Pejović predložila da se na Velikoj plaži u Ulcinju gradi centar za hadronsku terapiju kancera

Pejović predložila da se na Velikoj plaži u Ulcinju gradi centar za hadronsku terapiju kancera

Nezavisna poslanica u Skupštini Crne Gore Jevrosima Pejović podnijela je amandman na Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između vlada Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata, kojim se predlaže da se na Velikoj plaži u Ulcinju gradi centar za hadronsku terapiju kancera.

Poslanici na Zakonodavnom odboru raspravljaju o ovom amandmanu.

Pejović je poručila da se mora uraditi sve da se poboljša zakon koji prati sporazume sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE).

„Moji amandmani, iako na apsurdnu stvar, imaju za cilj da porazgovaramo još jednom i da Vas još jednom zamislim, da razmislite još jednom. Jedini način kako sporazum možemo raskinuti za par godina, kada se smijeni vlast, jeste da se dokaže da je plod korupcije. Bilo je momenata gdje možemo posumnjati na to. Možda će biti materijala i za Bečku konvenciju“, kazala je ona.

Poslanica je pozvala da se ne donose odluke zbog kojih će se kasnije kajati.

„Ja sam prva kritikovala Zakon o sprečavanju korupcije, pa je kasnije ispalo da su određeni dnelovi neprimjenljivi“, rekla je.

Sjednici prisustvuju i predstavnici NVO sektora koji su danas protestovali ispred Skupštine protiv sporazuma između vlada Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Predsjedavajući Zakonodavnog odbora Dragan Bojović (DNP) ukazao je da nije uobičajeno da se gosti pozivaju prilikom rasprava o amandmanima, ali da je ipak odlučio da izađe u susret te da je matični odbor za međunarodne odnose.

Pejović se usaglasila da nije uobičajena pojava da nevladin sektor učestvuje na odborima, ali ponovila da je sjednica Vlade na kojoj se odlučivalo trajala 33 minuta, kao i da su odlučivali lajkovima.

„Vidim da su se uključili mnogobrojni aktivisti, akademska zajednica. Veoma je bitno kako donosimo ovu odluku. Znam da Vaša moralna vertikala ne dozvoljava da se bez razgovora odlučuje o sudbini naše djece“, istakla nezavisna poslanica.

Ona je dodala da je apsurdno dodavati amandmane na nešto što je već potpisano, ali i da to govori o odnosu Spajića prema Skupštini.

Pejović je kazala da je Vasilije Čarapić veći ekspert u ovoj oblasti, da on može naslutiti koliko je ovo opasno za cjelokupan sistem, ali i da se stiče utisak da je Ministarstvo javnih radova otvoreno samo zbog Alabara.

„Vlada često igra obrnutih muzičkih stolica. Nasuprot pravilima, provlače se nove stolice, umjesto da se miču“, ocijenila je.

Pejović je istakla da je Nimanbegu predložio da se u Ulcinju gradi i centar za liječenje kancera, sa akcentom na trudnice, te da je zato danas sa njima Milena Popović Samardžić.

„Ako birate između bilo kakvog hotela ili centra gde će se građani liječiti da ćete svi izabrati ovo drugo“, saopštila je poslanica.

Predstavnik PES-a Vasilije Čarapić je kazao da amandman predstavlja limitirano djelovanje, a ne mijenjanje ugovora, te da je i on sam imao u planu da ih da više, ali da je dao jedan.

„U vezi Vaših amandmana – amandman dva se odnosi na jedan konkretan projekat u Ulcinju. sporazum navodi da je jedan projekat na sjeveru, jedan na primorju“, dodao je Čarapić.

On je objasnio da se u sporazumu spominju dvije regije, a da od više faktora zavisi gdje će to biti, te da, nakon svega, on ne bi podržao da se išta pravi u Ulcinju.

Čarapić je saopštio da su Vlade Mila Đukanovića, Duška Markovića i Dritana Abazovića usvajale planove po kojima je trebalo da se grade višespratnice na Velikoj plaži.

