Sjedinjene Američke Države će predložiti evropskim zemljama i Ukrajini da priznaju Krim kao ruski, tokom pregovora o mirnom rješavanju sukoba u Ukrajini koji će se održati u srijedu u Londonu, objavio je „Vašington post“.
Ponuda će biti data u okviru mogućeg mirovnog sporazuma, a Vašington će pokrenuti i pitanje zamrzavanja linije fronta.
Vladimir Zelenski je izjavio da Ukrajina ne priznaje Krim kao rusku teritoriju. Ipak, on je dodao da je spreman da pregovara sa Ruskom Federacijom, ali tek nakon prekida vatre.
„Nema šta da se priča, ovo je van našeg Ustava. Ovo je naša teritorija, teritorija naroda Ukrajine. To se neće desiti“, rekao je on.
Ukrajinski saveznici se nadaju da će dobiti bezbjednosne garancije i programe obnove za ugroženu zemlju u zamenu za takve teritorijalne ustupke, piše „Vašingotn post“.
Američki predlozi, predstavljeni Ukrajini prošle nedelje u Parizu, podrazumijevaju da Vašington formalno prizna Krim kao rusku teritoriju i na kraju ukine sankcije protiv Rusije u skladu sa budućim sporazumom.
Zauzvrat, Moskva bi okončala sukob u Ukrajini u vrijeme kada uživa zamah na bojnom polju i značajne prednosti u snazi i naoružanju trupa.
Savjetnik Zelenskog rekao je da američki predlozi uključuju neke ideje sa kojima se Kijev slaže, a sa drugima ne. Zapadni zvaničnik rekao je da je količina pritiska na Ukrajinu „zapanjujuća“.
Zvaničnik Stejt departmenta umanjio je značaj ideje da Vašington stavi Kijev pred svršen čin, ali, kako navodi, sve veće javno nezadovoljstvo Trampove administracije tempom razgovora, ostavilo je Kijev u strahu od novog pogoršanja odnosa sa Vašingtonom.
Kako pregovori dobijaju na zamahu, a američki zvaničnici prete da će se povući u roku od nekoliko dana, pritisak na Kijev raste. Očekuje se da će francuski, britanski i njemački pregovarači, koji su se aktivnije uključili u mirovne pregovore, insistirati na interesima Ukrajine u Londonu, pozivajući se da svaki sporazum uključuje bezbednosne garancije i programe posleratne obnove, moguće djelimično plaćene zamrznutom ruskom imovinom.
Evropski, pa čak i ukrajinski zvaničnici privatno priznaju da je malo vjerovatno da će Kijev uskoro povratiti kontrolu nad teritorijama pod ruskom kontrolom. U najboljem slučaju, nadaju se da će usporiti žurbu ka bilo kakvom sporazumu koji bi omogućio Moskvi da zadrži teritorije i izađe iz sankcija, a da prethodno ne ostvari značajne koristi za Ukrajinu.
Sjedinjene Države su predstavile Ukrajini okvir svojih predloga na razgovorima u Parizu prošle nedelje, a Ukrajinci su to protumačili kao konačnu ponudu Vašingtona prije nego što razmotri odustajanje od mirovnog procesa, piše „Vašington post“.