Kolašinci kojima su po mnogo čemu problematičnoj odluci tadašnje vlasti, u decembru 2009. godine, pet mjeseci prije lokalnih izbora, besplatno dodijeljeni placevi u naselju Lug, odnedavno počinju da pokreću sudske postupke kako bi uknjižili tu imovinu.
Na spisku je tada bilo 168 osoba, a kome je plac zaista bio potreban za rješanje stambenog problema brzo se pokazalo. Tako su na prostoru Luga masovno građene porodične kuće i niklo naselje koje je primjer urbanističkog haosa. Tek od prije nekoliko godina Opština je počela da posvećuje pažnju saobraćajnoj infrastrukturi u tom dijelu grada.
U Odluci od prije 15 godina, na koju se sada mnogi namjeravaju pozvati, piše da se taj akt donosi u cilju “rješavanja stambenog pitanja osoba u stanju socijalne potrebe, izbjeglih i raseljenih lica, osoba po zahtjevu preduzeća, ustanova, NVO, državnih i organa lokalne uprave, te invalida rada, penzionera…” Pojedine kategorije sa spiska bile su oslobođene plaćanja naknade za komunalno opremanje zemljišta.
Precizirano je i da će se dodjeljivati parcele od 300 do 450 metara kvadratnih, te da se “placevi koji se dobiju besplatno ne mogu prodavati, poklanjati ili na bilo koji način otuđiti bez saglasnosti davaoca”. Prema odluci, ako se dobije saglasnost za prodaju ili poklon, “naknada od prometa pripada davaocu u punom iznosu po tržišnoj cijeni”. Predviđeno je i da za besplatnu podjelu placeva bude raspodijeljeno šest parcela u Lugu pored Tare, to jest, u neposrednoj blizini sportske zone. U tom dijelu opštine predstoji skori početak ralizacije nekoliko krupnih infrastrukturnih projekata.
Značajan broj osoba sa tog spiska, što je očigledno na terenu, do sada nije ni na koji način koristio dodijeljene placeve, a pojedini su ih još prije desetak godina prodali.
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, u sudske postupke koji treba da dovedu do uknjižbe sada su se upustili i “vlasnici” koji na tim placevima nijesu gradili. Pojedini čak oglašavaju i prodaju “svog”, još neuknjiženog zemljišta u Lugu.
Iz Opštine to ne mogu da potvrde, ali objašnjavaju da je u toku 30 sporova pred sudom.
Zbog sumnji u moguće zloupotrebe, najavljuju da će tražiti ocjenu ustavnosti Odluke donesene prije 15 godina. Prema riječima zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Opštine Božidara Pižurice , oko 15 sporova je do danas pravosnažno okončano usvajanjem tužbenih zahtjeva tužilaca. U svim okončanim sporovima, tvrdi on, “nesporno je dokazano stupanje u posjed tužilaca i privođenje nepokretnosti namjeni”.
“Opština Kolašin se ne može izjasniti da li je riječ o osobama koje imaju izgrađene objekte ili su na drugi način priveli nepokretnosti namjeni, jer nije obavljen uviđaj na licu mjesta, odnosno nije dobijen nalaz i mišljenje vještaka geodetske struke, kako bi se imala jasna slika u pogledu predmeta ovih tužbenih zahtjeva. Istina je da postoje spekulacije da može doći do određenih zloupotreba, zbog čega je Opština na kolegijumu donijela odluku da Odluku o dodjeli placeva pošalje na ocjenu ustavnosti Ustavnom sudu, te će na osnovu toga tražiti prekid svih započetih postupaka do dobijanja ocjene. Ocjenom ustavnosti će biti otklonjene pravne nedoumice koje bi mogle nastati u budućnosti”, tvrdi Pižurica.
