Jedan broj stočara nije zadovoljan količinom novca koju je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, spremilo kroz javni poziv za uvoz junica.
Predsjednik Udruženja stočara Danilovgrada Vlado Lakić tvrdi da su država i stočari u prošloj godini pri izbijanju kju groznice, imali dogovor da se šteta nanijeta farmama isplati kroz ovaj poziv – ali da se to nije desilo.
On je nakon sastanka o toj temi sa ministrom poljoprivrede Vladimirom Jokovićem, kazao da im je utvrđena šteta po danu iznosila sedam eura ili 200 eura mjesečno, te da im je obećano da će država za taj iznos pomoći pri uvozu junica.
„To se nije desilo, tako da smo obmanuti. Ne odgovaraju ovi uslovi javnog poziva, a tri mjeseca kasne subvencije za proizvodnju mlijeka, jer Ministarstvo finansija nije prebacilo novac. Mi već godinu imamo probleme u stočarstvu sa pojavom zarazne bolesti, kju groznice i od juna je naša proizvodnja ugrožena, jedan dio farmi je i ugašen, mnogi su pretrpjeli štetu. Trenutni javni poziv kojim smo imali obećanje da će Ministarstvo pomoći uvoz junica za ovu godinu, to se nije desilo. Ta podrška ne može pokriti ni troškove plaćanja PDV ni dodatnih analiza koje se rade u zemljama izvoznicama. Dobili smo odgovor od ministra da će sagledati situaciju, razmotriti ovih dana i pošto javni poziv traje do 5. maja, da će nas ubrzo obavijestiti da li će ispuniti naše zahtjeve – koji su potpuno realni i opravdani jer godinu dana bez proizvodnje, to je gubljenje 200 eura po grlu na mjesec dana. Ako uzmemo da deset mjeseci ne poslujemo, radi se o šteti od 2.000 eura“, kazao je Lakić.
Pojasnio je da bi uvoz junica sada značio proizvodnja tek u narednoj godini, što bi značilo godinu i po bez posla. Tvrdi da žele izmjenu javnog poziva jer novca na toj mjeri ima 1,45 miliona eura za podršku za 900 junica, te da se neće uraditi uvoz ni 100 junica jer Ministarstvo – novac koristi i za druge mjere.
„To rade godinama, to su uradili prošle godine. I one najbolje godine za uvoz, ušlo je 650 grla. Sada imamo novca za 900 grla, međutim novac treba iskoristiti za druge rupe u budžetu. Uvoz hrane na dnevnom nivou prelazi 2 miliona eura, potpuno smo ugroženi od strane uvoznika. Naše mljekare ne posluju u usponu nego u padu, to je alarm za državu. Naš budžet po pitanju subvencija je 0,75 odsto od budžeta za poljoprivredu, a punimo ga deset odsto. Mi dajemo novac i tražimo rentabilnost i konkurentnost sa mjerama u okruženju. Ako čovjek u Srbiji dobije za kravu 468 eura, a mi dobijemo 100 eura to govori da je to četiri puta više, a razlika u prodajnoj cijeni mlijeka je oko dva centa“, naveo je Lakić.
Istakao je da je u Evropi teško naći junicezbog pojave drugih bolesti, da su u velikom problemu, te da su zatvorene i Njemačka, Austrija, Češka i Slovenija zbog pojave slinavke i šapa. Tvrdi da se 99 odsto poljoprivrednika ne zna zaštititi od te bolesti, jer ne postoji prava edukacija za stočare.
Naglasio je da zato traže dodatnih 165 hiljada eura, i to za 15 poljoprivrednika u ovom javnom pozivu. Tvrdi da su se obećanja trebala ispuniti u još u januaru, te da je i ovo prva godina u kojoj se ne predstavlja Agrobudžet po opštinama, da ga Ministarstvo nije predstavilo na sjednici Vlade i to jer kako kaže, boje se reakcije proizvođača jer svi imaju probleme.
„Nijedan farmer nije krio da se bolest pojavila, veterinarska uprava i nadležne institucije dužne su kontrolisati uvoze u Crnu Goru i adekvatno reagovati kada se pojavi zarazna bolest. Ono što ste svjedoci, nije se radilo adekvatno i brzo i šteta je u momentu nastanka bolesti mogla biti manja da se radilo na vrijeme. I danas imamo kju groznicu u Nikkšiću, Plužinama i na sjeveru, dakle ne radimo po tom pitanju ništa. Lokacija nema za zakopavanje uginulih životinja, imamo li smo obećanja da će doći do izgradnje postrojenja za preradu nus proizvoda u Nikšiću od ministra, onda je izašao gradonačelnik i naveo da se to neće graditi u Nikšiću“, naveo je Lakić.