Mikročipovi kineske proizvodnje ugrađeni u uređaje za internet stvari kao što su pametni frižideri, automobili i televizori omogućavaju Pekingu da špijunira Britance koji ništa ne sumnjaju, otkriva izveštaj istraživačkog centra OODA koji je objavljen u ponedeljak i u koji je uvideo britanski Telegraf.
Tvrdnja da opasnost od komponenti kineske proizvodnje, nazvanih celularni IoT, veća je od one koju predstavljaju Huavei 5G komponente kineske proizvodnje, koje je vlada Ujedinjenog Kraljevstva odlučila da isključi iz britanske 5G mreže do 2027. godine, pod velikim pritiskom SAD.
Ovi moduli „trojanskog konja“ nalaze se u svakom uređaju povezanom sa internetom stvari, od laptopova i pametnih satova do automobila, frižidera, pametnih brojila, kamera za zvono na vratima, mašina za plaćanje kreditnim karticama, čak i sijalica. Dizajnirani da prikupljaju podatke o korišćenju i prenose ih nazad proizvođaču koristeći 5G mreže, oni mogu proizvesti relativno detaljnu sliku korisnika, zajednice ili cele industrije.
Kineske kompanije koje dominiraju industrijom moraju predati te podatke kineskoj vladi ako se od njih zatraži, upozorava se u izveštaju. Takvo mnoštvo podataka moglo bi da se koristi za identifikaciju i nadgledanje potencijalnih obaveštajnih izvora ili drugih VIP osoba, utvrđivanje ko rukuje osetljivim informacijama i koji mogući putevi za ucenu ili podmićivanje bi mogli da deluju na njih – strah koji je postao veoma realan ranije ovog meseca kada su uređaji bili pronađena u ministarskim automobilima u Velikoj Britaniji.
Pasivni nadzor bi mogao da omogući Pekingu da utvrdi ranjivosti lanca snabdevanja, dok bi aktivna intervencija mogla da sabotira konkurenta – ili infrastrukturu cele nacije, navodi se u izveštaju.
„Podaci generisani od strane automatizovanih logističkih, proizvodnih i transportnih sistema… mogu biti od neprocenjive vrednosti kao sredstvo da se osigura da ekonomski interesi vlasnika napreduju u odnosu na one konkurenta“, navodi se u izveštaju, poredeći bogatstvo podataka koje beleže mikročipovi sa „ oblik insajderskog znanja vođenog podacima. ”
Njegov autor, veteran britanskog savetnika za Kinu Čarls Parton, pozvao je London da ne dozvoli Kini da dobije monopol na uređaje. Dok više od polovine (54%) svetskih mobilnih IoT-a već proizvode tri kineske kompanije, zapadne firme ih takođe proizvode. On je naglasio da bi vladine agencije i kompanije koje rade u osetljivim sektorima poput odbrane trebalo da izvrše reviziju svojih uređaja do kraja 2025. i zamene sve ranjive uređaje, upozoravajući da se milioni potencijalnih jedinica za špijunažu već koriste u Velikoj Britaniji.
Peking je odbacio tvrdnje o nadzoru kao „političku manipulaciju“, upozoravajući da bi zabrana kineskih kompanija na tržištu Velike Britanije ne samo „ozbiljno potkopala pravila međunarodne trgovine“, već bi i „fragmentirala globalno tržište i sabotirala sigurnost i stabilnost globalne industrije i snabdevanja lanci.”