Nikšić je poslednjih godina na prekretnici u smjeru unapređenja standarda u upravljanju otpadom, saopštio je Miodrag Karadžić, eko ambasador za Nikšić u 2024. godini.
„To se, prije svega primjećuje kroz zatvaranje nelegalnog gradskog odlagališta ‘Mislov do’, ali i kroz pripremu Plana upravljanja otpadom čije donošenje Nikšić čeka više od decenije i od kojeg se očekuje da unaprijedi opšte stanje po pitanju upravljanja otpadom“, kazao je Karadžić na tribini „Šta Nikšiću donosi nova strategija upravljanja otpadom – novi plan i koraci u implementaciji“.
Kako se navodi u saopštenju za javnost, Karadžić je naveo da su za Nikšić, kao najveću opštinu u Crnoj Gori koja je ujedno smještena na razruđenoj teritoriji, interesantni planovi za upravljenje otpadom i u ruralnim sredinama, jer se očekuje da će se implementacijom budućeg plana razviti komunalna infrastruktura, sakupljanje i transport otpada, što će u početnoj fazi prvenstveno dovesti do minimiziranja količina otpada koji završava u životnoj sredini.
„Istakao je da je za ekološki nevladin sektor, kojem i sam pripada, zanimljivio ispratiti plan izgradnje regionalnog Centra za upravljanje otpadom koji treba da pruži ekološki prihvatljivu obradu i selekciju otpada, u skladu sa principima cirkularne ekonomije. Kazao je da je dobro što je Opština Nikšić usvojila odluku o selektivnom sakupljanju komunalnog otpada radi obrade na teritoriji opštine i što nastavlja da razvija lokalne politike i projekte usmjerene na unapređenje svih aspekata upravljanja otpadom, ali i da je pred Opštinom još dosta posla u dostizanju savremenih standarda upravljanja otpadom“, navodi se u saopštenju.
Kako je navedeno, Nataša Bakić iz Sekretarijata za komunalne poslove i saobraćaj Opštine Nikšić, koja u okviru svojih dužnosti i aktivnosti radi na pitanjima povezanim sa upravljanjem otpadom, predstavila je najznačajnije aktivnosti u oblasti upravljanja otpadom realizovane u posljednjem periodu.
„Istakla je značajnim zatvaranje deponije Mislov do na kojoj su u poslednjem periodu požari predstavljali veliki problem. Gašenje požara je urađeno u skladu sa zakonskim mjerama i strukom. Ujedno je početo sa koracima u politikama upravljanja otpadom i projektima koji će dovesti do unapređenja opšteg stanja. Istakla je da je urađen glavni projekat za reciklažno dvorište čiji građevinski radovi iznose 200 hiljada eura i trebaće uložiti još 100 hiljada eura za opremanje. Takođe je istakla da se čeka usvajanje državnog plana upravljanja otpadom kako bi se finalizovao i lokalni plan i kao bitno je pomenula da je unaprijeđeno opremanje DOO ‘Komunalno’ Nikšić“, navedeno je u saopštenju..
Aleksandar Perović, iz Ekološkog pokreta „Ozon“, istakao je, kako piše u saopštenju, snažnu podršku u rješavanju problema otpada u Nikšiću od strane Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Agencije za zaštitu životne sredine, kao i pomoć Svjetske banke.
„Pozitivno je što je Opština Nikšić napravila mješovitu grupu za rješavanje problema upravljanja otpadom, što je iskorak u odnosu na raniji period. Budući Centar za upravljanje otpadom sa višestrukom opremom, koja će se nabaviti, obezbijediće da se od otpada dobije povratna vrijednost. U sadašnjem periodu je dobro što je sanitarna deponija u Podgorici dala povoljne cijene za deponovanje otpada, što je od velike pomoći u ovom momentu. Pozitivno je što je i DOO ‘Komunalno’ Nikšić dobilo dozvolu za sakupljanje i transport otpada od Agencije za zaštitu životne sredine. Značajnu ulogu je imala i NVO ‘FORS Montenegro’, koja je nabavila prvi kamion koji je ispunjavao kriterijume za međugradski transport otpada. Potpisivanje memoranduma sa Eko fondom je doprinio razvoju komunalne infrastrukture pa su tako postavljeni polupodzemni kontejneri, reciklomat, zvona za sakupljanje staklenog otpada“, istakao je Perović.
Miloš Džiknić, iz Ekološkog udruženja mladih „Zeleni centar“, pohvalio je rad i dosadašnje ostvarene rezulatate SO Nikšić i da je pozitivno što se problematika upravljanja otpadom objektivno posmatra, dok je Duško Marković iz NVO „Media tima“, kazao da treba poći od problema u zajednici, kada je u pitanju upravljanje otpadom, i tražiti način da se oni unaprijede.
„Međusektorska saradnja je problem i posotoji prostor za unapređenje kako bi došlo i do unapređenja stanja na terenu. Pohvalan je rad Sekretarijata za komunalne poslove i saobraćaj za dosadašnje urađene projekte. Bitna je kampanja sa građanima i treba pojačati kaznenu politiku. Kada je u pitanju otpad, dobar je primjer sa Lukova gdje je divlja deponija dobila obrise uređenog parka“, istakao je Marković.
Ružica Brnović, iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, kazala je da nakon gorućih eko pitanja, Nikšić pravi pozitivne promjene, da se aktivno radi, kao i da je otpad kompleksna oblast koja zahtijeva proces i vrijeme.
„Dosta se uradilo u Nikšiću, ali i u drugim opštinama,u poslednjem periodu. Međutim, vizuelna slika je još uvijek loša, generalno posmatrano u Crnoj Gori. Komunalna preduzeća su u dosta lošem stanju opremljena. Dobro je što je iniciran Regionalni centar za upravljanje otpadom u Nikšiću, ali svakako Nikšić ima još dosta izazova u segmentu upravljanja otpadom koje treba da savlada u budućem periodu. Državni plan upravljanja otpadom je planirano da se usvoji u trećem kvartalu 2025. godine po programu rada Vlade. Opšti interes je da plan bude dobar i kvalitetan“, kazala je Brnović, navodi se u saopštenju.
Tribina je prva od četiri planirana javna događaja koje je Miodrag Karadžić, kao ambasador životne sredine za 2024. godinu za Nikšić, u obavezi da organizuje.