Nevladine organizacije (NVO) koje su podržale kandidaturu Dragoljuba Duška Vukovića za člana Savjeta Agencije za audiovizuelne medijske usluge (SAMU), ocjenjuju da je jučerašnja odluka Administrativnog odbora Skupštine Crne Gore politički motivisana i pravno neutemeljena, ali i jasan izraz namjere vladajuće većine da partijski zarobi medijski sektor uz cijenu da ugrozi i evropski put Crne Gore.
Administrativni odbor juče konstatovao je da su oba predloga za članove SAMU blagovremeni, ali nepotpuni.
Za člana tog Savjeta iz reda nevladinih organizacija iz oblasti medija bio je predložen dugogodišnji novinar, urednik i analitičar medija Dragoljub Duško Vuković, dok je Crnogorska akademija nauka (CANU) predložila akademika Nika Martinovića.
„Administrativni odbor je, prihvatajući nezakonite razloge radne grupe za provjeru validnosti dokumentacije ovlaštenih predlagača, koju čine poslanici vladajuće većine Duško Stijepović, Vasilije Čarapić i Bogdan Božović, odbio predlog za imenovanje nespornih kandidata iz CANU i NVO u oblasti medija. Izgovor da se ne može utvrditi da su upravljački organi predlagača donijeli odluku o kandidaturi je besmislen, jer su svi akti uredno potpisani od strane ovlašćenih lica u tim subjektima“, ističe se u saopštenju NVO koje su podžale Vukovića.
To saopštenje su potpisali: Goran Đurović, Media centar, Olivera Nikolić, Institut za medije Crne Gore (IMCG), Daliborka Uljarević, Centar za građansko obrazovanje (CGO), Milka Tadić Mijović, Centar za istraživačko novinarstvo (CIN-CG), Mila Radulović, Udruženje profesionalnih novinara Crne Gore, Mustafa Canka, NVO „Ul Info“, Zdravko Janjušević, Bjelopoljski demokratski centar Željko Đukić, NVO Multimedijal Montenegro, Nataša Nelević, NOVA – Centar za feminističku kulturu, Azra Hrapović, NVO Đakomo Adriatic, Boris Nedović, NVU Centar sjevera i Radomir Petrić, NVU Sua Sponte Bar.
„Dodatno, obrazac za podnošenje kandidature ne sadrži mogućnost navođenja upravljačkog organa koji je donio odluku, već se traže osnovni podaci: naziv NVO, ime kandidata, njegova biografija i radno iskustvo, kao i potpis ovlašćenog lica. Štoviše, ni Zakon o audiovizuelnim medijskim uslugama niti Javni poziv ne predviđaju dostavljanje posebnih odluka skupštine ili drugog upravljačkog organa NVO kao dijela tražene dokumentacije. U statutima svih predlagačkih NVO jasno je definisano da su ovlašćena lica, uključujući direktore, nadležna za potpisivanje akata u okviru svakodnevnog poslovanja NVO. Administrativni odbor ima obavezu da tačno navede u svakom pojedinačnom aktu što nedostaje ako je to utemeljeno u zakonu, što nije učinjeno. Dakle, dokumentacija je bila potpuna i u skladu sa pravilima koje je propisao upravo Administrativni odbor“, piše u saopštenju.
Navodi se da „sebičnu političku motivaciju vladajuće većine u Odboru potvrđuje i činjenica da je ista procedura, sa identičnim obrascem, sprovedena i prilikom imenovanja članova Savjeta Gradske RTV Podgorica“.
„Ništa tada nije bilo sporno poslaniku i odborniku Vasiliju Čarapiću, koji je sad akter ove opstrukcije. Suština je jasna – kandidati sa integritetom koje predlažu relevantne organizacije civilnog društva i koji ispunjavaju zakonom propisane uslove, treba da se eliminišu iz postupka zbog političke nepodobnosti, čak i ako to uključuje gaženje zakonskih normi. Ovaj politički perfomans Administrativnog odbora nastavak je pravnog nasilja koje je započeo predsjednik Skupštine, Andrija Mandić, kada je bez obrazloženja poništio prethodni Javni poziv za imenovanje članova Savjeta Agencije. Sve to treba uvezati sa najavama parlamentarne većine o izmjenama medijskih zakona, kojima bi se, pod izgovorom ‘poboljšanja’, išlo u pravcu ‘ozakonjenja’ partijske kontrole nad RTCG i Agencijom za AVM usluge“, kazali su iz NVO koje su podržale Vukovića.
Oni navode da je usvajanje Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama bio jedan od uslova za dobijanje pozitivnog IBAR-a, kao i za privremeno zatvaranje Poglavlja 10 – Informaciono društvo i mediji.
„Drugo završno mjerilo u Poglavlju 10 odnosi se na funkcionalan i nezavisan rad regulatornog tijela za elektronske medije, odnosno Agencije za AVM usluge. Opstrukcije vladajuće većine da se imenuju kredibilni predstavnici civilnog društva u Savjet Agencije, ozbiljan su i svjestan rizik za ponovno otvaranje ovog poglavlja jer se ovim dovodi u pitanje, za početak, funkcionalnost Agencije“, rekli su iz NVO koje su podržale kandidaturu Vukovića.
Poručili su i da je očigledan cilj da se suzi prostor za djelovanje nezavisnih regulatornih tijela i obesmisli uloga civilnog društva u procesu demokratizacije medijskog sistema.
„Stoga, očekujemo da se oko ovog jasno odredi Vlada Crne Gore, a posebno Ministarstvo kulture i medija, Ministarstvo evropskih poslova i Ministarstvo regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa NVO, ovo pitanje ćemo komunicirati i sa relevatnim međunarodnim akterima“, poručili su iz NVO koje su podržale Vukovića a člana SAMU.
Goran Đurović, Media centar
Olivera Nikolić, Institut za medije Crne Gore (IMCG)
Daliborka Uljarević, Centar za građansko obrazovanje (CGO)
Milka Tadić Mijović, Centar za istraživačko novinarstvo (CIN-CG)
Mila Radulović, Udruženje profesionalnih novinara Crne Gore
Mustafa Canka, NVO „Ul Info“
Zdravko Janjušević, Bjelopoljski demokratski centar
Željko Đukić, NVO Multimedijal Montenegro
Nataša Nelević, NOVA – Centar za feminističku kulturu
Azra Hrapović, NVO Đakomo Adriatic
Boris Nedović, NVU Centar sjevera
Radomir Petrić, NVU Sua Sponte Bar