Odbornički pokret Preokret podnio je inicijativu Skupštini Glavnog grada kojom traži izmjenu Statuta kojom bi se zabranila privatizacija podgoričkog preduzeća „Vodovod i kanalizacija“.
To je, tokom konferencije za medije, kazao odbornik Srđan Perić, istakavši da je voda osnovno ljudsko pravo, a ne roba.
“Naš osnovni impuls je bila upravo zaštita prava na vodu. Zahvalni smo ljudima koji su se time bavili u prethodnom periodu. Pravo na vodu je esencijalno za život. Sve što se odnosi na eksploataciju mora biti zaštičeno. Podnijeli smo inicijativu kojom tražimo zabranu privatizacije ‘Vodovoda’… Potencijalnom ili stvarnom privatizacijom, voda bi postojala roba kojom upravljaju korporacije vođenje isključivo logikom profita, čime se ugrožava pristup vodi za najugroženije kategorije stanovništva. Naš predlog predstavlja institucionalni instrument zaštite ovog važnog resursa u dijelu u kojem je on u djelokrugu i obuhvata nadležnosti Glavnog grada“, poručio je Perić.
On je rekao da pravo na vodu mora biti razrađeno rezolucijom koja bi bila usvojena u Skupštini Glavnog grada. Perić je istakao da se često stvara narativ da je „Vodovod i kanalizacija“ neodrživo preduzeća.
“Prekomjeran broj zaposlenih, njihova odsustva… Sve upućuje na to kao da lokalna samouprava ne može riješiti taj problem… Idemo sa oštrijim predlogom zabrane privatizacije ‘Vodovoda’. Na taj način možemo sačuvati resurs svih nas…”.
Perić je poručio da će, ako vlast odbije da prihvati njihovu incijativu, „raspisati referendum kako bismo ovaj resurs zaštitili za buduće generacije“.
Odbornik Preokreta Mirza Krnić rekao je da fizička i pravna lica duguju 4,25 miliona eura Vodovodu.
Prema njegovim riječima, gubici na vodovodnoj mreži iznose 54 procenata.
„Na kraju prethodne godine, dug građana i firmi iznosi 3,7 miliona eura, što govori da povećanje cijena nije dalo zadovoljavajući rezultat, čak ni sa usko ekonomske tačke gledišta“.
Krnić tvrdi da prema finansijskim iskazima „Vodovoda“, to preduzeće je imalo minus u poslovnom rezultatu prethodne godine i to u iznosu od 878.885 eura.
„Ove godine je budžetom planirano 700.000 eura transfera iz Budžeta Glavnog grada ovom preduzeću. Sve to potencijalno može stvarati ambijent i narativ o tome da je da je privatizacija nužnost. Rješenje treba tražiti u zaštiti resursa kojim raspolaže ovo preduzeće, te u dobrom menadžmentu, inovacijama i preuzimanje odgovornosti koju prethodno prati odgovarajuća kadrovska politika. Prekoret će u narednom periodu nuditi sasvim konkretne predloge u tom pravcu“.