Tokom nekoliko sati pod sivim nebom, desetine borbenih aviona i helikoptera tutnje na i van pilotske kabine nosača aviona Nimic, u demonstraciji vojne moći SAD u nekim od najžešćih svetskih voda.
Helikopteri MH-60 Seahavk i avioni F/A-18 Hornet koji nose pilotske pozivne znakove kao što su „Fozzie Bear“, „Pig Sveat“ i „Bongoo“ emituju zaglušujuće vriske dok sleću u kišicu na Nimitz, koji predvodi udar na nosačima grupa koja je pre dve nedelje ušla u Južno kinesko more.
Komandant grupe, kontraadmiral Kristofer Svini, rekao je da je turneja deo posvećenosti SAD očuvanju slobode prolaza u vodama i vazdušnom prostoru regiona od vitalnog značaja za globalnu trgovinu.
„Plovićemo, leteti i delovati gde god to dozvoljavaju međunarodne norme i pravila. Uradićemo to bezbedno i bićemo odlučni u tome“, rekao je Svini za Rojters u petak.
„Radi se zapravo samo o plovidbi i dejstvu sa našim saveznicima i partnerima u toj oblasti i uveravanju ih u slobodnu i otvorenu trgovinu i trgovinu u Indo-Pacifiku.
Prisustvo SAD u Južnom kineskom moru, kanalu za oko 3,4 triliona dolara godišnje trgovine, pozdravili su saveznici poput Japana, Južne Koreje, Filipina i Australije, ali ono nastavlja da uznemirava rivalsku Kinu, koja vežbe vidi kao provokacije u svoje dvorište.
Kina polaže pravo na istorijsku jurisdikciju nad skoro čitavim Južnokineskim morem, koje uključuje ekskluzivne ekonomske zone Vijetnama, Malezije, Bruneja i Filipina.
Peking takođe sprovodi redovne vežbe i održava veliko prisustvo obalske straže i ribarskih plovila daleko od svog kopna – što je izvor čestih tenzija sa svojim susedima.
Udarna grupa nosača Nimic 11 uključuje krstaricu sa navođenim projektilima Bunker Hill i razarače sa navođenim raketama Decatur, Vaine E. Meier i Chung-Hoon. Chung-Hoon je 5. januara plovio kroz osetljivi Tajvanski moreuz, iritirajući Kinu.
To se dogodilo dve nedelje nakon što je borbeni avion kineske mornarice J-11 izazvao uzbunu kada je došao na 10 stopa (3 metra) od aviona američkog vazduhoplovstva iznad Južnog kineskog mora.
Svini je rekao da je ključno da se poštuju međunarodna pravila i rekao da je prisustvo SAD u Južnom kineskom moru pokazalo njihovu posvećenost svojim regionalnim saveznicima.
„Operirali smo u istoj vodi kao kineska ili singapurska ili filipinska mornarica otkako smo stigli i sve je bilo bezbedno i profesionalno“, rekao je on.
„Plovićemo, leteti i delovati gde god nam međunarodne vode dozvoljavaju, tako da ne idemo nigde.