Budućnost asistenata u sprečavanju nasilja i vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama još je neizvjesna, a prvi rezultati tog pilot programa pokazali su da je, zbog njihovog djelovanja i prisustva, smanjen nivo nasilja u pojedinim školama.
To je “Vijestima”, juče nakon sastanka sa predstavnicima Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI), rekao asistent u sprečavanju nasilja i vandalizma u školama Damir Šukurica .
Prema njegovim riječima, asistenti, tokom sastanka sa predstavnicima resora Anđele Jakšić-Stojanović , nijesu dobili konkretan zaključak “kakva je njihova budućnost u školama”.
“Prema razgovoru sa predstavnicima iz MPNI, zaključili smo da je potrebno da prođe određeni periodu da bi se dobili izvještaji od direktora škola i svih ostalih relevantnih subjekata koji mogu da daju izjave o našem radu”, rekao je Šukurica.
Država je obučila više od 45 osoba za sprečavanje nasilja i vandalizma u školama, a projekat “Asistenti za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama u Crnoj Gori” predviđen je da traje devet mjeseci, od septembra prošle do juna tekuće godine. Organizator programa bila je Policijska akademija u Danilovgradu.
Kako je Šukurica kazao, direktori su Ministarstvu prosvjete “predočili da je naša uloga u školi produktivna”.
“… I da stanje sa nasiljem u školama nije u porastu. Neko ko tu ima svoju efektivnu ulogu i neke recenzije će biti moguće kad se pilot projekat završi, tačnije krajem juna. MPNI će, tada, moći da donese zaključak da či će se pilot projekat nastaviti kao takav i sljedeće godine, ili će asistenti biti stalno angažovani u školama”, rekao je.
Tvrdi da se projekat pokazao “odlično” i dodao da je “ideja od samog početka fantastična”.
“Asistenti su tu kao neko u koga djeca imaju sigurnost i povjerenje, kome uvijek mogu da se obrate. Osim toga, mi smo tu da reagujemo u slučaju konfliktnih situacija… Onda to, naravno, i da prenesemo psihologu i pedagogu. Ovo je apel da se ovaj projekat nastavi. Nije uzaludan i ima svoju svrhu. Uloga svih asistenata koji su završili skoro dvomjesečnu obuku na Policijskoj akademiji gdje su bili uključeni i predmeti koji su se ticali prava djece komunikacije sa njima. Ti predmeti su imali ulogu i efekat na nas i na Akademiji smo dosta toga naučili”, kazao je Šukurica.
Radovan Furundžić , takođe asistent u sprečavanju nasilja i vandalizma u školama, rekao je “Vijestima” da je ovaj projekat od velikog značaja.
“Skrenuo bih pažnju javnosti, a naročito roditeljima koliko je uloga asistenta u lancu suzbijanja vršnjačkog nasilja važna. Bitno je naglasiti da smo mi (asistenti) medijatori između djece, roditelja i psihološko-pedagoške (PP) službe”, kazao je Furundžić, dodajući da su asistenti veoma važni. Istakao je da, zbog njihove prisutnosti u školama, nasilja ima manje.
Vlada je na prošlonedjeljnoj sjednici odobrila Ministarstvu 800.000 za ovu godinu, kako bi se uspostavio sistem fizičkog obezbjeđenja osoba, objekata i imovine u školama i vrtićima. To je, naveli su, “prelazno rješenje do uspostavljanja školskih policajaca ili drugog vida obezbjeđenja od strane Ministarstva unutrašnjih poslova”.