Kreator „Pokemon Go“ vraća se receptu „stvarnog svijeta“ za NBA igru

Kreator „Pokemon Go“ vraća se receptu „stvarnog svijeta“ za NBA igru

Prije sedam godina mobilna igra „Pokemon Go“ osvojila je svijet olujom, a sada njeni kreatori imaju za cilj da unesu istu privlačnost „stvarnog svijeta“ u svoju novu košarkašku igru.

Dok su igrači „Pokemon Go“ svojim mobilnim telefonima bili vođeni na lokacije u stvarnom svijetu kako bi prikupili magična stvorenja, „NBA All-Vorld“ omogućava igračima da izazivaju jedni druge u igricama na ulici.

Džon Hanke, šef kompanije Niantic, koja proizvodi obe igre, naglašava da će, kao i kod Pokemona, igračima NBA igre takođe biti potreban samo mobilni telefon — bez skupih VR slušalica ili naočara.

On gura ovu igru u hibridnom stilu kao „metaverzum iz stvarnog sveta“, što je razlikuje od iskustva koje promovišu Microsoft i drugi korisnici koji sede kod kuće sa maskama zakačenim na lica.

„Mislim da je važno da podržimo ono što radimo u stvarnom svetu kao ljudska bića, poput izlaska u restoran, susreta sa prijateljima i ne ostajanja kod kuće“, rekao je on u intervjuu za AFP.

„Samo stavljate VR slušalice, za mene je to veoma usamljena i zastrašujuća budućnost. Nadam se da čovečanstvo neće ići u tom pravcu.“

U „NBA All-Vorld“, objavljenom ove nedelje u Francuskoj i sledećeg utorka širom sveta, igrači biraju svoju omiljenu NBA zvezdu kao avatar i mogu da se upoznaju i igraju sa drugima na ulici.

Društveni aspekt igre, rekao je Hanke, učinio je mobilne telefone savršenim uređajem za igranje.

„Mobilan je, jeftin i skoro ga svi imaju“, rekao je on.

Niantic se nada da će zaraditi mikrotransakcijama — igrači mogu da troše male iznose na virtuelne predmete koji im omogućavaju da se brže kreću kroz igru ili da prilagode svoje avatare patikama brendova kao što su Adidas ili Puma.

Hanke priznaje da je uspeh „Pokemon Go“ pomogao Niantic-u da dobije korporativne partnere na visokom nivou.

„Uspeh „Pokemon Go“ nam svakako pomaže“, rekao je on.

Sada kulturni fenomen sa više od milijardu preuzimanja, „Pokemon Go“ je generisao otprilike milijardu dolara godišnje od svog lansiranja u julu 2016, prema procenama analitičke kompanije Sensor Tover.

Ali Niantic nije uspeo da proizvede još jedan pogodak čak ni blizu tom nivou.

I imala je značajne promašaje.

Pokrenuo je „Hari Poter: Čarobnjaci ujedini“ 2019. godine, da bi ga ugasio u januaru prošle godine zbog nedostatka interesovanja.

Kao i mnoge druge kompanije u tehnološkom sektoru, Niantic je takođe napravio dramatične rezove svoje radne snage prošle godine, otpustivši osam odsto svog osoblja i zaustavivši četiri projekta video igrica.

Imajući ovo na umu, Hanke umanjuje svaku sugestiju da bi njegova najnovija igra mogla dostići nivo uspeha Pokemona.

„Pokemon Go, kao prva igra te vrste, mislim da je iznenadila svet“, rekao je šef Niantica.

„Možda će druga igra koju kreiramo za budućnost imati isti instant virusni uspeh, ali to verovatno nije realno očekivanje jer je to nekako neobičan slučaj.