Prema njegovim riječima, nakon dobijanja ocjene ustavnosti, Opština će zauzeti stav kako prema budućim, tako i prema okončanim postupcima. Pižurica podsjeća da se dio osoba sa spiska uknjižio kao vlasnici na osnovu same Odluke još 2020. godine, a određeni broj osoba sa spiska podnio je tužbu Osnovnom sudu u Kolašinu, “s obzirom na to da su se stekli uslovi zakonitog održaja”. Pižurica kaže i da je Odluka Skupštine opštine (SO) iz 2009. godine i dalje zakonita, te da je određenim slučajevima lako dokazivo stupanje u posjed nepokretnosti, s obzirom na to da su izgrađeni stambeni objekti ili su placevi na drugi način privedeni namjeni.
“Tokom sudskog postupka, Sud je sa strankama i vještakom geodetske struke obavljao uviđaj na licu mjesta i konstatovao postojeće stanje. Nalazom i mišljenjem vještaka geodetske struke konstatovano je stanje posjeda, privedenost namjeni, izvršena je identifikacija dodijeljenih parcela na osnovu korišćenja i stupanja u posjed. Na osnovu planske dokumentacije Sekretarijata za urbanizam, Opština je tokom postupka zahtijevala usklađivanje i preklapanje utvrđenog stanja sa važećom planskom dokumentacijom (DUP Sportska zona), upravo kako bi se spriječilo zauzimanje javnih površina, saobraćajnica, predviđenih ili postojećih sportskih objekata”, tvrdi Pižurica.
Na taj način, kako objašnjava, obezbijeđeno je “da predmet spora budu isključivo urbanističke parcele koje su predviđene za individualno stanovanje, odnosno gradnju stambenih objekata”. Kaže i da je tokom postupka vođeno računa o identifikaciji lica sa spiska iz odluke, kao i o utvrđenoj površini parcela iz tog akta. Opština je podnijela i zahtjev kojim traži da se na nepokretnostima koje su bile predmet pravosnažno okončanih postupaka u listu nepokretnosti upiše teret zabrane otuđenja od strane vlasnika.
Odluku koju je prije deceniju i po donijela SO, tokom minulih godina, niko nije uspio da stavi van snage. Problematizovali su je ranije jedino tadašnji odbornici SDP-a Željka Vuksanović i Bojan Zeković. U tom aktu nijesu bili propisani kriterijumi prema kojima je besplatno podijeljeno najmanje 50.400, a moguće i do 75.000 metara kvadratnih opštinskog zemljišta, u zavisnosti od Odlukom propisane minimalne, odnosno maksimalne veličine placa. Odbornicima je uz Odluku iz 2009. godine dostavljen i, najblaže rečeno, čudan spisak, na kojem u nekim slučajevima nema ni imena budućeg “vlasnika” placa, već samo prezime, a negdje je, na primjer, upisano da plac dobija “porodica pokojnog…”, dok je ponegdje ime i prezime naknadno dopisano hemijskom olovkom.
“Dobitnici” placeva su na tom spisku svrstani u nekoliko kategorija. Placeve su dobili, između ostalih, 36 službenika “iz ispostave policije”, zatim osmoro zaposlenih u srednjoj i osnovnoj školi, i šestoro iz kategorije “izbjegla i raseljena lica”. Besplatan plac, prema mišljenju tadašnje lokalne uprave, zaslužilo je i 14 osoba “u stanju socijalne potrebe”, po tri penzionera i zaposlena u Domu zdravlja, isto toliko sportista, kao i dva radnika Šumskog preduzeća. Besplatno zemljište na Lugu pripalo je i po trojici zaposlenih u Elektrodistribuciji i Komunalnom, zatim dvojici radnika Ski-centra, kao i osmoro službenika u državnim organima i jednom zaposlenom u Podgoričkoj banci. Čak 16 službenika i namještenika u tadašnjoj lokalnoj administraciji dobilo je besplatne placeve. Na spisku je i posebna stavka “privatni sektor i drugo”, koja sadrži oko 60 imena.