Poslije izricanja presude Apelacionog suda, princ Hari je u intervjuu za Bi-Bi-Si rekao da ne može da zamisli da bi u ovom trenutku vratio svoju ženu i djecu u Veliku Britaniju.
„Bilo je toliko neslaganja između mene i nekih članova moje porodice“, dodao je, ali da im je sada „oprostio“.
„Volio bih izmirenje sa svojom porodicom. Nema smisla nastavljati dalje da se borimo, život je dragocjen“, rekao je princ Hari, ističući da je spor oko njegove bezbjednosti „oduvek bio tačka spoticanja“.
Princ je želio da poništi izmjene o svom obezbjeđenju koje su uvedene 2020. godine kada se povukao kao član kraljevske porodice i preselio se u Sjedinjene Države.
U intejvjuu koji je dao Bi-Bi-Siju u Kaliforniji, priznaje i da se osjeća „iznevjereno“, opisujući sudski poraz kao „dobru staromodnu prevaru establišmenta“ i okrivio je kraljevsku porodicu za uticaj na odluku o ukidanju njegovog obezbjeđenja.
Na pitanje da li je zamolio kralja da interveniše u sporu oko bezbjednosti, princ Hari tvrdi da nije. „Nikada ga nisam zamolio da interveniše – zamolio sam ga da se skloni i pusti stručnjake da rade svoj posao.“
Kako kaže, kralj „ne želi da razgovara sa mnom zbog ovih stvari sa bezbjednošću“, ali da više ne želi da se bori i da „ne zna koliko je mom ocu još ostalo vremena“.
Takođe, dodao je i da je postupanje prema njemu tokom procesa odlučivanja o njegovoj bezbjednosti „potvrdilo moje najgore strahove“.
Bakingemska palata je u svom saopštenju navela: „Sva ova pitanja su sudovi više puta i pažljivo ispitali, sa istim zaključkom svaki put.“
„Slomljen sam – ne toliko gubitkom spora, koliko sam slomljen zbog ljudi koji stoje iza ove odluke, i koji misle da je ovo u redu. Da li je to pobjeda za njih?“, pita se vojvoda od Saseksa.
Naglašava i da odluka o ukidanju njegovog automatskog prava na obezbjeđenje utiče na njega „svakog dana“ i da ga je dovela u poziciju u kojoj može bezbjedno da boravi u Velikoj Britaniji samo ako ga pozove kraljevska porodica – jer bi samo u tim okolnostima bio zaštićen.
Hari sada traži pomoć od premijera i ministarke unutrašnjih poslova
Apelacioni sud je odbacio prinčev slučaj, koji se zasnivao na tome kako je zvanični odbor donio odluku da mu ukine pravo na automatsku, potpunu zaštitu u skladu sa onim što dobijaju drugi visoki članovi kraljevske porodice.
U presudi se navodi da je princ Hari iznio „snažne“ argumente o nivou prijetnje sa kojom se on i njegova porodica suočavaju, ali da se njegov „osjećaj nezadovoljstva“ nije „pretvorio u pravni argument“. Princ Hari je pozvao premijera Velike Britanije, ser Kira Starmera, i ministarku unutrašnjih poslova Ivet Kuper da intervenišu u njegovom slučaju bezbjednosti i da preispitaju način rada odbora Ravek.
Pravna žalba koju je princ Hari podnio odnosila se na odluku odbora pod nazivom Zaštita kraljevske porodice i javnih ličnosti (Protection of Royalty and Public Figures – Ravek), koji odobrava obezbjeđenje visokih članova kraljevske porodice u ime Ministarstva unutrašnjih poslova, a kojim je u to vrijeme predsjedavao ser Ričard Motram.
Prema propisima odbora, tvrdio je princ Hari, njegov slučaj je trebalo da bude izložen Ravekovom Odboru za upravljanje rizicima (Ravec’s Risk Management Board RMB), koji bi procijenio prijetnje po njegovu i bezbjednost porodice – ali to se nije dogodilo.
U petak su sudije rekle da je odbor odstupio od politike kada je donosio odluku iz 2020. godine o bezbjednosti princa, ali je zaključio da je to bilo „razumno“ zbog složenosti okolnosti u kojima se princ našao.
Princ Hari je rekao da je „bio zabezeknut“ kada je saznao da predstavnik Kraljevske porodice sedi u odboru Raveka i tvrdio je da je presuda od petka dokazala da je na njihov proces donošenja odluka više uticala Kraljevska porodica nego zakonska ograničenja.
Tvrdio je da je došlo do „miješanja“ Kraljevske porodice u odluku iz 2020. godine, što je, kako je rekao, rezultiralo time da je njegov status najrizičnijeg člana kraljevske porodice preko noći bude sveden na najmanje rizičnog.
„Dakle, postavlja se pitanje kako je to uopšte moguće i koji je motiv stajao iza toga u to vrijeme“, dodao je.