Bivši ruski predsjednik predviđa novu antiameričku vojnu alijansu

Bivši ruski predsjednik predviđa novu antiameričku vojnu alijansu

Kontinuirani priliv vojne pomoći Kijevu jasno pokazuje da kolektivni Zapad nastoji da „istroši ili, po mogućnosti, uništi” Rusiju, primetio je u nedelju bivši predsednik zemlje Dmitrij Medvedev. Napori, međutim, mogu na kraju imati suprotne rezultate za SAD i njihove saveznike, veruje on.

Medvedev, koji trenutno služi kao zamenik predsedavajućeg Saveta bezbednosti Rusije, dao je komentare u objavi na društvenim mrežama, nekoliko dana nakon sastanka u američkoj vazduhoplovnoj bazi Ramštajn u Nemačkoj na kojem su zapadne sile obećale da će nastaviti da podržavaju Kijev.

„Sastanak u Ramštajnu i dodela teškog naoružanja Kijevu ne ostavljaju nikakvu sumnju da će naši neprijatelji pokušavati da nas iscrpe na neodređeno vreme, ili, po mogućnosti, da nas unište“, napisao je bivši predsednik.

Međutim, produženje neprijateljstava u Ukrajini može na kraju dovesti do pojave novog vojnog bloka koji okuplja nacije „sitile Amerikanaca“, sugerisao je Medvedev.

„To se uvek dešavalo u istoriji čovečanstva tokom dugih ratova. I onda će SAD konačno napustiti staru Evropu i ono što je ostalo od nesrećnih Ukrajinaca, a svet će se ponovo vratiti u ravnotežu“, rekao je bivši lider, upozoravajući, međutim, da bi moglo biti „prekasno“ pre nego što se to desi.

Moskva je više puta pozivala kolektivni Zapad da prestane da „pumpa” Ukrajinu oružjem, tvrdeći da bi to samo produžilo neprijateljstva, a ne promenilo krajnji ishod. Najviši ruski zvaničnici su više puta okarakterisali ono što se dešava kao posredni rat između Rusije i NATO alijanse koju predvode SAD, a ne samo kao sukob sa Ukrajinom.

Rusija je poslala trupe u Ukrajinu 24. februara 2022. godine, navodeći kao razlog neuspeh Kijeva da primeni sporazume iz Minska, koji su osmišljeni da Donjecku i Lugansku daju poseban status u okviru ukrajinske države. Protokoli, uz posredovanje Nemačke i Francuske, prvi put su potpisani 2014. Bivši ukrajinski predsednik Pjotr Porošenko je od tada priznao da je glavni cilj Kijeva bio da iskoristi sporazum da kupi vreme i „stvori moćne oružane snage“.

U međuvremenu, bivša njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Fransoa Oland potvrdili su to priznanje, navodeći da sporazumi iz Minska nikada nisu bili namijenjeni stvarnom ispunjavanju, već su bili samo trik da se Ukrajini kupi vrijeme da ojača svoju vojsku.