Crnogorski operator tržišta električne energije kupio kancelarije bez prozora za 651 hiljadu

Crnogorski operator tržišta električne energije kupio kancelarije bez prozora za 651 hiljadu

Prema pravilniku o mjerama zaštite na radnom mjestu kancelarije moraju imati prozore i prirodno svjetlo, naknadno će se obratiti inspekciji zaštite i zdravlja na radu ili licenciranoj agenciji;

Iz COTEE kažu da imajući u vidu da od osnivanja obavljaju djelatnost u iznajmljenim prostorima, pri čemu je izdvojen veliki iznos sredstava za zakupnine, kupovina poslovnog prostora može se smatrati jednom od najznačajnijih odluka koja je realizovana od perioda osnivanja

Državno energetsko preduzeće Crnogorski operator tržišta električne energije (COTEE) uskoro će se preseliti u novi poslovni prostor kupljen od kompanije “Razvršje” u Podgorici, pri čemu tri od ukupno 15 prostorija namijenjenih za rad zaposlenih nemaju spoljašnje otvore (prozore), već se oslanjaju na sistem vještačke ventilacije i klimatizacije.

Prema pravilniku o mjerama zaštite na radnom mjestu kancelarije moraju imati prozore i prirodno svjetlo, što znači da je kupljen prostor koji nije odgovarajući za rad kancelarija.

Informacije do kojih su “Vijesti” došle da dio prostorija nema prozore zvanično su potvrdili iz ovog preduzeća koje od osnivanja boravi u iznajmljenim prostorijama. Preduzeće je zvanično registrovano 2011. godine.

Iz COTEE navode da je kupljen poslovni prostor u stambeno-poslovnoj zgradi u Ulici Radosava Burića površine 362 m2, u ukupnom iznosu od 651.600,02 eura, sa PDV-om, što iznosi 1.800 eura po metru kvadratnom sa PDV-om, te da prostor posjeduje pripadajuća garažna i parking mjesta (ukupno 15) koja su kupovinom prostora pripala ovom državnom preduzeću.

“Objekat posjeduje upotrebnu dozvolu, shodno čemu proizilazi da su u potpunosti ispoštovani svi tehnički uslovi za poslovne prostore. Prilikom kupovine sve prostorije su imale spoljašnji otvor (prozor/vrata) na fasadnom dijelu. Nakon kupovine, prilikom upodobljavanja prostora potrebama COTEE-a, od ukupno 15 prostorija za zaposlene tri prostorije nemaju spoljašnji otvor, ali kao i sve ostale prostorije posjeduju posebne uređaje za klimatizaciju i ventilaciju (ubacivanje i izbacivanje vazduha) u skladu sa standardima. Takođe, sve prostorije imaju prirodno osvjetljenje čitavom dužinom spoljašnje strane (fasadnog dijela)”, navode u preduzeću, dodajući da je investitor izvršio cjelokupno unutrašnje upodobljavanje prostora o svom trošku, shodno potrebama ‘COTEE’-a i isti predaje po sistemu ‘’ključ u ruke’’.

Iz ovog državnog preduzeća, čiji je izvršni direktor Mersudin Gredić (BS), nijesu dostavili odluku o kupovini poslovnog prostora i ugovor koji je sklopljen sa firmom od koje je poslovni prostor kupljen.

Iz COTEE su kazali da im je Vlada 19. decembra lani dala saglasnost za kupovinu poslovnog prostora, a da je prethodno Ministarstvo finansija da je “Razvršje” dostavilo najprihvatljiviju ponudu.

“U cilju ispitivanja tržišta upućen je zahtjev za dostavljanje ponuda 21 investitoru građevinskih objekata, kao i 23 agencije koje se bave posredovanjem u kupoprodaji nepokretnosti, od čega je dostavljeno ukupno 13 indikativnih ponuda (završeni poslovni prostori, prostori u sivoj gradnji, prostori u suterenu, prostori druge namjene i sl.). Nakon pribavljanja ponuda za kupovinu poslovnog prostora, Odbor direktora je informacije, kompletnu dokumentaciju i predloge dostavio Ministarstvu energetike i Ministarstvu finansija na dalje postupanje. U informaciji Ministarstva finansija sadržano je, između ostalog, da je nakon sprovedene evaluacije dostavljenih ponuda, vodeći računa o finansijskom i kvalifikacionom dijelu ponude, Direkcija za fiskalne rizike javnih preduzeća ovog ministarstva ocijenila da je “Razvršje” dostavilo najprihvatljiviju ponudu shodno potrebama COTEE-a, što je u saglasju sa procjenom Odbora direktora da je ta ponuda najcjelishodnija za obavljanje djelatnosti društva”, navode iz preduzeća.

