U ponedeljak je glavni urednik Atlantika Džefri Goldberg otkrio da je dodat u grupni razgovor u kojem je nekoliko najvažnijih članova Trampovog kabineta razgovaralo o ratnim planovima u Jemenu.
Goldberg je najprije objavio delove tih planova, ali je izostavio ključne detalje – vremenski rok, oružje ili drugem planove.
Ali nakon što su predsjednik Donald Tramp i više zvaničnika administracije u grupnom ćaskanju na Signalu demantovali da se o aplikaciji raspravljalo o bilo kakvim povjerljivim informacijama, Goldberg je odlučio da je neophodno da objavi snimke ekrana u kojima se vidi drugačije.
Nikada ranije viđene poruke sada pokazuju da su zvaničnici razgovarali o vrlo konkretnim planovima za izvođenje napada na „terorističku prijetnju“ Huti.
Konkretno, ministar odbrane Pit Hegset, koji je ove nedelje demantovao da je ovaj razgovor legitiman, izložio je konkretne vremenske okvire za borbene avione i sisteme bespilotnih letjelica koristiti za udare na Jemen.
Hegset je ujutru 15. marta u čet grupi „Huti PC male grupe“ potvrdio da je Centralna komanda (Centcom) „pogodna za lansiranje misije“ i pomenuo upotrebu lansiranja bespilotnih letelica F-18 i MK-9 koje će se koristiti u udaru na ciljane teroriste.
Zatim je dao vremenski okvir lansiranja bombardovanja i specifičnog oružja korišćenog u napadima punih 31 minut prije nego što su lansirani prvi američki ratni avioni.
U porukama se pominje vrijeme lansiranja aviona F-18, dronova, kao i projektila tomahavk sa mora.
„Vrijeme je povoljno. Dobili smo potvrde da misija kreće“, naveo je Hegset, a zatim su uslijedile poruke koje pokazuju vrijeme kada kreću prvi udari.
„Božja sreća za naše ratnike“, pisalo je u jednoj poruci iz te grupe, u koju je Goldberg slučajno uključen, zahvaljujući Majku Volcu, Trampovom savjetniku za nacionalnu bezbjednost koji je grupu za razgovir i oformio.
Direktorka Nacionalne obavještajne službe Tulsi Gabard i direktor Centralne obavještajne agencije Džon Retklif već su bili u utorak u Senatu na saslušanju.
Tajming javnog ispitivanja bio je odmah nakon početnog izveštaja Atlantika koji je otkrio upotrebu komunikacione aplikacije za razgovor o konkretnim planovima za bombardovanje Jemena.
Gabard i Retklif, zajedno sa direktorom FBI-ja Kešom Patelom, upitani su o razgovoru tokom saslušanja i više puta su poricali da se razgovaralo o bilo kakvim povjerljivim informacijama.