Predlog je usklađen sa pravnom tekovinom EU i evropskim standardima o nezavisnosti, odgovornosti, integritetu, nepristrasnosti i profesionalnosti sudstva i tužilaštva, uključujući adresiranje već postojećih preporuka Evropske komisije, mišljenja Venecijanske komisije i preporuka Grupe država za borbu protiv korupcije Savjeta Evrope (GRECO). U diskusiji je ocijenjena opravdanom potreba za promjenom navedenih ustavnih odredaba u pogledu sastava Sudskog savjeta da većinu treba da čine sudije koje su izabrane od strane svih sudija, da ministar pravde ne treba biti član Sudskog savjeta, a da članovi Sudskog savjeta koji nijesu sudije treba da budu izabrani na osnovu njihovih profesionalnih referenci i integriteta, na osnovu objektivnih i mjerljivih kriterijuma kako bi dali puni doprinos radu i ostvarivanju ustavnih i zakonskih nadležnosti Sudskog savjeta. Kako je naglašeno, Vlada je uspostavljanje nezavisnog, profesionalnog i pouzdanog pravosuđa prepoznala kao strateški važno područje u daljem procesu evropskih integracija Crne Gore, jer se samo nezavisno pravosuđe može smatrati krajnjim i najvažnijim garantom demokratskog funkcionisanja institucija na nacionalnom, evropskom i međunarodnom nivou i garantom pravne sigurnosti građana.
Utvrđen je Predlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o poreskim savjetnicima. Crna Gora je 2018. godine pristupila Globalnom forumu o transparentnosti i razmjeni informacija u poreske svrhe, međunarodnom tijelu koje je preuzelo vodeću ulogu na polju razvoja globalnog standarda za razmjenu informacija u poreske svrhe, i to: razmjenu informacija na zahtjev (EOIR) i automatsku razmjenu informacija o finansijskim računima (AEOI). Kao članica ovog tijela, Crna Gora se obavezala da implementira navedene standarde u okviru svog zakonodavstva, kao i da obezbijedi njihovu adekvatnu primjenu u praksi. U tom cilju, predložena je norma po kojoj će poreski savjetnik biti dužan da na zahtjev poreskog organa dostavi sve informacije za potrebe oporezivanja i razmjene informacija sa nadležnim organom države članice Evropske unije ili druge države, odnosno teritorije države. Dodatno, predložene su kaznene mjere za poreske savjetnike koji postupaju suprotno dužnostima propisanim ovim zakonom.
Vlada je donijela Uredbu o izmjenama i dopuni Uredbe o graničnim vrijednostima emisija zagađujućih materija u vazduh iz stacionarnih izvora. Cilj koji se postiže donošenjem Uredbe je dosljedna primjena kontrole emisija zagađujućih materija u vazduh u skladu sa strateškim opredjeljenjima Nacionalne strategije održivog razvoja do 2030. godine i ciljevima Reformske agende. Izmjene i dopune Uredbe imaju za cilj uklanjanje pravne nesigurnosti, odnosno prevazilaženje pravne praznine koja je nastala nepreciznim definisanjem prelaznih završnih odredbi Uredbe o graničnim vrijednostima emisija iz postrojenja za sagorijevanje i načinu izračunavanja graničnih vrijednosti emisija za postrojenja koja koriste više vrsta goriva („Službeni list Crne Gore, br. 129/21).
Vlada je usvojila Predlog o ustupanju nepokretnosti na korišćenje bez naknade, Ministarstvu kulture i medija. U tom kontekstu, Vlada je dala saglasnost Ministarstvu kulture i medija za korišćenje zgrade zatvora u Starom Gradu Kotoru, bez naknade, na period od 5 godina, uz mogućnost produženja i prihvatila Ugovor o korišćenju nepokretnosti bez naknade. Rekonstrukcija ove zgrade, koja je zaštićena kao pojedinačno kultumo dobro, završena je u julu 2021. godine i u objektu je uspostavljen Kreativni hab čiji je prostor namijenjen za boravak i rad umjetnika i razvoj kreativnih industrija. Projekat je finansiran iz sredstava EU Interreg IPA CBC Italija – Albanija – Cma Gora i iz budžeta Ministarstva kulture i medija.
