Ministarstvo turizma raspisalo je javni poziv sa dodjelu podsticaja za razvoj poslovanja skijališta u Crnoj Gori za 2025. godinu, u ukupnoj vrijednosti od 300 hiljada eura.
Cilj ovih podsticaja je da se vlasnicima skijališta vrati dio novca koji su investirali u skijališnu infrastrukturu i rad skijališta kako bi se poboljšala ova turistička ponuda. Maksimalni iznos novca kojeg skijalište može dobiti je 80 hiljada eura uz određene uslove.
Ovo je po prvi put da se dodjeljuju ovakve subvencije.
Pravo na ove subvencije imaju skijališta koja su registrovana kod Ministarstva turizma i koja, između ostalog, redovno izmiruju poreske obaveze. Trenutnu aktivnu registraciju ima sedam ski-centara, od čega dva državna – Savin kuk na Žabljaku i 1600 u Kolašinu, jedno opštinsko Turjak na Hajli u Rožajama i četiri privatna Vučje u Nikšiću, Javorovača na Žabljaku, 1450 u Kolašinu i Lokve u Beranama.
Predmet subvencije su opravdani troškovi koji podrazumijevaju investicije u novu opremu u cilju uređenja, održavanja i opremanja skijališta u skladu sa standardima i minimalno-tehničkim uslovima za uređenje, održavanje i opremanje skijališta, pružanje usluga na skijalištu iz Zakona o skijalištima.
“Opravdani troškovi su troškovi nabavke nove opreme nastali kroz sopstveno ulaganje koje je realizovano u periodu od prethodne dvije fiskalne godine (fiskalna godina za investiciju podrazumijeva ulaganje koje je nastalo u periodu od 1. januara 2023. godine do zatvaranja javnog poziva)”, navedeno je u javnom pozivu.
Subvencije će se dodjeljivati po principima kumulacije državne pomoći, odnosno sabiranja svih subvencija i pomoći po istom osnovu, a Ministarstvo turizma kojim rukovodi ministarka Simonida Kordić će izvršiti te provjere.
“Intenzitet državne pomoći programske linije će se usmjeravati poštujući princip kumulacije, odnosno zajedno sa ostalom pomoći koju dodjeljuju institucije sa državnog i lokalnog nivoa: do 50 odsto iznosa opravdanih troškova bez PDV-a, odnosno u iznosu do 70.000 eura, a 60 odsto iznosa opravdanih troškova bez PDV-a, u iznosu do 80.000 eura za privredna društva u vlasništvu žena, osoba starosti do 35 godina i privrednih društava iz manje razvijenih opština”, navedeno je javnom pozivu.
Predmet sufinansiranja države iz ovog poziva neće biti troškovi koji se odnose na izgradnju gotovih stambeno-poslovnih jedinica, nabavku putničkih/teretnih/komercijalnih vozila, kao i iznajmljivanje/zakupa materijalnih dobara. Takođe subvencije neće obuhvatati troškove koji se direktno odnose na proizvodnju i distribuciju proizvoda (troškovi izrade proizvoda i transporta, troškovi kapitalnih investicija, administracije, amortizacije, osiguranja, kursnih razlika, plaćanje zaostalih obaveza, kamata, poreza, taksi, rata za otplatu kredita i sl.), kao ni bankarski troškovi, komisiona plaćanja, i slični troškovi koji se odnose na sprovođenje ugovora, plaćanje provizija i ličnih troškova.
Zahtjevi za učešće u programu dostavljaju je Ministarstvu do 20. februara, dok je krajnji rok za podnošenje zahtjeva za refundaciju odobrenih aktivnosti 5. mart.
Javni poziv objavljen je na osnovu zaključka o sprovođenju Programa za podsticanje razvoja poslovanja skijališta u Crnoj Gori za 2025. godinu, koji je usvojen 30. januara ove godine.
“Cilj Programa je da se dodatno kreira povoljniji poslovni ambijent koji će, podsticanjem razvoja skijališta u Crnoj Gori, doprinijeti podsticanju unapređenja kvaliteta turističke ponude, povećanju konkurentnosti, diverzifikaciji turističkog proizvoda, povećanju turističkog prometa, koje sve sljedstveno vode otvaranju novih radnih mjesta. Implementacija mjere podrške predviđene ovim Programom u punom kapacitetu treba da doprinese povećanju učešća turističkog prometa u BDP-u, povećanju stope zaposlenosti u turizmu i ugostiteljstvu i unapređenju turističke ponude Crne Gore”, navedeno je u ovom Programu.