladna temperatura pomaže izvući višak topline iz opečene kože, dok proteini i probiotici koje sadrži mogu pomoći umiriti upalne procese. Nanesite debeli sloj hladnog jogurta izravno na opečeno područje i ostavite da djeluje 15 do 20 minuta prije nego što ga nježno isperete hladnom vodom.

Mlijeko

Slično jogurtu, hladno mlijeko može biti vrlo efikasno u smirivanju opeklina. Proteini prisutni u mlijeku pomažu umiriti nadraženu kožu i potiču njenu obnovu. Za dodatni rashlađujući efekat, možete dodati i nekoliko kockica leda u mlijeko, ali pripazite da led nikada ne stavljate izravno na kožu jer to može uzrokovati dodatna oštećenja.

Namočite čistu, mekanu pamučnu krpu ili gazu u hladno mlijeko (punomasno je često najbolji izbor zbog sadržaja masti).

Stavite kao oblog na opečena područja

Ostavite da djeluje 15-20 minuta

Ponavljajte postupak nekoliko puta dnevno prema potrebi.

Krastavci

Krastavci su poznati po svojim izvanrednim rashlađujućim i hidratantnim svojstvima, što ih čini odličnim prirodnim izborom za ublažavanje opeklina, posebno na osjetljivim područjima poput lica i vrata. Sadrže visok postotak vode (preko 90%), kao i antioksidanse i vitamin C koji mogu pomoći u smirivanju iritirane kože i smanjenju crvenila. Možete narezati hladne krastavce na tanke ploške i položiti ih izravno na opečenu kožu. Alternativno, možete ih izmiksati u blenderu (sami ili s malo aloe vera gela ili jogurta za dodatnu njegu) kako biste dobili pastu koju ćete nanijeti kao umirujuću masku. Ostavite da djeluje 20 do 30 minuta prije ispiranja.

Ljekoviti čajevi

Crni i zeleni čaj sadrže taninsku kisjelinu i moćne antioksidanse, poput katehina, koji mogu pomoći smanjiti upalu, izvući osjećaj vrućine iz kože i potaknuti njezin prirodni proces obnavljanja. Ovi oblozi posebno su korisni za opečene i natečene kapke. Kamilica je takođe izvrstan izbor zbog svojih poznatih umirujućih i protuupalnih svojstava; pripremite i koristite na isti način.

Skuvajte jak čaj (koristite nekoliko vrećica u maloj količini vode), a zatim pustite da se potpuno ohladi – možete ga čak staviti i u hladnjak na neko vrijeme.

Namočite mekane pamučne krpice ili blazinice u ohlađeni čaj i stavljajte kao obloge na opečena područja.

Hladne kupke i tuševi

Hladna (ali ne ledena) voda može značajno ublažiti bol i smanjiti upalu povezanu s opeklinama od sunca. Za dodatno umirujuće djelovanje, u vodu za kupanje možete dodati oko 60 grama (otprilike pola šalice) sode bikarbone, koja pomaže uravnotežiti pH vrijednost kože, ili šalicu fino mljevenih zobenih pahuljica (koloidna zob), poznatih po svojoj sposobnosti smirivanja svrbeža i upale. Izbjegavajte korištenje sapuna tokom kupanja ili tuširanja jer oni mogu dodatno isušiti i iritirati već osjetljivu kožu. Ako baš morate koristiti sapun, odaberite vrlo blagi, hidratantni, bez mirisa i boja.

Napunite kadu hladnom vodom i uronite na 10 do 20 minuta.

Nakon kupke ili tuša, nježno potapkajte kožu mekim peškir – nikako nemojte trljati kako ne biste dodatno nadražili kožu.