Kako piše N1 „Meta“ već neko vrijeme koristi vještačku inteligenciju kako bi uvtrdila uzrast korisnika različitih aplikacija, a „Instagram“ će od sada, kako se navodi, proaktivno tražiti naloge za koje se sumnja da pripadaju tinejdžerima, a koji imaju netačno unijet, odnosno raniji datum rođenja pri registraciji naloga.
Ako se utvrdi da je korisnik falsifikovao svoj uzrast, nalog će se automatski pretvoriti u „tinejdžerski nalog“, koji ima više ograničenja od naloga za odrasle.
Tinejdžerski nalozi na „Instagramu“ su automatski zaključani, odnosno privatni, što znači da korisnici mogu da prate ove naloge samo ukoliko im vlasnici to dozvole prihvatanjem zahtjeva za praćenje, a zaštićene su i poruke koje vlasnik naloga dobija, odnosno dobija samo poruke korisnika sa kojima je već povezan na aplikaciji.
Sadržaj koji se deklariše kao „osjetljiv“, poput scena fizičkog nasilja ili promovisanja plastične hirurgije, takođe je ograničen, saopštila je „Meta“.
Tinejdžeri će takođe dobijati obaveštenja ukoliko su na aplikaciji proveli više od sat vremena, a uspostavljen je i „režim spavanja“, koji između 22 časa i 7 časova narednog dana isključuje obaveštenja o prispelim porukama i na neke od njih automatski odgovara.
„Meta“ dodaje da je vještačka inteligencije koja će se u ove svrhe koristiti obučena da traži određene signale, poput vrste sadržaja koji se na nalogu pojavljuje i informacija o profilu kako bi se odredila starost njegovog vlasnika.
Kompanije koje su vlasnice društvenih mreža suočavaju se sa sve većom kontrolom usljed uticaja aplikacija poput „Instagrama“, „Iksa“ (X) i „TikToka“ na mentalno zdravlje mlađih korisnika.