Rok za primenu američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije ističe 27. februara, a prema saznanjima Kompas info, razmatraju se tri moguća rešenja za prevazilaženje ove situacije. Sva rešenja se oslanjaju na pronalaženje posrednika koji bi na međunarodnom tržištu nabavljao gorivo. Broker Nenad Gujaničić je za N1 naglasio da je bilo potrebno ranije razmišljati o ovim strateškim pitanjima.
Prema informacijama koje je prikupila nova ekonomija, gotovo sve banke u Srbiji, osim Poštanske štedionice, počinju da zatvaraju račune Naftnoj industriji Srbije. Ovo postavlja pitanje kako će kompanija poslovati nakon 27. februara, s obzirom na to da ima kredit od 500 miliona evra koji mora da vrati. Gujaničić smatra da će banke čekati do poslednjeg trenutka da reše situaciju, a najgori scenario bi bio zatvaranje računa NIS-u, što bi onemogućilo njegovo poslovanje.
On objašnjava da veliki biznis ne može funkcionisati bez platnog prometa, dok NIS, kao velika kompanija, ne može raditi samo sa gotovinom. Gujaničić ističe da su sankcije nominalno usmerene na Naftnu industriju Srbije, ali zapravo predstavljaju pritisak američke administracije da se promeni spoljna politika Srbije. Takođe, naglašava da konačno rešenje za NIS ne može doći bez okončanja rata u Ukrajini.
Gujaničić se osvrće na moguća rešenja za prevazilaženje trenutne situacije, ističući da postoje dva ključna problema: dotok sirovina i finansije. On naglašava da je dotok sirove nafte preko Hrvatske, odnosno preko kompanije Janaf, ključan, ali da finansijske sankcije predstavljaju veći izazov. Ukoliko američka administracija odluči da sprovede sankcije, NIS će se suočiti sa ozbiljnim problemima u svom poslovanju.
Ukoliko finansijske sankcije stupe na snagu, pronalaženje posrednika za kupovinu derivata moglo bi omogućiti NIS-u da funkcioniše, ali uz velike poteškoće. Gujaničić objašnjava da bi eliminacija dela sistema kompanije mogla učiniti njen rad gotovo nemogućim. On naglašava da NIS drži 80% tržišta i da bi njegovo isključenje dovelo do ozbiljnih problema u snabdevanju.
Gujaničić takođe ukazuje na potrebu da se reši pitanje vlasništva NIS-a, ističući da bi nacionalizacija bila ekstreman potez koji bi trebalo primeniti samo u hitnim situacijama. On smatra da je Srbija morala ranije razmišljati o strateškim pitanjima i da je važno da se pronađe rešenje koje će zadovoljiti i američke i ruske interese. Na kraju, naglašava da je spoljna politika Srbije u ovom trenutku veoma složena i da je potrebno raditi na izgradnji odnosa sa obe strane.