Kaluđerović: Najviše se uzimaju ljekovi protiv anksioznosti

Kaluđerović: Najviše se uzimaju ljekovi protiv anksioznosti

Prema podacima Instituta za ljekove od ukupne potrošnje svih ljekova u 2023. godini 8,5 odsto je onih koji djeluju na nervni sistem.

Od njih građani najviše koriste ljekove protiv uznemirenosti i napetosti poput ksalola, bromazepama i diazepama, a u odnosu na ranije godine zabilježen je pad potrošnje tih ljekova. Na drugoj strani upotreba antidepresiva je porasla 12,5 odsto.

Gostujući u Bojama jutra dr Ljubinko Kaluđerović, psihijatar Doma zdravlja Podgorica kazao je da se najviše uzimaju ljekovi protiv anksioznosti.

„To je onaj neprijatan osećaj koji muči ljude, osjećaj pretjerane brige, napetosti, strepnje. Često se definiše kao lebdeći strah. Osećaj da treba nešto da se desi, odnosno to su neke situacije kada je neizvjestan ishod. I čovek ih negdje može percipirati kao opasne ili kao neprijatne za sebe. I anksioznost uvek bude praćena neprijatnim simptomima.To su preznojavanje, ubrzano disanje, lupanje srca, tremor odnosno drhtanje ruku, nekad može biti vrtoglavica i neki drugi simptomi. Kada se daju anksiolitici, vrlo brzo se panika i anksioznost stavljaju pod kontrolu“ naveo je Kaluđerović.

Jedan od najvećih problema je što ovakvi ljekovi, za razliku od antidepresiva, izazivaju zavisnost. Često i toleranciju.

„Nekada se počne sa pola tablete nekog od ljekova, bromazepama, a završi se sa pet, deset ili nekoliko desetina ljekova koje pacijenti uzimaju u toku dana. I tada je potrebno lečenje, ne samo u okviru ambulante, nego nekada je potrebno čak i stacionarno lečenje. I vrlo interesantno, ukoliko je čovek zavistan od nekih drugih sredstava, kada dođe i kada počne proces lečenja, onda se naglo prekida sa tim supstancama. Bilo da je reč o nekom narkotiku ili alkoholu, ali ukoliko je čovek zavistan od benzodiazepina, čak i u bolničkim uslovima, ne smije odmah naglo da se prekine uzimanje benzodiazepina, nego se oni postupno smanjuju jer može doći, ukoliko se naglo prekine konzumacija benzodiazepina, čak i u takvim uslovima, može doći do komplikacija, do epileptičkih napada i nekih drugih stanja koja mogu da ugroze život pacijenta“ kazao je Kaluđerović.