Ovo će biti izazovna energetska godina za Crnu Goru, poručio je ministar energetike i rudarstva, Admir Šahmanović gostujući u Bojama jutra Tellevizije Vijesti.
Isključivanje Termoelektrane (TE Pljevlja) koja proizvodi oko 40 odsto potrebne energije poseban je izazov, pa će, kaže, pokušati da skrate vrijeme ekološke rekonstrukcije koja bi po planu trebalo da traje do 15. novembra.
„Termoelektrana na mjesečnom nivou proizvodi električnu energiju u monetarnom smislu negdje oko 15 miliona eura. Tako da je svaki završetak prije rokova povoljan za budžet države i za budžet Elektroprivrede (EPCG). Potrebno je angažovanje dodatnih radnika tako da sada kolege iz Elektroprivrede ubrzano pregovaraju u tom dijelu. U međuvremenu kolege iz EPCG su obezbijedili nekih 80 miliona eura koliko je potrebno da se premosti ovaj period. Tako da vjerujem da ćemo biti sigurni sa te strane u smislu snabdjevenosti. Neće uticati na povećanje cijene struje. Kao što znate, električna energija je tržišna roba. Kod nas je, nažalost i dalje to socijalna priča, ali imamo sad novi Zakon o energetici koji prepoznaje upravo i termin energetskog siromaštva. U tom kontekstu sarađujemo sa delegacijom Evropske unije (EU), sa kolegama iz regiona i kolegama iz Ministarstva socijalnog staranja kako bismo na najbolji način prepoznali te kategorije koje ne mogu da priušte sebi da plaćaju veću cijenu struje kada do toga dođe u budućnosti, do čega će neminovno doći“, naveo je Šahmanović.
Rekonstrukcija TE Pljevlja značajno će smanjiti emisiju CO2 gasova i preko 90 odsto emisije praškastih materija u vazduhu u Pljevljima.
Međutim, ona će moći da bude u pogonu najkasnije do 2041. godine, s tim što će se situacija provjeravati svake četiri godine.
Šahmanović je istakao i da ministrastvo pokušava da dobije izuzeće od CBAM-a, odnosno naplate poreza na izvezenu struju s visokim emisjima CO2.
U pitanju je novi mehanizam EU koji bi trebalo da počne da se primjenjuje od 1. januara 2026. godine, a koji bi Crnu Goru koštao stotine miliona eura.