Vlada je, na današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnim službenicima i namještenicima.
„Osnovni cilj izmjena ovog Zakona je jačanje profesionalizacije, merit sistema i transparentnosti u postupku ostvarivanja prava i obaveza državnih službenika, jačanje radno pravnog statusa inspektora, preciziranje položaja predsjednika i članova Državnih komisija u sistemu, postupak njihovog izbora, preciziranje njihovih prava nakon prestanka mandata, jačanje uslova za ova lica a u cilju jačanja kompetentnosti i stručnosti Komisija, kao i usklađivanje sa komentarima Evropske komisije, a u vezi uslova za zapošljavanje. U diskusiji je nagašeno da će predložena rješenja doprinijeti depolitizaciji i optimizaciji javne uprave, sa fokusom na unapređenje kvaliteta“, saopštila je Vlada.
Pored ostalog, Predlogom je predviđeno povećanje uslova u pogledu godina radnog iskustva koje je potrebno za službenička zvanja, „što će uticati na jačanje profesionalizacije i stručnosti kadrova koji rade u državnoj upravi“.
Ovim rješenjem, kako su kazali, jača se merit princip, zapošljavanje na osnovu zasluga i kompetenicija, što i predstavlja osnov službeničkog sistema.
„U postupku izbora prilikom zasnivanja radnog odnosa, za radna mjesta koja nisu visoko rukovodeća, propisuje se obaveza izbora prvorangiranog kandidata koji je prošao provjeru znanja, sposobnosti i vještina. Na ovaj način se jača merit princip, zapošljavanje na osnovu zasluga i kompetencija, te takođe depolitizacija državne uprave“, dodaje Vlada.
Propisano je, kako su pojasnili, da se službenik može trajno rasporediti u drugi državni organ, uz njegovu saglasnost. „Ovakvo rješenje propisuje se u cilju optimizacije i racionalizacije državne uprave, imajući u vidu da u pojedinim organima i organizacionim jedinicima postoji veći broj službenika koji bi bili neophodniji u nekom drugom organu. Takođe, na ovaj način podstiče se lakša mobilnost državnih službenika unutar državne uprave.“
Dodaju da se, u cilju jačanja institucionalne memorije i obezbeđenja kontinuiteta bez obzira na promjene upravljačke strukture, propisuju situacije u kojima licu može prestati mandat prije isteka roka od pet godina.
Predviđeno je zasnivanje radnog odnosa na neodređeno vrijeme za inspektore, umjesto dosadašnjeg ograničenja mandatom od pet godina. Na ovaj način, pojasnili su, vrši se usklađivanje sa principima stabilnosti inspektora rada propisanim u Konvenciji Međunarodne organizacije rada.
„Naknadu od godinu dana po prestanku mandata neće primati svi rukovodioci, već će ovo pravo važiti isključivo za one kojima mandat prestaje istekom ili reorganizacijom. Takođe, precizirano je da lica kojima prestane mandat na lični zahtjev, koja su dva puta ocijenjena ocjenom ‘ne zadovoljava’ i koja su bila u mandatu manje od šest mjeseci imaju pravo na naknadu najduže do 2 mjeseca od dana prestanka radnog odnosa, u kom periodu imaju pravo na raspored u istom ili drugom državnom organu“, piše u saopštenju.
Radi usklađivanja sa Zakonom o radu, propisano je da radni odnos prestaje sa 66 godina života, a ne kao što je do sada bilo sa 67.