Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je danas da je njegova želja „nepromijenjena“, da još ojača vojsku naspram „brzih promjena“ koje su u toku u svijetu, ukazujući da je to način da garantuje „sadašnji i budući suverenitet“ Rusije.
„Danas u kontekstu brzih promjena u svijetu, naša strategija jačanja i razvoja oružanih snaga ostaje nepromijenjena“, izjavio je Putin u govoru povodom Dana branilaca otadžbine, te uoči treće godišnjice od početka ruske invazije na Ukrajinu.
Rusija je napala Ukrajinu 24. februara 2022, pokrenuvši najveći oružani sukob u Evropi od Drugog svjetskog rata i prekid odnosa sa zapadnim blokom, ukazuje Frans pres.
„Nastavićemo da poboljšavamo borbene kapacitete vojske i pomorskih snaga, njihovu spremnost za borbu kao neophodne sastavne djelove bezbjednosti Rusije i garancije za njen sadašnji i budući suverenitet“, rekao je Putin.
Ove izjave dolaze u jeku ubrzanog približavanja sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) pod predsjednikom Donaldom Trampom sa kojim je Putin razgovarao telefonom sat i po 12. januara.
Od tada su održani prvi rusko-američki razgovori na nivou ministara spoljnih poslova u Saudijskoj Arabiji, a Kremlj je saopštio da želi da nastavi sveobuhvatni dijalog sa Vašingtonom.
Putin je izjavio danas da želi svojim oružanim snagama da obezbijedi „nove moderne modele“ oružja i opreme.
Rusija je u novembru 2024. ispalila na Ukrajinu eksperimentalnu hipersoničnu raketu, do sada nepoznatu, zvanu „Orešnik“.
U govoru je ruski predsjednik čestitao borcima u Ukrajini tri godine ratovanja nazivajući ih „herojima“ domovine.
Kremlj je rekao da se brani od prijetnje NATO i da time sprečava širenje te organizacije.
„Danas, rizikujući svoje živote i pokazujući hrabrost oni čvrsto brane svoju rodnu zemlju, nacionalne interese i budućnost Rusije“, rekao je Putin.
Za okončanje sukoba Putin je tražio predaju Ukrajine, njeno odustajanje od namjere da se pridruži NATO, i uveravanje da će njegova zemlja zadržati ukrajinske teritorije koje je okupirala, piše Frans pres.
Novinska agencija dodaje da je Kremlj takođe tražio globalnu reorganizaciju bezbjednosne arhitekture Evrope, podsjećajući da odavno traži povlačenje snaga NATO iz istočne Evrope.