Sada je vrijeme za prava, ravnopravnost i osnaživanje svih žena u Crnoj Gori

Sada je vrijeme za prava, ravnopravnost i osnaživanje svih žena u Crnoj Gori

Zajednička izjava Tima UN u Crnoj Gori povodom Međunarodnog dana žena 2025.

Danas, na Međunarodni dan žena, slavimo dostignuća žena i pozivamo na jednakost, prava i osnaživanje za SVE žene i djevojčice. Svjesni smo da je to i dalje težnja. U svim društvima postoji rodna diskriminacija i ovaj dan je podsjetnik da je neophodna kolektivna akcija ka unapređenju ravnopravnosti žena i djevojčica.

Jednakost muškaraca i žena je u središtu Konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena (CEDAW) koja je usvojena 1979. godine. Prije trideset godina, 1995. godine, 189 zemalja usvojilo je Pekinšku deklaraciju i Pekinška deklaracija već tri decenije usmjerava države članice Ujedinjenih nacija ka ostvarivanju ravnopravnosti muškaraca i žena, što je dovelo do značajnog napretka. Ta platforma uticala je na donošenje politika i zakona, što je dovelo do jače pravne zaštite, snažnije podrške žrtvama rodno zasnovanog nasilja i većeg ekonomskog osnaživanja žena. Međutim, za stotine miliona žena i djevojaka širom svijeta, brojna obećanja Pekinške platforme ostaju neispunjena.

Prošle godine, Komitet Ujedinjenih nacija za eliminaciju diskriminacije žena, koji prati primjenu Konvencije, utvrdio je napredak Crne Gore, ali je izrazio zabrinutost da su patrijarhalni stavovi i stereotipi i dalje duboko ukorijenjeni u Crnoj Gori, što rezultira rodnom nejednakošću. Političko učešće žena je i dalje nisko. Manje od trećine saziva parlamenta su žene. Nijednu političku stranku ne vodi žena. Kada je riječ o ekonomskoj jednakosti, žene u Crnoj Gori u prosjeku zarađuju 20% manje od muškaraca za isti posao, što ukazuje na hitnu potrebu za većim ulaganjem u ekonomsko osnaživanje žena. Najviše zabrinjava i dalje visoko nasilje nad ženama. U 2024. godini zabilježeno je 586 slučajeva nasilja u porodici, a od 2017. u Crnoj Gori je 17 žena ubijeno od strane partnera. Samo dio slučajeva nasilja nad ženama dospijeva na sud, što ukazuje na nedovoljnu odgovornost za ovu vrstu nasilja. Pozdravljamo tekuće napore za kriminalizaciju femicida.

Određene grupe žena posebno su suočene sa marginalizacijom. Romkinje i Egipćanke koje su u ranim brakovima ili su u opasnosti od ranih brakova, žene i djevojke sa invaliditetom, žene različite seksualne orijentacije i rodnog identiteta i raseljene žene, suočavaju se sa povećanim rizicima od nasilja, diskriminacije i prepreka u pristupu uslugama i pravnoj zaštiti. Potrebni su posebni programi da bi se osigurala njihova prava.

Naredne sedmice će crnogorska državna delegacija, uz podršku UNDP-a, prisustvovati sastancima Komisije UN za status žena u sjedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku, gdje će predstaviti napredak koji je ostvaren na platformi Pekinške deklaracije. Tamo će biti dio široke koalicije vlada i civilnog društva koje snažno stoje u zaštiti ljudskih prava, u trenutku kada je to kritičnije nego ikada ranije. Milioni žena i djevojaka širom svijeta će posmatrati, sa velikim nadama.

Tim Ujedinjenih nacija čvrsto stoji uz Crnu Goru na putu jačanja napora ka ostvarivanju pune rodne ravnopravnosti – jer rodna ravnopravnost je važna za sve, svuda.

Dijego Sorilja, rezidentni koordinator UN u ime Tima Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori