Mnogi vozači ne žele da mijenjaju zimske gume tokom ljeta ili jednostavno zaborave to da urade.
Međutim, to nije dobra ideja, jer zimske gume nisu napravljene za visoke temperature. One su mekše od ljetnjih, brže se troše i, što je najvažnije, mogu ozbiljno da ugroze bezbjednost, prenosi N1 .
Njemački auto-klub ADAC upozorava da zimske gume tokom ljeta mogu da povećaju rizik od saobraćajnih nezgoda, naročito zbog zagrijanog asfalta i pregrijavanja guma.
U proljećnim mjesecima to još može da prođe, ali u ljetnjim uslovima, kada su temperature visoke, zimske gume imaju lošije prijanjanje, a duži je i put kočenja, piše HAK revija.
DAC je testirao zimske i ljetnje gume pri temperaturi asfalta od 30 do 36 stepeni. Rezultat je bio zabrinjavajući: vozilo sa ljetnjim gumama potpuno se zaustavilo nakon 36,3 metra pri brzini od 100 km/h, dok je auto sa zimskim gumama i dalje išao 37 km/h i stao tek poslije 41,9 metara.
Zimske gume mogu da se pregriju, posebno ako se vozi brzo ili je vozilo teško natovareno (na primjer, tokom odmora). Tada dolazi do nedovoljnog prijanjanja, što direktno utiče na stabilnost i bezbjednost.
Zato stručnjaci savjetuju da zimske gume ne koristite ljeti, čak i ako još imaju dobru dubinu šare. Ušteda na zamjeni guma ne vrijedi ako time rizikujete svoju i tuđu bezbjednost.