Fond penzijskog i invalidskog osiguranja će nakon usvajanja i objavljivanja izmjena Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju obavijestiti srazmjerne penzionere o dokumentaciji koju će morati da prilože kako bi ostvarili pravo na naknadu primanja do visine minimalne penzije od 450 eura.
To je saopšteno “Vijestima” iz Fonda PIO na pitanje da li takozvani srazmjerni penzioneri treba da neku dokumentaciju o svojim primanjima iz drugih država dostavljaju Fondu PIO ili Ministarstvu socijalnog staranja, kako bi mogli da primaju dodatni iznos, ukoliko su njihova ukupna primanja manja od iznosa minimalne penzije.
Međutim iz Fonda PIO nisu pojasnili koju će dokumentaciju korisnici srazmjerne penzije morati da podnesu uz zahtjev za ostvarivanje prava na ovu naknadu, iako u predloženim izmjenama zakona kojim se ovo pitanje reguliše piše da će se isplata razlike do iznosa minimalne penzije “vršiti od prvog dana narednog mjeseca po podnošenju zahtjeva”, što znači da je korisnicima u interesu da što prije predaju ove zahtjeve kako bi što ranije počeli da primaju dodatnu naknadu. Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, korisnik srazmjerne penzije će uz zahtjev za isplatu ove naknade morati da priloži sljedeću dokumentaciju: kopiju lične karte, uvjerenje o prebivalištu, potvrdu/uvjerenje inostranog nosioca osiguranja o visini penzije, a ukoliko prima penziju iz više država potrebno je da dostavi potvrde/uvjerenja iz tih država i kopiju rješenja o priznavanju prava na penziju kod inostranog nosioca osiguranja.
Izmjena Zakona o PIO, koja je na dnevnom redu sjednice Skupštine koja je počela juče nakon njene deblokade, nalazi se i predlog po kojem bi srazmjerni penzioneri čiji je zbir penzija ispod granice od 450 dobili naknadu do tog iznosa.
“Imajući u vidu da je zakon normativni akt koji po posebno određenom postupku donosi Skupština Crne Gore, obavještavamo vas da je predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, koji se odnosi na srazmjerne penzije, u proceduri usvajanja u Skupštini Crne Gore. Takođe, potrebno je uzeti u obzir da se cijeli postupak završava njegovim objavljivanjem u Službenom listu Crne Gore, odnosno njegovim stupanjem na snagu. Nakon okončanja gore navedene procedure, od momenta stupanja predmetnog zakona na snagu, Fond PIO Crne Gore će shodno svojim nadležnostima i odredbama Zakona pristupiti njegovom sprovođenju i obavijestiti građane o dokumentaciji koja je potrebna za isplatu razlike do najnižeg iznosa penzije, za korisnike srazmjerne penzije”, saopšteno je iz Fonda PIO ne navodeći koja će dokumentacija biti potrebna.
U Crnoj Gori ima oko 11 hiljada srazmjernih penzionera koji su državljani Crne Gore, a koji su svoj radni staž prethodnih decenija sticali u dvije ili više bivših jugoslovenskih republika ili drugih država, tako da nemaju jedinstven radni staž. Oni djelove penzija primaju iz svih tih država gdje su bili u radnom odnosu i uplaćivali doprinose za penziono osiguranje, i za njih do sada nije važilo pravilo o minimalnoj penziji. Prema ranijim podacima Fonda PIO oko tri i po hiljade srazmjernih penzionera ima ukupan zbir svih penzija koji je manji od 450 eura i imali bi pravo na ovu nadoknadu do tog iznosa.
Oni dio penzije koji primaju u Crnoj Gori ne dobijaju na osnovu Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, s obzirom na to da nisu imali puni radni staž u Crnoj Gori, već na osnovu međudržavnih ugovora koje Crna Gora ima sa tim državama, zbog čega do sada nisu mogli da koriste prava iz zakona o minimalnom iznosu penzije.
U predlogu izmjena zakona, koji bi mogao biti usvojen u narednih nekoliko dana, je navedeno da osiguraniku koji je ostvario pravo na srazmjernu penziju u skladu sa međunarodnim ugovorom, sa prebivalištem na teritoriji Crne Gore, pripada iznos u visini razlike do najnižeg iznosa penzije, ako mu je iznos penzije utvrđen po ovom zakonu i inostrane penzije obračunate prema važećem deviznom kursu na dan podnošenja zahtjeva za isplatu razlike, manji od iznosa najniže penzije.
U obrazloženju ovog Vladinog predloga se navodi da im je cilj unapređenje socio-ekonomskog položaja korisnika prava na srazmjernu penziju. Navedeno je i da će za isplatu ovih uvećanih naknada biti potrebno godišnje oko 5,5 miliona eura, obezbijeđenih u predlogu budžeta za 2025. koji se takođe nalazi na dnevnom redu aktuelne sjednice parlamenta.
Iz Fonda PIO “Vijestima” su nezvanično kazali da će korisnici u zahtjevu/izjavi morati da navedu odakle sve primaju penziju i u kojim iznosima, kao i da potvrdama/uvjerenjima iz ti drugih penzionih fondova dokaže te tvrdnje.
Taj zahtjev i dokumentacija imaće karakter službenih dokumenta gdje bi svako navođenje neistinitih podataka nosilo i potencijalnu krivičnu odgovornost.
Teoretski bi korisnik koji prima osim crnogorske još dvije ili više penzija iz drugih država mogao da sakrije neko primanje, kako bi primao veći iznos ove naknade.
Fond PIO će pokušati da sprečava takve mogućnosti tako što će u okviru sklopljenih sporazuma sa drugim državama uključiti obavezu elektronske razmjene podataka o penzijskim primanjima, što sad nije bio slučaj.
U predlogu zakona koji je na dnevnom redu Skupštine piše da će isplata razlike do iznosa minimalne penzije „vršiti od prvog dana narednog mjeseca po podnošenju zahtjeva“, što znači da je korisnicima u interesu da što prije predaju ove zahtjeve kada počne ta procedura