Prirodno je da Crna Gora ima odnose sa zemljama izvan Evropske unije (EU) i u tom kontekstu smo upoznati sa nedavno potpisanim sporazumom sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) o ekonomskoj saradnji i zajedničkim investicijama. Ekonomski rast je u interesu Crne Gore, ali ga je potrebno ostvariti na način koji je usklađen sa standardima EU.
To je zvanično juče rečeno “Vijestima” u Delegaciji EU u Podgorici u odgovoru na pitanja koji je njihov stav u vezi Sporazuma koji su potpisale vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina i da li ovaj sporazum može uticati na proces pristupanja Crne Gore EU.
“U skladu sa zakonodavstvom EU i Crne Gore o javnim nabavkama, kao i u skladu sa Reformskom agendom, Crna Gora ostaje u obavezi da u potpunosti primjenjuje principe jednakog tretmana, nediskriminacije i transparentnosti prilikom sprovođenja svih ugovora i sporazuma koji budu zaključeni u okviru sporazuma o saradnji sa UAE”, kazali su iz Delegacije.
Vlada je juče na sjednici utvrdila dva predloga zakona – o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata o ekonomskoj saradnji i o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina.
Premijer Milojko Spajić juče je na konferenciji za novinare kazao da je Vlada jednoglasno dala saglasnost na ove sporazume, a da su ministri iz Demokratske narodne partije (DNP) imali određene rezerve.
“Vijesti” od više izvora iz Vlade saznaju da su potpredsjednici Vlade Milun Zogović (DNP) i Momo Koprivica (Demokrate) i ministarka saobraćaja Maja Vukićević (DNP) izdvojili mišljenje u vezi predloga zakona o sporazumu o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina, dok su glasali za predog zakona o ekonomskoj saradnji.
“Ministarka Vukićević i potpredsjednik Zogović su istakli da DNP, čiji članovi nijesu protiv investicije, ali da postoje određene nedoumice koje treba razjasniti za konkretan Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina i projekte koji su pominjani. Potpredsjednik Koprivica nije dao obrazloženje osim što je rekao da izdvaja mišljenje”, kazao je izvor “Vijesti”.
Na pres konferenciji nakon sjednice Vlade Spajić je kazao da će ovi sporazumi kao zakoni biti poslati Skupštini na razmatranje i da će prije toga imati razgovore sa svim poslaničkim klubovima kako bi riješili sve nedoumice.
Ustav Crne Gore navodi da su potvrđeni međunarodni ugovori sastavni dio unutrašnjeg pravnog poretka i da “imaju primat nad domaćim zakonodavstvom i neposredno se primjenjuju kada odnose uređuju drukčije od unutrašnjeg zakonodavstva”. To znači da će međudržavni sporazumi potvrđeni u Skupštini imati snagu leks specijalis zakona i biti iznad domaćih zakona u slučaju bilo kojeg spora.
Sporazum sa UAE predviđaju da ta država izabere investitora za dva projekta razvoja nekretnina na jugu i na sjeveru Crne Gore, ali i da, kako tvrde, garantuje za njihovu realizaciju. Crna Gora se obavezuju da finansira izgradnju komunalne infrastrukture do lokacije, pripodobi planove željama investitora i izda mu potrebne građevinske dozvole.
Ustav Crne Gore navodi da su potvrđeni međunarodni ugovori sastavni dio unutrašnjeg pravnog poretka i da „imaju primat nad domaćim zakonodavstvom i neposredno se primjenjuju kada odnose uređuju drukčije od unutrašnjeg zakonodavstva“
Spajić je naveo da se još ne zna konkretno šta će biti izbor investitora, iako je proteklih mjeseci imao više sastanaka sa biznismenom iz UAE Mohamedom Alabarom koji je predstavio projekat masovne gradnje stambeno-poslovnih objekata na Velikoj plaži od 30 milijardi eura. Alabar je tražio zakup Velike plaže na 99 godina.
Spajić je kazao da ovaj investitor razmatra još dvije lokacije za sličnu investiciju, jedna se nalazi u državi koja ima izlaz na Atlantski okean, a druga je na Mediteranu. On je naveo i da svi poslanički klubovi i lokalne samouprave treba da budu odgovorni da prihvate ovaj projekat, kako ne bi djeci i unucima objašnjavali kako su propustili 35 milijardi.
Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu kazao je juče da Ulcinj nije na prodaju, kao i da istorija, identitet i prirodna bogatstva ne mogu da se ustupe nekome zarad uskih interesa. U Ulcinju će, u subotu 5. aprila u podne, umjesto svečane sjednice lokalnog parlamenta biti održan protest na Maloj plaži, na koji su ih pozvali prvi čovjek grada i predstavnici svih političkih partija.