Svježe voće i povrće, meso, mliječni proizvodi – upravo su te namirnice pod posebnim nadzorom inspekcija, naročito tokom ljeta. Direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković saopštio je za Gradski TV da su kontrole usklađene sa navikama potrošača i potencijalnim rizicima.
„Ako pričamo o upotrebi sježeg voća i povrća zna se da je ono mnogo veće u onom periodu kad je sezona ili npr. upotreba mesa da je veća u toku praznika itd. tako da shodno tome šta se troši donosimo i planove službene kontrole, naravno podigli smo nivo ispitivanja i naše laboratorije su podigle nivo osjetjivosti na određene materije“, kazao je Đaković.
Građani, međutim, ističu da ne znaju šta jedu, odakle dolazi hrana i koliko je bezbjedna.
Đaković priznaje – čak i kada nema konkretnih prijetnji, potreban je oprez.
„Trenutno, ocijenio bih dosta stabilan ovaj segment bezbjednosti hrane, a evo vidjećemo kako ide godina. Ono što je karakteristično u bezbjednosti hrane da nulti rizik ne postoji, tako da uvijek moramo biti i pažljivi i oprezni i uraditi dovoljan broj isptivanja“, istakao je Đaković.
I građani smatraju da kontrole moraju biti češće, posebno hrane iz uvoza.
“Svakako da treba da se vrše provjere i kontrola jer uvoze sve i svašta nekontrolisan je uvoz to je 99,9 odsto, obećavaju brda i doline a od toga nema ništa. Čista manipulacija sa stanovništvom, vidite i sami koliko je bolesti kod naroda“, jedan je od komentara građana.
Smatraju i da bi trebalo više provjere, pogotovo na uvoznu hranu.
Bezbjednost hrane mora biti zajednička odgovornost – i institucija i građana. Crna Gora, iako mala, osjeća posljedice globalnih poremećaja, ali, kako poručuju iz nadležnih službi, razloga za paniku trenutno nema.