„Na javnoj raspravi su svi pričali da se njihovo zemljište pretvori u građevinsko i slično, a niko se nije žalio na izgradnju solitera od 11 spratova, niti da to ugrožava migraciju ptica ka Solani“, kazao je poslanik PES-a.

Kako je dodao, za vrijeme Vlade Dritana Abazovića dovođeni su planeri koji su radili na Beogradu na vodi.

Govoreći o medicinskom centru, on je istakao da će francuska kompanija graditi takav centar u Podgorici, te da će se i tu potpisivati sporazum sa Francuskom.

Čarapić je dodao da u programu njegove partije stoji da će preispitati sve prethodne aranžmane, a da će u budućnosti prihvatiti samo kredibilne investitore.

„Nećemo prihvatati investitore poput Veska Barovića, koji je privatizovao Solanu, Brkovića kojem je svaka investicija u Herceg Novom propala“, poručio je on.

Kako je dodao, u dva sporazuma sa SAD i UAE žele da dovedu investicije iz tih zemalja, a ne sa „istim ljudima koji su poharali državu“. On je kazao i da bi volio da dođu Njemci i racionalizuju državnu upravu.

Pejović je odgovorila Čarapiću da je njihov razgovor primjer kako treba poslanici da razgovaraju, ali i pokazatelj zašto su bitne javne rasprave.

Pejović je kazala da se „izgubila šansa 40-tih“ na šta je Čarapić izašao iz prostorije.

Bojović je kazao da će glasati za amandmane.

Milena Popović Samardžić je ukazala da Vlada ne bira sredstva, te ocijenila da ono što se plasira u medijima nije investicija, već hladna i zakulisna radnja.

„Nama se čini da je to jedna rasprodaja koja nije u interesu Crne Gore“, poručila je.

Ona je dodala da hadronska terapija nije moguća nigdje u regionu, jer ne postoji takva vrsta centra, a da odlazak u druge evropske zemlje uvećava cijenu liječenja tri do četiri puta.

Ona je dodala da bi otvaranje ovog centra bilo korisno cijelom regionu.

„Cijeli projekat košta 200 miliona. Zašto bi trebalo da bude baš u Ulcinju pričaću na drugom odboru. Osamdeset odsto bi bilo finansirano iz evropskih fondova“, istakla je.

Genci Nimanbegu je kazao da se jedan sporazum potpisuje 24. na 25. mart, a da je danas pred Skupštinom.

„Ja sam bio u ovom domu. Poruka će biti malo gruba, ne uvredljiva: nemojte biti taoci tuđih odluka.Odgovorni ljudi prave hrabre odluke, uprkos diktatima partija“, poručio je poslanicima vlasti.

„Mi smo danas imali 1.000 ljudi. Dovešćemo 10.000 u Ulcinju, blokiraćemo grad. Predlagač zakona je premijer, njega nema danas ovdje. Da ne spominjemo koliko je bilo izvrtanja i svega, što nas je definitivno odvojilo od premijera Spajića“, istakao je.

Pozvao je poslanike da sporazum odlože na godinu dana, te da se vodi temeljna rasprava.

Vanja Ćalović Marković je istakla da javna rasprava nije organizovana kad je trebalo, a da se Čarapić poziva na planove iz doba DPS-a.

Ona je istakla da su planove donosili Brano Gvozdenović, Pavle Radulović…

Dodala je i da su imali pet godina da rade na planovima iz doba DPS.

Darko Ivanović je kazao da se glas NVO nije mogao čuti u Skupštini.

On se zahvalio Pejović jer je „njena kancelarija bila dom građana“.

„Frustriran sam kao građanin koji plaća poreze što premijer, koji je u SAD, nije odredio nikoga od svog PR tima da odgovara na naša pitanja… Čarapić je kazao da je prihvata plansku dokumentaciju od ranije, a mijenja se set zakona“, istakao je Ivanović.

On je ukazao da je najveći izvoznik u Crnoj Gori IT industrija, a da se to ne spominje.

„Zašto nešto moramo rasprodati da dođe ko zna koji investitor?“, pitao je.