Prva banka blokirala račun Crnogorske plovidbe

Prva banka blokirala račun Crnogorske plovidbe

Račun državne brodarske kompanije Crnogorska plovidba blokiran je već dva dana zbog duga od 372,499 hiljada eura, pokazuje registar Centralne banke (CBCG).

Iz Ministarstva pomorstva, kojim rukovodi ministar Filip Radulović, zvanično je potvrđeno “Vijestima” da račun brodarske kompanije blokirala Prva banka nakon što je dospjelo na naplatu potraživanje po osnovu overdraft kredita u iznosu od oko 400.000 eura.

“S ciljem izbjegavanja daljih negativnih posljedica, uključujući mogućnost pokretanja stečajnog postupka nad kompanijom, Ministarstvo pomorstva i Vlada predložili su model zaključenja ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji između Crnogorska plovidba i Barske plovidbe. Ovim modelom bi se obezbijedila održivost poslovanja i doprinijelo očuvanju stabilnosti državne pomorske flote”, kazali su u Ministarstvu finansija.

Ova blokada je uslijedila sedam dana nakon što je Vlada odjelodanila da je analiza Ministarstva pomorstva pokazala da je Crnogorska plovidba prezadužena i nelikvidna, te da nije u mogućnosti da servisira svoje obaveze.

“Ukupan dug ove kompanije prema Vladi iznosi 36,2 miliona eura. Takođe, u januaru 2025. godine dospio je i dug po overdraft kreditu Prve banke AD u iznosu od oko 400.000 eura i ako se isti ne izmiri u najkraćem mogućem roku, Prva banka će pokrenutni prinudnu naplatu, što bi u konačnom rezultiralo blokadom računa. Takav razvoj događaja neminovno vodi do pokretanja stečajnog postupka”, saopšteno je iz vlade prošle sedmice.

Model poslovno-tehničke saradnje između brodarskih kompanija koji smo predložili ni na koji način ne podrazumijeva prebacivanje vlasništva nad brodovima ili gašenje Crnogorske plovidbe, već isključivo privremenu i ciljanu operativnu saradnju koja bi pomogla očuvanju kompanije, njenog kadra i dugoročne održivosti, kazali su u Ministarstvu pomorstva

“Vijestima” do zaključenja broja nije stigao odgovor iz Crnogorske plovidbe u vezi sa blokadom računa.

Iz Prve banke su zvanično “Vijestima” kazali da preduzimaju sve radnje u skladu sa ugovorom zaključenim sa kompanijom Crnogorska plovidba, a u cilju ispunjenja ugovornih obaveza. U konkretnom slučaju, nakon dospijeća duga, Prva banka je, postupajući u skladu sa zahtjevom klijenta i resornog ministarstva, izašla u susret s ponudom reprograma kreditnih obaveza, s ciljem da olakša klijentu izmirenje dugovanja. Kako još nije pronađen adekvatan model otplate, Prva banka će i dalje kroz sve svoje aktivnosti težiti da u saradnji sa klijentom pronađe najpovoljniji mogući aranžman, u potpunosti usklađen sa zakonom i ugovornim obavezama, bez pokretanja stečajnog postupka”, istakli su iz Prve banke, dodajući da shodno Zakonu o kreditnim institucijama, tražena informacija o dugu ima karakter bankarske tajne, te banka nema pravo da otkriva bankarsku tajnu bilo kojem trećem licu.

Iz Ministarstva pomorstva su na pitanje “Vijesti” da li smatraju da treba uvesti stečaj u Crnogorsku plovidbu odgovorili da ne smatraju da treba uvesti stečaj, niti je ta opcija ikada razmatrana kao model izlaska iz aktuelne krize.

“Razumijemo zabrinutost javnosti povodom finansijskog stanja ove kompanije, ali ističemo da je cilj državne politike očuvanje nacionalne pomorske flote i stabilizacija poslovanja društava u državnom vlasništvu, a ne njihovo gašenje. Kako bi se izbjegao stečaj u Crnogorskoj plovidbi, koja je u 100% državnom vlasništvu, Ministarstvo je, u saradnji sa Vladom i Crnogorskom plovidbom, predložilo model privremene poslovno-tehničke saradnje sa Barskom plovidbom. Ovaj model ima za cilj rješavanje trenutne nelikvidnosti kompanije i osiguranje stabilnosti njegovog poslovanja. Predloženi model podrazumijeva da Barska plovidba preuzme u zakup brodove u vlasništvu Crnogorske plovidbe, koji su već angažovani do septembra 2025. godine. Zakupnina bi se formirala u skladu sa tržišnim uslovima, dok bi Barska plovidba sukcesivno i avansno tokom 2025. godine uplaćivala novac Crnogorskoj plovidbi – do maksimalnog iznosa od milion eura. Taj novca bi se koristio za otplatu duga po osnovu overdraft kredita kod Prve banke, isplatu zarada, te pokrivanje osnovnih operativnih troškova poput goriva, ulja i rezervnih dijelova”, istakli su u Ministarstvu pomorstva.

Svrha ovog modela, kako su pojasnili, jeste prevencija finansijske blokade i uvođenja stečaja Crnogorske plovidbe, dok se u isto vrijeme Barskoj plovidbi otvara prostor za povećanje prihoda kroz ugovaranje dodatnih dugoročnih najamnina, čime se osnažuje njena sposobnost da redovno izmiruje obaveze prema Exim banci i državi.

“Vijesti” su pitale Ministarstvo pomorstva o tome koji je njihov stav povodom saopštenja Udruženje pomorskih kapetana Crne Gore koje je navelo da se protivi eventualnom uvođenju stečaja u Crnogorsku plovidbu i prebacivanju njenih brodova u Barsku plovidbu.