Inspekcije napisale kazne od milion eura

Inspekcije napisale kazne od milion eura

Sanitarna i zdravstvena inspekcija u okviru Ministarstva zdravlja prošle godine obavile su oko 7.600 kontrola, utvrdile skoro 3.000 nepravilnosti i izdale prekršajne naloge u vrijednosti oko 934.000 eura.

Prema izvještaju o radu Ministarstva zdravlja, sanitarni inspektori obavili su skoro 7.000 kontrola, a oko 2.500 nepravilnosti koje su utvrdili odnosile su se na obavezne zdravstvene preglede i kliconoštvo, kršenje Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti u pogledu sprovođenja higijenskih mjera, povrede propisa o zdravstveno ispravnoj vodi za ljudsku upotrebu, o kozmetičkim proizvodima, igračkama, sredstvima za održavanje čistoće… Među pronađenim nepravilnostima je i kršenje zabrane pušenja u javnim i radnim prostorima i nepostojanje sanitarne saglasnosti.

Sanitarna inspekcija je tokom 2024. godine izdala i više od 2.000 prekršajnih naloga u iznosu od skoro 800.000 eura, od kojih je naplaćeno oko pola miliona eura, dok su za ostale podnijete naredbe za prinudnu naplatu.

Ta inspekcija podnijela je prekršajne prijave protiv 160 roditelja zbog odbijanja obavezne vakcinacije djece.

Zbog pušenja u radnom prostoru i neisticanja oznake o zabrani pušenja izrečene su novčane kazne u iznosu od 15.830 eura.

Zdravstvena inspekcija lani je obavila 650 kontrola i pronašla oko 300 nepravilnosti, zbog čega je izdala prekršajne naloge u iznosu od oko 138.000 eura. Prema podacima iz izvještaja o radu, ta inspekcija je najviše kontrolisala privatne zdravstvene ustanove, zatim javne, dok se manji broj nadzora odnosio na isplatu naknade zarade za vrijeme bolovanja, rad sportskih klubova i kozmetičkih salona…

Najčešće utvrđene nepravilnosti odnosile su se na neposjedovanje dokumentacije za medicinski kadar, nepropisno vođenje medicinske dokumentacije, izdavanje ljekova suprotno propisima, neposjedovanje rješenja Ministarstva zdravlja o ispunjenosti uslova za rad. Prema izvještaju, u 12 slučajeva zabranjeno je obavljanje zdravstvene djelatnosti ili dijela djelatnosti, više zabrana obavljanja djelatnosti zdravstvenim radnicima, donijeto je pet rješenja o zabrani prometa medicinskih sredstava. I zdravstvena inspekcija kontrolisala je poštovanje Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda u zdravstvenim ustanovama i izdala 15 prekršajnih naloga vrijednosti oko 2.600 eura.

U okviru Direktorata za zdravstvenu zaštitu, regulisane profesije i nadzor nad funkcionisanjem komora tokom prošle godine vodilo se 212 postupaka za utvrđivanje ispunjenosti uslova u pogledu prostora, kadra i opreme za rad zdravstvenih ustanova. Prema podacima, zvanično je osnovano 49 zdravstvenih ustanova.

Iz Ministarstva zdravlja ističu da su lani sa Sindikatom obezbijedili stimulaciju od 10 odsto za skoro 10.000 zaposlenih koji su srednji medicinski kadar, bolnica Meljine integrisana je u javni zdravstveni sistem i unaprijeđena stomatološka zdravstvena zaštita za djecu sa teškoćama i smetnjama u razvoju.

Pored ostalog, donesen je Godišnji plan specijalizacija i užih specijalizacija za 2024. godinu kojim je odobreno 217 specijalizacija i 52 uže specijalizacije.

Prema izvještaju o radu, u okviru Direktorata za javno zdravlje i biomedicinu je unaprijeđeno više propisa i skrining programi otkrivanja karcinoma, a ističe se i uspostavljanje saradnje sa Vojno medicinskom akademijom iz Srbije po pitanju transplantacija. U izvještaju se podsjeća i da je uspostavljena saradnja sa klinikom iz Minska radi upućivanja pet pacijenata na transplantaciju organa sa preminulog donora.

U dijelu izvještaja koji se odnosi na rad Direktorata za farmakologiju, prekursore i kozmetičke proizvode navodi se da su na listu ljekova prošle godine dodata 24 nova medikamenta, proširene indikacije za pet inovativnih ljekova. Uključeni su, tvrde, ljekovi za dva oblika karcinoma dojke, odobren savremeni inovativni lijek za rak prostate, a dodato i pet novih ljekova za infektivne bolesti, uključujući i HIV.

“Pored onkoloških ljekova odobrena je i terapija za reumatološka oboljenja (lupus), gastroenterološka (Kronova bolest i ulcerozni colitis), neurološka (multipla skleroza), nefrološka, oftalmološka, pulmološka i druga oboljenja. Uvršteno je preko 100 generičkih ljekova za koje je već postojala terapijska opcija na Listi”, piše u izvještaju.

Ministarstvo zdravlja je prošle godine dalo 96 saglasnosti na prijem donacija u zdravstvenim ustanovama, vrijednih oko 1,7 miliona eura.

Donirani su medicinski aparati u vrijednosti od preko 600.000, kao i 347.319 gotovog novca. Pojedinačno najveća donacija odnosi se na automatizovani digitalni RTG aparat za potrebe Dječje bolnice u Podgorici, koji je vrijedan 90.000 eura, a zatim lijek protiv karcinoma za Institut za onkologiju u vrijednosti od oko 77.000.