Ukoliko je ekskurzijom i izletom predviđeno da učenici osnovnih škola, pored edukativnih i kulturno-istorijskih sadržaja, posjete vjerske znamenitosti, neophodno je da budu zastupljeni objekti svih religija, naglašeno je u Uputstvu za organizovanje i sprovođenje tih vanškolskih aktivnosti, koje je juče objavio Zavod za školstvo.
U dokumentu piše da su ekskurzije planirana višednevna učenička putovanja, radi posjeta mjestima koja imaju “prirodni, kulturni, istorijski, naučni, rekreativni, sportski, ekonomski ili tehnički značaj”.
“… Izvan teritorije opštine u kojoj je sjedište škole, u skladu sa obrazovno-vaspitnim ciljevima. Prilikom planiranja ekskurzije, poželjno je da destinacija za sve učenike jedne škole bude ista. Izuzetno, škola može realizovati ekskurziju u skladu sa interesovanjima odjeljenja na dvije različite destinacije, ali u isto vrijeme. Ne preporučuje se destinacija koja podrazumijeva dužu noćnu vožnju”, navodi se u dokumentu.
Prema Uputstvu, koje potpisuje direktorica Zavoda Raba Hodžić , prije polaska na ekskurziju ili izlet, važno je odraditi detaljnu procjenu troškova prevoza, smještaja, ishrane, kao i ulaznica koje plaćaju roditelji. Preporučuje se i da se đačke ekskurzije ne organizuju van granica Crne Gore.
Kako piše u dokumentu koji je juče objavljen na sajtu Vlade Crne Gore, školske ekskurzije i izleti imaju više ciljeva – obrazovne, socijalne i zdravstvene.
“Obrazovni ciljevi podrazumijevaju povezivanje nastavnih sadržaja sa praktičnim iskustvima, podsticanje kritičkog mišljenja i radoznalosti… U socijalne ciljeve spada podsticanje timskog rada, socijalnih vještina i kolektivne odgovornosti, ali i razvijanje pozitivnog odnosa prema istorijskoj i kulturnoj baštini, kao i svijesti o značaju održivog razvoja… Zdravstveni ciljevi podrazumijevaju promovisanje i unapređivanje zdravih životnih navika, ali i podsticanje pravilnog psihofizičkog razvoja kroz sport i rekreaciju”, piše u Upustvu za organizovanje i sprovođenje školskih izleta i ekskurzija.
Učenik, kako se navodi, ima pravo na sigurno i podržavajuće okruženje, pristup zdravstvenoj zaštiti i pomoći, kao i na aktivno učešće u svim planiranim aktivnostima. Njegove obaveze su da se, osim poštovanja pravila ponašanja, odgovorno odnosi prema ličnim i zajedničkim stvarima i pridržava utvrđenog rasporeda.
U Uputstvu se navodi da je važno napraviti detaljan izvještaj roditeljima o svim troškovima ekskurzije.
“Roditeljima i starateljima treba omogućiti plaćanje troškova u ratama”, piše u dokumentu.
“Vijesti” su, lani, pisale da cijene programa Škola u prirodi i ekskurzije ne može da plati značajan dio porodica, kao i da je sporan način na koji se organizuju, s obzirom na to da đaci malo nauče, a da je jedina prednost to što se druže sa nastavnicima u manje formalnoj atmosferi. Roditelji su, tada, upozoravali na visoke cijene programa, kao i na činjenicu da školama uglavnom stigne jedna ponuda koju mogu ili da prihvate ili da objašnjavaju djetetu zbog čega se neće van učionice družiti sa vršnjacima.
Iz Udruženja Roditelji su u više navrata konstatovali da su cijene za Školu u prirodi velike, te da “produbljuju ionako velike razlike koje postoje među djecom”.
“Škola ne bi trebalo da podstiče takav način funkcionisanja i zato opravdanje – nije obavezno apsolutno ne stoji. Ako je Škola u prirodi zamišljena da se i nastava održava, ali po prilagođenom programu, pa i da se funkcionalno uči, tj. primijeni u praksi ono što se savladavalo u toku nastave, onda djeca koja ne odu, budu dodatno uskraćena za to iskustvo. Mada bi se moglo raspravljati i o svrsi programa i povezanosti sa incijalnom zamisli, jer nijesmo sigurni da to više uopšte tako funkcioniše”, kazali su tada iz tog Udruženja.
U Uputstvu se navodi da je direktor škole u obavezi da organizuje savjetodavni sastanak prije putovanja. Naglašeno da je nije dozvoljeno konzumiranje alkohola i opojnih sredstava učesnicima putovanja.
“Preporučljivo je obezbijediti najmanje jednog nastavnika – pratioca na svakih 25 učenika. Pratioci su odgovorni za disciplinu i bezbjednost učenika… Neophodno je obezbijediti prisustvo najmanje jedne osobe obučene za pružanje prve pomoći”, piše u Uputstvu.
Prema dokumentu, učenici moraju imati smještaj koji zadovoljava standarde bezbjednosti, higijene i komfora. Pored toga, đaci se moraju upoznati sa pravilima ponašanja i mjerama bezbjednosti.
“U smještajnim kapacitetima neophodno je omogućiti odvojenost učenika po polu. Neophodno je obezbijediti tri glavna obroka dnevno, a posebnu pažnju obratiti na specifične dijetetske potrebe i alergije učenika”, piše u dokumentu.