Donijeta je Strategija reforme obrazovanja 2025 – 2035 i Akcioni plan za period 2025 – 2026. godinu. Proces izrade sveobuhvatne Strategije za reformu obrazovanja 2025 – 2035. iniciran je od strane Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija i UNICEF-a i podržan od strane UNICEF-a i Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori. On predstavlja dio dvogodišnjeg zajedničkog projekta pod nazivom Kvalitetno obrazovanje za svu djecu Crne Gore, koja je formalno započeta u januaru 2024. godine. Vizija Strategije je da će se do 2035. godine obrazovni sistem u Crnoj Gori fokusirati na pristup koji stavlja učenika u centar, naglašavajući njegovu dobrobit, motivaciju i individualne potrebe. Škole će koristiti inovativne i interaktivne metode nastave koje razvijaju vještine bitne za lični razvoj i doprinos društvu. Obrazovne ustanove će biti inkluzivne i stimulativne, pružajući siguran prostor za učenje i visok nivo postignuća. U okviru školskog života, saradnja će biti ključna, uz aktivno učešće roditelja i zajednice. Nastavnici i vaspitači će biti motivisani, kompetentni i oslobođeni suvišnih administrativnih zadataka, a njihov rad će biti podržan kontinuiranim obrazovanjem i inovacijama. Obrazovni sistem će biti fleksibilan, sa snažnom međuinstitucionalnom i međunarodnom saradnjom. Strategija je usklađena s evropskim obrazovnim politikama, uključujući ciljeve održivog razvoja, ciljeve EU za obrazovanje, inkluziju ranjivih grupa i razvoj socijalno-emocionalnih vještina. Sistem će biti finansiran efikasno i dugoročno unapređivan, s ciljem postizanja visokog kvaliteta obrazovanja i njegovog usklađivanja sa savremenim trendovima, uključujući digitalnu i zelenu tranziciju.
Startegija ima četiri strateška cilja:
1 – Obrazovni sistem pruža kvalitetno, dostupno i pravično obrazovanje koje podstiče cjelovit razvoj sve djece i adolescenata i otporan je na izazove i rizike;
2 – Svi zaposleni u obrazovno-vaspitnim ustanovama jedanko i u punoj mjeri podržavaju kvalitet i pravičnost obrazovanja, razvijaju sve ključne komptencije za cjeloživotno učenje i vještine učenika/ca i imaju pozitivne stavove i visoka očekivanja u odnosu na svu djecu i mlade;
3 – Unapređenje kvaliteta i pravičnosti u sistemu obrazovanja putem poboljšanog upravljanja i finansiranja, s naglaskom na prikupljanje i upotrebu dokaza i učešće u procesu donošenja odluka;
4 – Obrazovna infrastruktura i savremena nastavna nastavna sredstva podržavaju moderno, kvalitetno, pravično i bezbjedno obrazovanje i vaspitanje za svu djecu djecu i mlade.
Vlada je usvojila Predlog o povlačenju iz skupštinske procedure Amandmana Vlade Crne Gore na Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnim službenicima i namještenicima, koji su utvrđeni na na sjednici održanoj 27. marta 2025. godine, imajući u vidu da je utvrđen novi Predlog amandmana na iste članove Predloga zakona, koji su usaglašeni sa Evropskom komisijom. Novim amandmanima se preciznije definišu uslovi koje mora ispunjavati lice koje se imenuje za starješinu organa uprave, kao i lica koja obavljaju poslove iz kategorije visokog rukovodnog kadra. Imajući u vidu izmjenu obrazovnog sistema, predloženim izmjenama ovog zakona, omogućava se nesmetano funkcionisanje sistema, na način da se pored već stečenih diploma sa VII1 nivoom kvalifikacije obrazovanja, za rukovodeća zvanja propisuje i VI nivo kvalifkacije obrazovanja, uz veći broj godina radnog iskustva na rukovodećim poslovima. Takođe, propisivanjem dva alternativna kriterijuma obezbjeđuje se veća inkluzivnost i fleksibilnost u prepoznavanju stručnog i rukovodećeg potencijala kandidata, pri čemu je zadržan visok standard ukupnog radnog iskustva. Definišu se i uslovi za ekspertsko-rukovodni kadar, koji pruža potrebnu strukturu za obavljanje rukovodećih i inspekcijskih poslova u državnoj upravi. Kroz jasne kriterijume nivoa kvalifikacija obrazovanja i radnog iskustva, predloženim izmjenama omogućava se kvalitetna selekcija kadrova i doprinosi unapređenju merit sistema u javnoj upravi, smanjujući mogućnost imenovanja neadekvatnih kandidata na ključne pozicije. Takođe, predloženim amandmanom omogućiće se da radna mjesta iz kategorije ekspertski kadar budu dostupna svim licima koja imaju najmanje VI nivo kvalifikacije obrazovanja, kao i viši nivo kvalifikacije obrazovanja, a ne samo licima koja imaju isključivo VI nivo kvalifikacije obrazovanja.