Sarajevski mediji objavili su da su prvi kamioni iz konvoja već stigli u glavni grad BiH.
Pod sloganom „Dosta je bilo“, konvoj će se kretati rutom Stupska petlja – Bulevar Meše Selimovića – Trg Bosne i Hercegovine, gdje će se izvršiti simboličan zaokret, poslije čega će vozila napustiti Sarajevo.
Iz Konzorcijuma „Logistika BiH“, koji je organizator protesta, naveli su da sama ruta i simbolični „zaokret“ na Trgu BiH šalju jasne poruke – dosta je bilo birokratije koja koči razvoj sektora, podjela i da je vrijeme „za jedinstvo i istinu“, prenosi Beta.
Istakli su da sektoru u drumskog prevoza radi više od 47.000 ljudi, koji se svakodnevno suočavaju sa problemima prekomjerne birokratije, neusklađenih zakonskih propisa, kao i kontinuiranim rastom operativnih troškova koji, kako su istakli, uzrokuju ozbiljne finansijske gubitke i otežavaju poslovanje.
Upozorili su da će, ako nadležni organi ne ponude konkretna rješenja, 28. aprila krenuti u radikalnije mjere, tzv. „francuski model“ blokade, koji podrazumijeva potpunu obustavu drumskog saobraćaja širom BiH.
Organizatori protesta su naveli da će odgovornost za takvu moguću situaciju snositi Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kao i direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO) Zoran Tegeltija.
Jedan od ključnih problema koji prevoznici izdvajaju je i tzv. pravilo 90/180, koje ograničava broj dana boravka u zemljama Evropske unije (EU).
Iako su vozači u tranzitu, isto pravilo se primjenjuje i na njih, što dodatno otežava rad i planiranje međunarodnih transportnih ruta.
Osim toga, traže da, po uzoru na Crnu Goru, mora biti riješen povrat bar 50 odsto trošarina, te da ovaj sektor, kao u Hrvatskoj, Srbiji i Sloveniji, bude digitalizovan, da bude smanjeno vrijeme kontrole na granicama, koje sada po vozilu iznosi 16 sati.