Kako su kazali uvažavajući projekcije rezultata poslovanja dobijene od Regulatorne agencije za energetiku i racionalnost rješavanja ovog pitanja kojim bi se stvorili adekvatni uslovi za rad i stekla vrijedna imovina Ministarstvo finansija nije imalo primjedbi na dostavljeni zahtjev.

“Davanjem saglasnosti Vlade Odbor direktora je zadužio izvršnog direktora Mersudina Gredića da sa investitorom zaključi ugovor o kupoprodaji poslovnog prostora, što je i realizovano kod notara početkom februara 2025. godine”, precizirali su u energetskoj kompaniji”, dodajući da su prilikom kupovine poslovnog prostora u potpunosti postupili u skladu sa važećim propisima iz oblasti privrednog poslovanja i Zakona o privrednim društvima.

Iz COTTE navode da će “svakako uputiti zahtjev Inspekciji zaštite i zdravlja na radu ili licenciranom subjektu, u cilju ispitivanja ispunjenosti svih propisanih uslova zaštite na radu”.

“Vijesti” su pitale da ako novi poslovni prostor ne ispunjava zakonom propisane standarde zaštite na radu da li će se tamo preseliti.

“Imajući u vidu da od osnivanja obavlja djelatnost u iznajmljenim prostorima, pri čemu je izdvojen veliki iznos sredstava za zakupnine, kupovina poslovnog prostora može se smatrati jednom od najznačajnijih odluka koja je realizovana od perioda osnivanja, tako da će se svakako preseliti u sopstvene poslovne prostorije, čemu se posebno radujemo. Cijenimo da će rješavanje sopstvenog prostora predstavljati ne samo racionalno korišćenje novca, već se isto smatra sticanjem veoma vrijedne imovine, a i predstavlja preduslov i podstrek za dalji razvoj i unapređenje djelatnosti kojom se ovo privredno društvo bavi”, kazali su u preduzeću.

Pojasnili su da su, za razliku od ostalih energetski preduzeća od osnivanja, djelatnost obavljaju u iznajmljenom poslovnom prostoru, te da je obezbjeđivanje adekvatnog prostora za rad predstavljalo neophodan uslov za obavljanje djelatnosti operatora tržišta električne energije u skladu sa zakonom. Tvrde da su od osnivanja u kontinuitetu Vladi kao osnivaču i Regulatornoj agenciji za energetiku apostrofirali ovo pitanje, ukazujući i na pitanje racionalnosti u troškovima poslovanja neophodnim za rad. Navode da su od osnivanja za zakupninu platili više od 500.000 eura.

Podsjećaju da su regulasani energetski subjekat koji se ne finansira iz državnog budžeta već od naknada korisnika usluga (proizvođači, operatori sistema, povlašćeni proizvođači, snabdjevači, kupci samosnabdjevači, trgovci), što je utvrđeno Metodologijom o utvrđivanju regulatorno dozvoljenog prihoda i naknade za rad operatora tržišta električne energije, koju donosi Regulatorna agencija za energetiku i saglasno kojoj je stvoren finansijski okvir za kupovinu poslovnog prostora.

“Imajući u vidu da se prostor kupuje od investitora, COTEE-u će se od ukupne cijene izvršiti povraćaj PDV-a u iznosu od skoro 100 hiljada eura, a u skladu sa propisima prostor oslobođen plaćanja poreza na promet nepokretnosti, čime su znatno smanjeni troškovi kupovine poslovnog prostora”, kazali su u energetskoj kompaniji.

COTEE trenutno, kako navode, boravi u prostorijama koje pripadaju bivšem nacionalnom avio-prevozniku Montengro Airlinesu (MA) koji je u stečaju.

Riječ je o prostorijama koje se nalaze na Bulevaru Svetog Petra Cetinjskog 130, površine 450 m2, za koji plaća mjesečnu zakupninu u iznosu od četiri hiljade eura (4.840 eura sa PDV-om)

“Zakupodavac je MA u stečaju. Prostor se koristi od 1. 10. 2021. godine. Ugovor se od tog perioda produžava u decembru prethodne za narednu godinu, u skladu sa odlučivanjem Odbora direktora. Prvi ugovor je zaključio izvršni direktor COTEE-a Boro Todorović sa stečajnim upravnikom MA u stečaju Sašom Zejakom, kao i za 2022. godinu. Za 2023. godinu ugovor su zaključili izvršni direktor Boro Todorović i stečajni upravnik Milan Radulović, a za 2024. i 2025. godinu izvršni direktor Mersudin Gredić i stečajni upravnik Milan Radulović”, naveli su iz ovog preduzeća.