Jednostavna METODA za ČUVANJE Šargarepe – ostaje SVJEŽA do mesec dana

Jednostavna METODA za ČUVANJE Šargarepe – ostaje SVJEŽA do mesec dana

Šargarepa je jedna od čestih namirnica u mnogim, ali zbog kratkog roka trajanja, uglavnom se kupuje u manjim količinama.

Ipak, postoji način da ostane svježa puno duže ako znate kako je pravilno skladištiti.

Krivac za brzo truljenje šargarepe je to što ima visok sadržaj vode, a to je čini glavnom metom za rast bakterija kada je u kontaktu sa zrakom. Održavanje vlage ključno je za hrskavost mrkve, stoga je izbjegavanje topline i sunčeve svjetlosti bitno kako bi se spriječilo uvenuće.

Kuvarica i osnivačica „Fork in the Road“ Kristina Todin i ističe da se šargarepa može nalaziti na različitim dijelovima vaše kuhinje, ali pod uslovom da koristite pravu metodu skladištenja ​​kako biste spriječili isušivanje.

„Najbolji način za čuvanje mrkve je u hladnom, tamnom dijelu frižidera ili na radnoj površini jedan do tri mjeseca. Čuvanje šargarepe u frižideru možda je uobičajena praksa, ali averzija ovog korjenastog povrća prema promjenama vlažnosti čini ga osjetljivijim na kvarenje svaki put kada se vrata frižidera otvore“ , navela je.

Vlažna okolina može ubrzati pojavu bakterija, dok premalo vlage dovodi do dehidracije i uvenuća. Kako biste se borili protiv toga, stavite šargarepu u nepropusnu posudu kako biste uklonili višak vazduha.

Bilo da se radi o vrećici za ishranu koja se može zatvoriti ili ostavljanje u staklenku napunjenu vodom, ove metode obećavaju očuvanje vitalnosti vaših šargarepa.

Da bi vam šargarea ostala hrskava, stavite je u posudu i stavite u ladicu frižidera kako biste je zaštitili od nižih temperatura. Ključno je odrezati vrhove šargarepe jer oni mogu iscrpiti vlagu iz same mrkve. Kuharica Kristina Todini nudi nekoliko savjeta.

„Čuvanje šargarepeu frižideru odličan je način da održite svježinu kako biste je mogli koristiti za kuhanje kada budete željeli. Kada je riječ o čuvanju šargarepe na radnoj površini ili u ormaru, pazite da nije na izravnoj sunčevoj svjetlosti i da je držite na hladnom mjestu – nikako ne u blizini uređaja koji emituju toplinu poput šporeta“ , objasnila je.

Dalje navodi da ako se odlučite za sobnu temperaturu, izbjegavajte pranje šargarepeprije toga jer to uklanja dio prirodne zaštite njihove kožice koja pomaže u očuvanju.

Zatvaranjemšargarepe u hermetički zatvorenu posudu možete produžiti njenu svježinu. Međutim, budite oprezni. Potrebno je da ih redovno pregledati i baciti sve koje se počnu kvariti jer jedna pokvarena šargarepa može pokvariti ostale.